Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary folwark w Wielkopolsce zostanie przekształcony w fabrykę ekologicznych kosmetyków. Budynek dostanie drugie życie

Angelika Sarna
Angelika Sarna
Stare zabytkowe budynki po rewitalizacji zyskają nową funkcje i zostaną uratowane przed dalszym procesem niszczenia i dewastacji.
Stare zabytkowe budynki po rewitalizacji zyskają nową funkcje i zostaną uratowane przed dalszym procesem niszczenia i dewastacji. Fot. Krzysztof Misiewicz
W Świączyniu małej wsi niedaleko Książa Wielkopolskiego ruszyła przebudowa zabytkowego Folwarku Świączyń. W budynku, po przebudowie produkowane będą ekologiczne kosmetyki. Stare zabytkowe budynki zyskają nową funkcje i zostaną uratowane przed dalszym procesem niszczenia i dewastacji.

Zabytkowy Folwark Świączyń zostanie przebudowany na fabrykę ekologicznych kosmetyków

We wsi Świączyń, która znajduje się niedaleko Książa Wielkopolskiego ruszyła przebudowa zabytkowego Folwarku Świączyń na fabrykę ekologicznych kosmetyków. Stare zabytkowe budynki po rewitalizacji zyskają nową funkcje i zostaną uratowane przed dalszym procesem niszczenia i dewastacji. Projekt mógł powstać dzięki otrzymaniu finansowania z Funduszy Norweskich w ramach programu Technologie przyjazne Środowisku.

Celem przedsięwzięcia jest opracowanie i wprowadzenie na rynek nowej linii produktów kosmetycznych i domowych środków czystości, opartych o filozofię zero waste czyli produkty bez opakowań jednorazowych. Projekt powstanie dzięki współpracy firm polskich i norweskich oraz jednostki naukowo badawczej Poznański Park Naukowo-Technologiczny – pierwszy w Polsce park technologiczny, utworzony w maju 1995 r. w ramach Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu

Jednym z surowców, które wykorzystywane będą do produkcji wyrobów są algi , które zostaną pozyskane od firmy norweskiej (Seaweed Energy Solutions AS) – jednego z partnerów projektu. Celem firmy jest szerokie propagowanie stosowania alg w różnych dziedzinach życia i przemysłu (biomasa, składnik żywności), i nowatorskie zastosowanie ich w kosmetykach. Norwegia jest jednym z największych producentów alg w Europie.

Celem projektu, oprócz produkcji i wprowadzenia na rynek naturalnych produktów kosmetycznych, jest wdrożenie na ten właśnie rynek całej filozofii ochrony środowiska poprzez kupowanie i wspieranie marek produktów, które dbają o ekologię i zrównoważony proces dostawy produktów – nie tylko w fazie produkcji, ale również pakowania i transportu oraz użytkowania przez klientów.

W samej fabryce wdrożone będzie zasilenie urządzeń produkcyjnych zakupionych w ramach projektu i pomieszczeń produkcyjnych energią odnawialną poprzez zainstalowanie m.in. paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Poprzez wykorzystanie nowoczesnego rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii projekt chce przyczynić się do znacznej poprawy stanu środowiska naturalnego.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Czytaj też:

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski