Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary Rynek – tak się zmieni symbol Poznania po przebudowie, która zakończy się wiosną 2023 roku [WIZUALIZACJE]

Bogna Kisiel
Bogna Kisiel
Tak ma wyglądać Stary Rynek w Poznaniu po przebudowie. Prace rewaloryzacyjne mają zakończyć się wiosną 2023 roku. Przejdź dalej i zobacz kolejne wizualizacje --->
Tak ma wyglądać Stary Rynek w Poznaniu po przebudowie. Prace rewaloryzacyjne mają zakończyć się wiosną 2023 roku. Przejdź dalej i zobacz kolejne wizualizacje --->Pracownia Architektoniczna Demiurg
W kwietniu rozpoczęła się przebudowa pl. Kolegiackiego. Prace mają zakończyć się w 2020 r. Dopiero wtedy będzie możliwa rewaloryzacja płyty Starego Rynku w Poznaniu.

Przebudowa płyty Starego Rynku ma kosztować 53,3 mln zł. Miasto uzyskało na tę inwestycję blisko 30 mln zł dofinansowania unijnego. Podpisanie umowy dotacyjnej odbyło się w środę w Galerii Arsenał.

– To najbardziej prestiżowy projekt spośród tych, które brały udział w konkursie na rewitalizację przestrzeni miejskich – uważa Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. – Zdobył on najwięcej punktów i uzyskał maksymalne dofinansowanie. Jest on ważny dla Wielkopolski, Stary Rynek jest sercem regionu.

Czytaj też: Miasto zabiega o kasę z UE

Prezydent Jacek Jaśkowiak podkreślił, że po latach Poznań przywraca dawny blask kolejnym symbolom miasta. – Ulica Święty Marcin, teraz plac Kolegiacki, a wkrótce Stary Rynek – wymienia Jaśkowiak. I dodaje: – Dbałość o to co zostawili nasi przodkowie to najlepsza forma nowoczesnego patriotyzmu.

Wsparcie dla właścicieli kamienic

Prezydent Poznania jest pewien, że tak, jak dotychczasowe inwestycje, rewaloryzacja Starego Rynku zmieści się w założonym budżecie i terminie, a tempo prac będzie podobne do tego na pl. Kolegiackim.

Joanna Bielawska-Pałczyńska, dyrektor Biura Miejskiego Konserwatora zabytków przypomina, jak trudnym wyzwaniem były badania archeologiczne na Starym Rynku.

Zobacz, jak będzie wyglądał Stary Rynek po przebudowie:

– Udało się je przeprowadzić w najważniejszych punktach rynku – mówi Bielawska-Pałczyńska. – Będą one kontynuowane jako badania monitorujące w trakcie realizacji inwestycji. Jeszcze przed rozpoczęciem prac trzeba wykonać izolację przeciwwilgociową w kamienicach pierzejowych otaczających płytę Starego Rynku. W tym roku przygotujemy uchwałę dotacyjną, by wesprzeć finansowo prywatnych właścicieli kamienic w przeprowadzeniu robót izolacyjnych.

Płyta Starego Rynku zostanie wyrównana, położona będzie nowa nawierzchnia. – Największym wyzwaniem jest dobór materiału – twierdzi Bielawska-Pałczyńska. – Ze względu na poprawę funkcjonalności dopuszczam możliwość wprowadzenia nowego, kamiennego materiału o wysokiej jakości. Ma to być kostka szlachetna, różnobarwna, by oddawała charakter oryginalnej. Dla mnie ważne jest, aby w jakimś zakresie zachować oryginalną kostkę.

Obecna kostka na rynku pochodzi z początku XX wieku, trafiła tutaj z różnych części miasta, m.in. z ul. Głogowskiej. – To cenna, historyczna kostka, zróżnicowana kolorystycznie i materiałowo – zaznacza miejska konserwator, przyznając, że są fragmenty kiepskiego materiału, którym uzupełniano braki.

POLECAMY TEŻ: Zobacz 75 zdjęć Poznania z lat 90. Galeria miasta, którego możesz nie poznać!

Kultowe kino Bałtyk, które zostało zamknięte w 2002 roku.Przejdź dalej i zobacz kolejne zdjęcia --->

75 niezwykłych zdjęć Poznania z szalonych lat 90. Tak wtedy ...

Projektant będzie musiał się zmierzyć z różnicą poziomów płyty rynku. – Nie możemy jej całkowicie wyrównać, bo wtedy w niektórych momentach odsłonięte zostaną fundamenty kamieniczek – tłumaczy Bielawska-Pałczyńska.

Nastąpi likwidacja krawężników, będzie zachowana jedynie minimalna różnica. – Dzięki temu ogródki gastronomiczne będą mogły stać bezpośrednio na płycie, znikną podesty – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. – Wymienimy podziemną infrastrukturę, wykonamy system odwodnienia i retencji wód opadowych.

Zobacz też: Ogródki na rynku

Nowa nawierzchnia pojawi się nie tylko na płycie rynku, ale także na ulicach, które do niego dochodzą (do ich pierwszych skrzyżowań). W płycie rynku zostaną umieszczone gniazdka elektryczne, dzięki którym w przypadku organizowania różnego rodzaju imprez, eventów nie trzeba będzie ciągnąć kilometrów kabli przez rynek.

Pasaż kultury

– W ramach inwestycji ulica Jana Baptysty Quadro zostanie przekształcona w pasaż kultury, pojawi się tutaj rozsuwany dach, aby można było organizować różne wydarzenia – mówi Wiśniewski.

W pasażu staną słupy i regle, na których znajdzie się oświetlenie. To one umożliwią właśnie czasowe zadaszenie ulicy. Pomyślano o mobilnej scenie, meblach miejskich (w tym siedziskach). Przy Wadze i po obu stronach Odwachu powstaną wyspy zieleni.

Zaplanowano też remont Galerii Arsenał, a w zachodniej, parterowej części Nowego Arsenału zostanie nadbudowana dodatkowa kondygnacja.

Czytaj również: W nocy alkoholu nie kupisz

Realizacja inwestycji nie będzie podzielona na etapy, by maksymalnie skrócić czas jej trwania. Prace budowlane rozpoczną się jesienią 2021 r., a zakończą wiosną 2023 r. W czasie budowy będzie zapewniony stały dostęp do budynków, restauracji i kawiarni.

POLECAMY TEŻ: Największy pożar w Poznaniu - ulicą płynęła rwąca rzeka spirytusu. Zobacz zdjęcia płonącego Akwawitu [GALERIA]

Przez stolicę Wielkopolski przechodzi gwałtowna burza. Jeden z piorunów trafia w potężny zbiornik w zakładzie Akwawit, wywołując najpotężniejszy pożar w Poznaniu. Ulicą Północną płynie rwąca rzeka płonącego spirytusu. Przejdź dalej, sprawdź szczegóły i zobacz zdjęcia pożaru --->

Ulicą płynęła rwąca rzeka spirytusu. Morze ognia. To był naj...

Sprawdź też:

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Zwycięska koncepcja nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski