Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sterylizacja i kastracja kotów w Poznaniu: Miasto zapłaci za zabiegi zwierząt, które mają ograniczyć ich liczbę w mieście

Alicja Durka
Alicja Durka
W polskich schroniskach żuje ponad 100 tysięcy bezdomnych zwierząt. Szacuje się również, że  bezdomnych psów i kotów może być nawet 3 miliony.
W polskich schroniskach żuje ponad 100 tysięcy bezdomnych zwierząt. Szacuje się również, że bezdomnych psów i kotów może być nawet 3 miliony. Marcin Oliva Soto
Każdego roku do schronisk trafiają tysiące bezpańskich zwierząt. Obecnie w schroniskach w Polsce żyje ponad 100 tysięcy psów i kotów, w samym Poznaniu to kilkaset bezpańskich zwierząt. Rusza druga tura akcji sterylizacji, która ma pomóc w ograniczaniu rozmnażania czworonogów.

Dlaczego warto wykastrować lub wysterylizować zwierzę?

Według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii tylko w zarejestrowanych schroniskach w Polsce żyje przeszło 100 tysięcy bezdomnych zwierząt, ale nie tylko one potrzebują pomocy. Szacuje się, że bezdomnych psów i kotów może być nawet 3 miliony, choć trudno to jednoznacznie stwierdzić.

Powodów przemawiających za kastracją lub sterylizacją zwierząt jest wiele. Podstawowym jest zmniejszenie liczby bezdomnych czworonogów. Zwierzęta, które nie przeszły zabiegu, często uciekają od opiekunów i rozmnażają się na wolności, w wyniku czego młode zostają bez opieki, przez co statystycznie żyją dużo krócej niż psy czy koty żyjące w domach. Bezpańskie zwierzęta przeżywają mniej więcej 2 do 3 lat. Na czworonogi czyha wiele niebezpieczeństw, w tym rozpędzone samochody, mróz, głód, wirusy, pasożyty, a nawet trutki, które ludzie zostawiają umyślnie.

Sterylizacja i kastracja może również zapobiegać wielu chorobom układu rozrodczego, co zaoszczędzi zwierzętom i ich opiekunom wielu cierpień. Warto jednak podkreślić, że decyzję o tym, czy zwierzę kwalifikuje się do zabiegu, podejmuje weterynarz, z którym warto skonsultować się, co będzie najlepsze dla konkretnego pupila.

Kastracja i sterylizacja kotów w Poznaniu

Jedną z głównych przyczyn tak dużej liczby bezdomnych zwierząt jest brak kastracji i sterylizacji zwierząt. Powodów jest wiele, niektórzy obawiają się, że taki zabieg jest nienaturalną ingerencją w organizm zwierzęcia, co ostatecznie może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych, a inni nie decydują się na kastrację ze względu na koszty.

18 sierpnia w Poznaniu rusza kolejna akcja darmowej sterylizacji i kastracji kotów właścicielskich. Na ten cel przeznaczono przeszło 100 tys. zł. Do tej pory, miasto zapłaciło 150 tys. zł za zabiegi kastracji i sterylizacji, z których skorzystało 214 kotów i 170 psów.

- Większe środki przeznaczone zostają na kastrację kotów. Przesłanką do takiego podziału kosztów jest fakt, że część z kotów domowych, jest wypuszczana przez swoich właścicieli na zewnątrz i to właśnie ta grupa zwierząt - jak pokazują badania - w bardzo dużym stopniu przyczynia się do powiększania populacji bezdomnych zwierząt, głównie poprzez niekontrolowane rozmnażanie się oraz ucieczki i brak możliwości ustalenia właściciela

- tłumaczy urząd miasta.

Program będzie realizowany do wyczerpania puli środków przeznaczonych na ten cel, zatem warto się pospieszyć. Żeby umówić termin zabiegu, należy skontaktować się bezpośrednio z wybranym gabinetem weterynaryjnym.

W Poznaniu można bezpłatnie wykastrować i wysterylizować koty w dwóch gabinetach:

1. Przychodnia Weterynaryjna Bartosz Wartecki, Krystyna Śliwa, ul. Roślinna 1C, tel. 669 003 212,
2. Gabinet Weterynaryjny Vet - Help Natalia Maria Busłowicz, ul. Brzozowa 1, tel. 512 447 882.

O skorzystanie z zabiegu finansowanego z budżetu miasta mogą ubiegać się osoby, które mieszkają w Poznaniu i w ostatnim roku rozliczeniowym rozliczyły w Poznaniu podatek dochodowy od osób fizycznych, korzystają z zasiłku socjalnego, będącego jedynym źródłem dochodu lub posiadają statut studenta poznańskiej uczelni.

Czipowanie zwierząt

Dobrym pomysłem, poza zabiegiem kastracji lub sterylizacji jest czipowanie, które jest niemal bezbolesne, a jeśli zwierzę ucieknie lub się zgubi - pomoże w sprawnym odnalezieniu opiekunów. Straż miejska w Poznaniu każdego roku odławia ok. 600-700 psów i kotów, więc warto zabezpieczyć się na taką ewentualność. W Poznaniu można to zrobić bezpłatnie w kilkudziesięciu gabinetach weterynaryjnych.

Zwierzęta są nieodpłatnie czipowane także podczas zabiegu kastracji. Jednocześnie zwierzęta są rejestrowane w Miejskim Rejestrze Psów i Kotów, co pozwala na szybkie znalezienie właściciela w razie zgubienia czworonoga.

Zwierzęta też potrafią się śmiać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski