Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stefan Banach w Google Doodle. "Dziękujemy za nieoceniony wkład w matematykę". Kim był Polak, upamiętniony przez wyszukiwarkę?

Monika Wantoła
Monika Wantoła
22 lipca Google Doodle poświęcone zostało Stefanowi Banachowi, wybitnemu polskiemu matematykowi.
22 lipca Google Doodle poświęcone zostało Stefanowi Banachowi, wybitnemu polskiemu matematykowi. Google Doodle
Google Doodle kolejny raz z polskim akcentem. 22 lipca tymczasowe logo na stronie głównej wyszukiwarki Google poświęcono Stefanowi Banachowi. Data jest nieprzypadkowa, bo właśnie tego dnia, w 1922 roku, wpływowy polski matematyk został profesorem. Kim był Stefan Banach?

Google Doodle upamiętnia Stefana Banacha. Słynny polski matematyk

Stefan Banach urodził się 30 marca 1892 w Krakowie. Wychował się w rodzinie zastępczej. Z powodu wady wzroku i leworęczności został uznany za niezdolnego do służby wojskowej. Podczas I wojny światowej pracował jako nadzorca przy budowie dróg, a po powrocie do Krakowa zarabiał na życie, udzielając korepetycji i ucząc w lokalnych szkołach.

Jak podkreśla Google Doodle, Banach był samoukiem. Od najmłodszych lat wykazywał nieprzeciętne zdolności matematyczne. Hugo Steinhaus, wybitny matematyk, twórca teorii gier i prawdopodobieństwa, który przypadkowo poznał Banacha i się z nim zaprzyjaźnił, mówił później: "Największym moim odkryciem matematycznym był Stefan Banach".

W sobotę, 12 marca obchodzimy Dzień Matematyki. Chociaż u wielu uczniów królowa nauk wzbudza strach i przerażenie, postanowiliśmy spojrzeć na nią z przymrużeniem oka. Przygotowaliśmy dla Was zbiór najzabawniejszych memów o matematyce.Zobacz memy --->

Dzień Matematyki. Zobacz najlepsze i najzabawniejsze memy o ...

Dzięki akademickim powiązaniom Steinhausa, Banach stworzył nowoczesną analizę funkcjonalną, zupełnie nową gałąź matematyki. Jego imieniem nazwano wiele pojęć, w tym przestrzeń Banacha, algebrę Banacha i twierdzenie Banacha-Steinhausa. Wraz ze Steinhausem stworzył lwowską szkołę matematyczną. - Banach wpłynął na wyjątkową atmosferę tej szkoły. Spotykali się w hałaśliwych kawiarniach, dyskutowali i formułowali problemy, pisali bezpośrednio na stołach - czytamy w Google Doodle. Był także członkiem korespondentem PAU, członkiem zwyczajnym Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i członkiem Towarzystwa Naukowego we Lwowie.

Stefan Banach jest powszechnie uważany za jednego z najbardziej wpływowych matematyków XX wieku.

Zmarł 31 sierpnia 1945 we Lwowie.

"Dziękujemy za nieoceniony wkład w matematykę, Stefanie Banachu!"

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski