Stephen Hawking doczeka się wreszcie Nobla? Potwierdzono...

  Stephen Hawking doczeka się wreszcie Nobla? Potwierdzono jego teorię ws. czarnych dziur

  Oliver Moody

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Stephen Hawking

  Stephen Hawking ©Kirsty Wigglesworth

  W 1974 Hawking zasugerował, że czarne dziury mogą wyparować, wyrzucając z siebie cały pył, światło i gwiazdy, które wcześniej wchłonęły. Potwierdził to izraelski badacz Jeff Steinhauer.
  Stephen Hawking

  Stephen Hawking ©Kirsty Wigglesworth

  Stephen Hawking może w końcu doczekać się Nagrody Nobla - inny naukowiec twierdzi bowiem, że znalazł wreszcie dowody na poparcie jego śmiałej, dalekosiężnej teorii.

  Jeśli odkrycie izraelskiego fizyka okaże się prawdziwe, nie tylko potwierdzi tezę postawioną przez Hawkinga 42 lata temu, ale postawi ludzkość wobec przewróconej do góry nogami wizji wszechświata, w którym czarne dziury mogą znikać, a historia i pamięć okażą się złudzeniem.


  W 1974 roku brytyjski astrofizyk zasugerował, że maleńkie cząsteczki prawdopodobnie mogą okradać czarne dziury z nieskończenie małych ułamków energii, a następnie uciekać z miejsca zbrodni - oznaczałoby to, że z czasem czarne dziury powoli mogą całkowicie wyparować, wyrzucając z siebie cały pył, światło i gwiazdy, które wcześniej wchłonęły.

  Sęk w tym, że to tzw. „promieniowanie Hawkinga” zwykle charakteryzuje się tak niską emisją, że nie sposób wykryć go w ciągu tysięcy lat świetlnych. Jeff Steinhauer, profesor fizyki z Technion, uczelni technicznej w Hajfie, twierdzi jednak, że udało mu się obejść ten problem. Badacz tworzył w laboratorium „czarną dziurę” z dźwięku i obserwował jak cząsteczki wykradają energię z jej obrzeży.

  W artykule opublikowanym na łamach arXiv, portalu poświęconego fizyce, Steinhauer opisuje eksperyment, w ramach którego schłodził hel do temperatury nieznacznie powyżej zera bezwzględnego i wprawił w ruch z taką prędkością, że hel utworzył barierę niemożliwą do przekroczenia przez dźwięk - odpowiednik horyzontu zdarzeń wokół czarnej dziury. Naukowiec twierdzi, że dostrzegł znaki, że fonony, kwanty energii tworzącej fale dźwiękowe, wyciekają z dźwiękowej czarnej dziury dokładnie tak, jak to w swoich obliczeniach przewidział Stephen Hawking. Rezultaty wzbudzają pewne kontrowersje. Fizycy próbują wykazać, czy wyników nie zafałszowały jakieś inne oddziaływania - np. drobne wibracje wynikające z nieprecyzyjnie przygotowanego środowiska, w którym prowadzono eksperyment.

  Silke Weinfurtner z Uniwersytetu Nottingham, która próbuje wykryć promieniowanie Hawkinga na zewnątrz bariery z szybko płynącej wody wokół czarnej dziury, uważa, że wyniki eksperymentu prof. Steinhauera są niejednoznaczne. - Eksperymenty są piękne - powiedziała badaczka. - Jeff wykonał kawał dobrej roboty, ale niektóre jego odkrycia wymagają debaty. Warto je przedyskutować.

  CZYTAJ TAKŻE: Sztuczna inteligencja niesie zagładę. Stephen Hawking znów zszokował świat

  W serii wykładów BBC Reith Lectures, wygłoszonych w tym roku w Królewskim Instytucie, Hawking oświadczył, że spodziewa się zdobyć Nagrodę Nobla, jeśli w którymś z akceleratorów cząsteczek, np. w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN, uda się stworzyć „mikro czarne dziury”.

  Prof. Hawking tłumaczył, że gwałtowna śmierć czarnych dziur powstałych na początku istnienia wszechświata, mogła wywołać intensywne promieniowanie Hawkinga, które do dziś odbija się między gwiazdami.

  Naukowcy wiążą nadzieje z odkryciem, że cząsteczki wokół fal wodnych, wiązki promieniowania laserowego w szkle, czy drgania w materii schłodzonej do stanu nadciekłości, mogą zachowywać się dokładnie tak, jak zachowywałyby się wokół obrzeży czarnych dziur.

  Jeśli Hawking ma rację, jego teoria otworzy przed nami wrota do filozoficznego chaosu. W świecie, gdzie wszystko, co wchłania czarna dziura w końcu zamieni się w impulsy światła, fizyczne związki między przeszłością i przyszłością przestaną istnieć. „Informacja” - określenie techniczne, oznaczające skomplikowane relacje między cząsteczkami subatomowymi, dzięki którym istnieją żołędzie, księgowi i galaktyki - zostanie wymazana.

  - W tym miejscu pojawia się poważny problem, uderzający w samo sedno naszego rozumienia nauki - mówił Hawking w drugim wykładzie dla BBC. - Jeśli informacje zostaną utracone w czarnej dziurze, nie będziemy w stanie przewidzieć przyszłości, ponieważ czarna dziura może emitować dowolny zbiór cząsteczek. Jeśli determinizm, przewidywalność wszechświata, zostanie obalony przez czarną dziurę, może zostać obalony także w innych sytuacjach. Co gorsze, bez determinizmu nie możemy być pewni nawet własnej przeszłości. Podręczniki do historii i nasze wspomnienia mogą okazać się iluzją.

  Obecnie prof. Hawking pracuje nad rozwiązaniem tego paradoksu. W międzyczasie nie powinien porzucać nadziei na Nobla: Peter Higgs, który przewidział istnienie bozonu Higgsa, na nagrodę czekał 49 lat.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto to pisal?

  Nicolae (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  "Sęk w tym, że to tzw. „promieniowanie Hawkinga” zwykle charakteryzuje się tak niską emisją, że nie sposób wykryć go w ciągu tysięcy lat świetlnych."

  ... i przestalem dalej czytac bo to zdanie nie...rozwiń całość

  "Sęk w tym, że to tzw. „promieniowanie Hawkinga” zwykle charakteryzuje się tak niską emisją, że nie sposób wykryć go w ciągu tysięcy lat świetlnych."

  ... i przestalem dalej czytac bo to zdanie nie ma dla mnie sensu.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czarne dziury - po co?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Czarne dziury niczego nie wydalają. One pochłaniają taką ilość masy Wszechświata, jaka równoważy działanie sił oporu po to, aby Wszechświat nie tracił nadanej mu prędkości początkowej. Gdy ta...rozwiń całość

  Czarne dziury niczego nie wydalają. One pochłaniają taką ilość masy Wszechświata, jaka równoważy działanie sił oporu po to, aby Wszechświat nie tracił nadanej mu prędkości początkowej. Gdy ta równowaga zostanie zachwiana, Wszechświat zniknie, bo przestanie być potrzebny. Kiedy to nastąpi?

  Kto to zaprojektował? W jakim celu?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Samoistny postęp, czy samoistna destrukcja?

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Co dostrzegamy, obserwując nasze otoczenie? Czy ono w czasie zbliża się do ideału, czy zmierza do własnego końca?

  Rozumując logicznie, to łatwiej jest uwierzyć w możliwość postępującej degeneracji...rozwiń całość

  Co dostrzegamy, obserwując nasze otoczenie? Czy ono w czasie zbliża się do ideału, czy zmierza do własnego końca?

  Rozumując logicznie, to łatwiej jest uwierzyć w możliwość postępującej degeneracji najwyższych istot żywych i nawet w ich całkowity zanik, niż w to, że istoty żywe są w stanie przekształcać się w jakieś wyższe formy żywe, żyjąc w ciągle degenerującym się środowisku, coraz bardziej szkodliwym dla życia.

  "Wszechświat został wprawiony w ruch". Czy to wystarcza, aby wszechświat w nieskończoność trwał w tym jednostajnym, uporządkowanym ruchu? Czy te poruszające się elementy wszechświata nie natrafiają na żadne siły oporu, które mogłyby ten ruch zakłócać oraz powodować nie tylko spowolnienie takiego doskonałego ruchu, ale nawet wymuszać zmiany kierunku poruszających się elementów, gdyby żadna STAŁA siła tego ruchu nie podtrzymywała?

  Czarne dziury najpierw pochłaniają elementy składowe wszechświata, a potem je oddają w postaci pary. Czy ta para oddziaływa pozytywnie i na te poruszające się elementy i na ich uporządkowany, jednostajny ruch, czy w ogóle nie ma żadnego na nie wpływu? Co się z tą parą dzieje: czy ona gdzieś osiada, czy "plącze się" w przestrzeni wszechświata nigdy nie zanikając? Czy wtedy ta para nie zagęszcza przestrzeni wszechświata? Co z tego może wyniknąć? Kto to... wymyśli?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Religie nie znają Biblii

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Wszystkie religie mówią, że ich podstawą jest Biblia, ale one nie uznają zapisów tej Biblii. Gdyby poważnie traktowały to, co w Biblii JEST NAPISANE, to nie przytakiwałyby teorii ewolucji.

  Księga...rozwiń całość

  Wszystkie religie mówią, że ich podstawą jest Biblia, ale one nie uznają zapisów tej Biblii. Gdyby poważnie traktowały to, co w Biblii JEST NAPISANE, to nie przytakiwałyby teorii ewolucji.

  Księga Rodzaju, rozdział 2 wersety -
  "18: Potem rzekł Pan Bóg: Niedobrze jest człowiekowi, gdy JEST SAM. Uczynię mu pomoc odpowiednią dla niego.
  19: UTWORZYŁ więc Pan Bóg z ziemi wszelkie dzikie zwierzęta i wszelkie ptactwo niebios i PRZYPROWADZIŁ DO CZŁOWIEKA, aby zobaczyć, jak je nazwie, a każda istota żywa miała mieć taką nazwę, jaką nada jej człowiek."

  Co stworzył Bóg najpierw: człowieka, czy cały świat zwierząt DLA CZŁOWIEKA, który był na ziemi SAM? Co mówią TE i NIE TYLKO TE wersety? Biblię trzeba rozpatrywać jako całość, bez pomijania wersetów niewygodnych!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BARDZIEY ODLECIAŁ LIBERALNIE NIRZ EINSTEIN =SAM DO SIEBIE bOGIEM

  777 LIBER OLIGOanarchia SSRaNACJI WARhołUF (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 7

  ŚWIAT ISTNIEJIE KILKADZIESIONT MILIARDÓW LAT OD BIG BAMU =CYWILIZACJA ROZWIJAJONCA sie KILKA miliardów LAT=BOGOWIE.=OSTANI ETAP ROZWOJU TRANSCENDENCJA.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieporozumienie

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Einstein nie uznawał Boga? Nieporozumienie.

  Słowa Einsteina:
  "Owo głębokie przekonanie, że istnieje najwyższy rozum, objawiający się poprzez NIEPOZNAWALNY DO KOŃCA Wszechświat, stanowi podstawę...rozwiń całość

  Einstein nie uznawał Boga? Nieporozumienie.

  Słowa Einsteina:
  "Owo głębokie przekonanie, że istnieje najwyższy rozum, objawiający się poprzez NIEPOZNAWALNY DO KOŃCA Wszechświat, stanowi podstawę mojej koncepcji Boga."zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  po lekturze artykułu odetchnąłem z ulgą

  Eustachy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  Wszystko jest złudzeniem, nie ma historii, nie ma PIS-u, nie ma Kaczora, nie ma Rydzyka. Nam się tylko wydaje, że oni są. Wystarczy zamknąć oczy i ich nie ma. Potem przyszło otrzeźwienie. Hawking...rozwiń całość

  Wszystko jest złudzeniem, nie ma historii, nie ma PIS-u, nie ma Kaczora, nie ma Rydzyka. Nam się tylko wydaje, że oni są. Wystarczy zamknąć oczy i ich nie ma. Potem przyszło otrzeźwienie. Hawking twierdzi, że Bóg nie istnieje. Wtedy zrozumiałem, że czarna dziura wyssała naukowcowi mózg. Włączyłem TV. Przywitał mnie uśmiech Kaczora, całkiem sympatycznego faceta w porównaniu z Hawkingiem.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  Igax (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  włączyłeś telewizor, bo nie mogłeś pogodzić się z tym, że bóg nie istnieje? wow.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dla niego

  bogiem jest (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  KWA-KWA-Kaczor


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Biedny człeku!

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Jak możesz zrozumieć Hawkinga i JEGO Wszechświat, kiedy nie zrozumiałeś nawet Eustachego?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bols

  pierdu pierdu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  'Co gorsze, bez determinizmu nie możemy być pewni nawet własnej przeszłości. Podręczniki do historii i nasze wspomnienia mogą okazać się iluzją.'
  pseudointelektualne wywody. Czyli to, że 25 lat...rozwiń całość

  'Co gorsze, bez determinizmu nie możemy być pewni nawet własnej przeszłości. Podręczniki do historii i nasze wspomnienia mogą okazać się iluzją.'
  pseudointelektualne wywody. Czyli to, że 25 lat temu straciłem dwa palce i ich nie mam, tylko mi się wydawało?...
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bols

  bols (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  ... i kawałek mózgu ... spory kawałek

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo