Jak powstał wiatrak w Poznaniu?
Wiatrak przy Milczańskiej powstał w latach 1910-1912 dla potrzeb gospodarstwa ogrodniczego należącego do Franciszka Rybaka. Konstrukcja obiektu powstała według koncepcji fundatora. Wybrane elementy stalowe zbiornika, cześć instalacji hydraulicznej zostały częściowo wykonane w Poznaniu, pozostałe elementy sprowadzono z Berlina.
Wiatrak służył do pozyskiwania, gromadzenia oraz stałego zaopatrzenia w wodę domu, sąsiednich pól, sadów oraz szklarni. Obiekt był zasilany wyłącznie siłą wiatru. Miał też zostać wykorzystany do produkcji energii elektrycznej, jednak nigdy to nie nastąpiło.
Wiatrak w Poznaniu świadkiem historii
Turbina była "świadkiem" wielu wydarzeń. W momencie wybuchu powstania wielkopolskiego w 1918 roku właściciele uszyli z prześcieradeł oraz inletu długą biało-czerwoną flagę, która była wywieszona od samej góry do dołu obiektu. Z kolei podczas drugiej wojny światowej zaginęła jego dokumentacja techniczna i fotograficzna. W 1945 roku żołnierze rosyjscy ostrzelali obiekt z ciężkiej broni, powodując widoczne do dzisiaj zniszczenia - wiatrak nieznacznie się przechylił. Są też na nim widoczne liczne ślady pocisków.
Poznański wiatrak przy ul. Milczańskiej to unikat w skali kraju. Był połączeniem wiatraka z wieżą ciśnień. 9 marca 1993 został wpisany do rejestru zabytków pod numerem.
Rewitalizacja wiatraka przy ul. Milczańskiej w Poznaniu
W 2021 roku wiatrak dostał dotację od miasta. 105 tysięcy złotych przeznaczono na kontynuację prac renowacyjnych .Obecnie przy wiatraku stoją rusztowania.
źródło: wikipedia.pl
Tak wygląda stary wiatrak w Poznaniu:
Stary wiatrak w Poznaniu odzyska swój dawny blask. Kiedyś na...
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Oto 15 najśmieszniejszych nazw wsi w Wielkopolsce! Kto chce ...
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?