18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

STOP podwyżkom w MPK! Apele pasażerów przekazaliśmy radnym

Katarzyna Fertsch, Bogna Kisiel
Apele pasażerów przekazaliśmy Grzegorzowi Ganowiczowi
Apele pasażerów przekazaliśmy Grzegorzowi Ganowiczowi Fot. Grzegorz Dembiński
Około tysiąca apeli pasażerów przekazaliśmy Grzegorzowi Ganowiczowi, przewodniczącemu Rady Miasta. To efekt naszej akcji "Stop podwyżkom cen biletów". Mamy nadzieję, że uświadomią one radnym, jak kategorycznie poznaniacy sprzeciwiają się zaplanowanej na styczeń podwyżce.

"Apeluję o zrezygnowanie ze styczniowej podwyżki cen biletów. Co więcej, o rozważenie ich obniżki, tak, by komunikacja miejska była bardziej dostępna, a przez to i powszechniejsza". Taki apel znalazł się na kuponach oraz w mailach, które przekazaliśmy szefowi rady.

- Akcja "Głosu" dowiodła, że potrzebna jest dyskusja na temat komunikacji miejskiej - mówi Grzegorz Ganowicz. - Trzeba rozważyć argumenty za i przeciw. Jednak moim zdaniem, nie tylko w cenie leży problem. Wszyscy chcielibyśmy, by usługi były tanie. Należy zastanowić się co zrobić, żeby wpływy były wyższe. Jak powinna być różnica między dotacją publiczną do komunikacji miejskiej, a kosztami jej funkcjonowania. Zbudować system zachęt dla pasażerów, który ZTM mógłby wdrożyć. Sądzę, że ten temat przedyskutujemy w grudniu.

Radny przekonuje, że atrakcyjność komunikacji miejskiej zależy również od innych czynników: punktualności, bliskości przystanków, czasu potrzebnego na dojazd. ZTM powinien też, zdaniem przewodniczącego, powalczyć o nowych pasażerów.

I my również zgadzamy się z tym zdaniem! Podtrzymujemy jednak opinię, że cena biletów może mieć duży wpływ na liczbę pasażerów. Zwłaszcza w czasie, kiery rozkopana jest Kaponiera, gdy tramwaje zaledwie sześciu linii (na dwadzieścia) jeżdżą swoimi stałymi trasami, a dla pozostałych wyznaczono dłuższe objazdy, których przejazd zajmuje też więcej czasu. To nie są, naszym zdaniem, okoliczności sprzyjające podwyżkom cen biletów! Bo nie takiej oferty oczekują poznaniacy, a już na pewno nie godzą się za nią słono płacić.

Liczba maili, która dotarła do naszej redakcji, świadczy o ty, że mieszkańcy myślą podobnie. Niepokojące są również statystyki. We wrześniu i październiku ZTM sprzedał o ponad 741 tys. biletów mniej (w tym o ponad 15,3 tys. długookresowych) niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Nie oznacza to, że miasto na tym straciło. Przeciwnie podwyżki cen biletów spowodowały, że do miejskiej kasy wpłynęło o ponad 4,36 mln zł więcej.

Powie ktoś - i słusznie - że trudno na podstawie dwóch miesięcy przesądzać o tendencji spadkowej. Jednak porównanie liczby sprzedanych biletów w poszczególnych latach, począwszy od 2008 r., nie napawa optymizmem. W 2008 r. było ich ponad 43,7 mln. Już nigdy potem nie udało się osiągnąć tego pułapu. Średnio w roku sprzedawano 40 mln biletów, najmniej w 2010 r., bo 39,3 mln. Z naszych szacunków wynika, że w tym roku może nam się nie udać osiągnąć nawet tego. Przez 10 miesięcy pasażerowie kupili 32,4 mln biletów. Dwa kolejne miesiące mogą przynieść kolejne 6,6 mln (wyliczone na podstawie listopada i grudnia 2011 r.).

- Zainwestowaliśmy 450 mln zł w nowoczesne tramwaje i autobusy, a może się okazać, że nie będzie miał kto nimi jeździć - mówi Tomasz Lewandowski, radny SLD.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski