Ostatnie wiadomości medialne dotyczące przebudowy zabytku pochodzą z 2010 roku. Ówczesny inwestor, Biuro Projektów Geopol, przedstawił swoją koncepcję - młyn Hermanka na poznańskiej Wildzie miał zmienić się w nowoczesny kompleks handlowo-biurowy. Pytaliśmy firmę o to, dlaczego nie zrealizowała planowanej inwestycji, jednak nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
Kolejnym właścicielem zespołu młyna Parowego "Hermanka" była spółka Hermanka Business Centre z siedzibą w Poznaniu. Miasto informowało, że ze względu na zły stan obiektu w 2018 r. została przeprowadzona kontrola w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących ochrony zabytków i opieki nad nimi. Spółka nie zastosowała się jednak do części pokontrolnych zaleceń, w wyniku czego Miejski Konserwator Zabytków nałożył na nią karę finansową w wysokości 25 tys. zł. Losy budowli i plany jej zagospodarowania komplikuje fakt, że kara nie została spłacona, bo spółka odwołała się od tej decyzji Konserwatora. Jak udało nam się ustalić, odwołanie to do tej pory nie zostało rozpatrzone.
Mimo tych perturbacji, w 2022 roku młyn ponownie zmienił właściciela. 14 kwietnia miała miejsce licytacja komornicza, podczas której został on sprzedany prywatnej osobie za ponad 2,5 miliona złotych. Przynajmniej do połowy grudnia, nowy inwestor nie przedstawił swojego planu renowacji i zagospodarowania tego terenu. Wiadomo jednak, że zlecił prace geodezyjne, które mają wyznaczyć granice nieruchomości i pomóc w ich ogrodzeniu, żeby nie wchodziły tam osoby nieuprawnione.
Miejski Konserwator Zabytków planuje w I kwartale 2023 r. przeprowadzenie kontroli młyna
– informowała nas Joanna Czech, kierownik Oddziału Zabytków Nieruchomych.
Do tej pory młyn "Hermanka" zmieniał właścicieli już kilkakrotnie, ale bez rezultatu. Od lat przechodzi z rąk do rąk, przedstawiane są kolejne koncepcje inwestycji. Nie dochodzą one jednak do skutku. A obiekt - mimo dużego potencjału i możliwości zagospodarowania - popada w coraz większą ruinę.
Zespół zabytkowych, ceglanych zabudowań dawnego młyna parowego powstał w 1895 roku. Jego potoczna nazwa pochodzi od spółki akcyjnej Hermannmühlen, która przez pewien czas była jego właścicielem. Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie produkowało tam mąkę. W 2003 r. nieużywany już kompleks budynków uległ zniszczeniu wskutek pożaru. Zachowała się część spichrzowa i kilka zabytkowych budynków. W 2005 roku Wydział Urbanistyki i Architektury wydał pozwolenie na wyburzenie części z nich znajdujących się od strony ulicy Hetmańskiej. W ich miejscu stanął supermarket sieci Lidl.
Mroczny zajazd-widmo w Wielkopolsce. Kiedyś popularna restau...
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót