18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary Browar w Poznaniu największym z 7 cudów Polski

Elżbieta Podolska
Wystawa fotografii w atrium Starego Browaru w Poznaniu
Wystawa fotografii w atrium Starego Browaru w Poznaniu Fot. Grzegorz Dembiński
Stary Browar w Poznaniu został wybrany najważniejszym obiektem wśród 7 cudów Polski. W ubiegłych latach nie udało się wejść do grona wyróżnionych ani Zamkowi Cesarskiemu w Poznaniu, ani Parowozowni w Wolsztynie.

Co ciekawe czytelnicy "National Geographic Traveler", którzy wybierali polskie cuda, jednogłośnie przyznali palmę pierszeństwa Centrum Sztuki i Biznesu "Stary Browar“. Pokonało ono aż 31 kandydatów ze wszystkich regionów kraju i to o ponad 20 procent głosów.
- To miejsce może być symbolem współczesnej Polski, łączącej szacunek do historii z odwagą zmian, dynamizmem i nowoczesnością - mówi o zwycięzcy plebiscytu Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna "NG Traveler".

- Stary Browar to unikatowe połączenie galerii handlowej oraz instytucji promującej kulturę i sztukę najwyższych lotów. Bardzo się cieszę, że został doceniony przez czytelników "Travelera" - mówi Grażyna Kulczyk, pomysłodawca i twórczyni obiektu - Czuję satysfakcję, że nasz wieloletni wysiłek jest dostrzegany przez tak dużą liczbę osób.

Żywe Muzeum Piernika z Torunia- pierwsze takie w Europie, gdzie można własnoręcznie upiec piernik - zajęło 2 miejsce. Na trzecim znalazł się Fort Gerharda ze Świnoujścia. To jeden z najlepiej zachowanych fortów artyleryjskich w Europie, dziś spełnia funkcję żywego muzeum. Zwiedzanie odbywa się w formie przyśpieszonego szkolenia wojskowego. Nie dla mięczaków. Na czwartym natomiast coś dla lubiących odpoczynek i luksus, czyli Uzdrowisko Termalne Uniejów. Woda w basenach ma temteraturę nawet 36 stopni i można z nich podziwiać XIV-wieczny zamek uniejowski.

Kolejne było Muzeum Wsi Mazowieckiej z Sierpca. To właściwie nie skansen, tylko wehikuł czasu. Oglądając Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, nie ogląda się martwych zabytków, tylko tętniącą życiem wieś z przełomu XIX i XX w. Zamku Czocha Sucha k. Leśnej nie mogło zabraknąć na tej liście. Najbardziej tajemniczy zamek w Polsce - ma podobno 40 tajemnych przejść, z czego do dziś odkryto zaledwie 14. I na końcu cud natury, czyli Jezioro Jeziorak Iława. Najdłuższe jezioro w Polsce (27,5 km), na którym znajduje się aż 18 wysp. Jedna z nich, Wielka Żuława, jest największą śródlądową wyspą w Polsce.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski