Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stosy śmieci w wielkopolskich lasach. W Nadleśnictwie Gniezno ktoś podrzucił części od samochodów

AM
Śmieci z nadleśnictwa Gniezno to nie pierwsze tego typu odkrycie. W ostatnim czasie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu informowała m.in. o podpaleniu wraku i części samochodowych podrzuconych do lasu w leśnictwie Czapliniec (nadleśnictwo Sieraków), a także o śmieciarzu z nadleśnictwa Koło, który dzięki Staży Leśnej i dokumentom, które zostawił w porzuconych w lesie śmieciach, został odnaleziony i ukarany.
Śmieci z nadleśnictwa Gniezno to nie pierwsze tego typu odkrycie. W ostatnim czasie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu informowała m.in. o podpaleniu wraku i części samochodowych podrzuconych do lasu w leśnictwie Czapliniec (nadleśnictwo Sieraków), a także o śmieciarzu z nadleśnictwa Koło, który dzięki Staży Leśnej i dokumentom, które zostawił w porzuconych w lesie śmieciach, został odnaleziony i ukarany. Nadleśnictwo Gniezno
Nieprzyjemnego odkrycia dokonali w niedzielę, 24 stycznia leśnicy z nadleśnictwa Gniezno. W dwóch miejscach znaleziono stosy odpadów samochodowych. Jak alarmują Lasy Państwowe, takie sytuacje są niestety coraz częstsze.

- Oto znalezisko jakiego dokonali leśnicy z Nadleśnictwo Gniezno Lasy Państwowe - hałdy odpadów samochodowych w lesie - powiadomiła na Facebooku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu.

Do postu załączono zdjęcia góry śmieci pochodzących prawdopodobnie z warsztatu samochodowego. Można tam zobaczyć zderzaki, zbiorniki, opony, a także wiadra i różnego rodzaju plastiki.

Resort klimatu i środowiska chce wyższych kar za śmiecenie

od 16 lat

Jak informują leśnicy, część śmieci znaleziono w Leśnictwie Brody koło miejscowości Dębówiec, na drodze leśnej prowadzącej do Jeziora Piotrowskiego, a druga część leżała w Leśnictwie Zakrzewo, między miejscowościami Sokolniki i Przysieka.

Nielegalne wysypisko zostało zgłoszone przez powiatową straż rybacką na policję, która rozpoczęła poszukiwania właściciela śmieci.

- Sprawą będą zajmować się policjanci z zespołu wykroczeń - zapewnia asp. sztab. Anna Osińska, oficer prasowy KPP w Gnieźnie.

Za wyrzucanie śmieci do lasu trzeba się liczyć z karą nagany lub karą grzywny w wysokości od 20 do 5000 zł.

Cena zaśmiecania lasów

Niestety śmieci z nadleśnictwa Gniezno to nie pierwsze tego typu odkrycie. W ostatnim czasie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu informowała m.in. o podpaleniu wraku i części samochodowych podrzuconych do lasu w leśnictwie Czapliniec, a także o śmieciarzu z nadleśnictwa Koło, który dzięki straży leśnej i dokumentom, które zostawił w porzuconych w lesie śmieciach, został odnaleziony i ukarany.

Czytaj też: Tych zwierząt już nie spotkasz: gatunki, które wyginęły w ciągu twojego życia. Niektóre pożegnaliśmy dosłownie przed chwilą

Co roku przez takie sytuacje Lasy Państwowe wydają 20 mln złotych na sprzątanie polskich lasów. Z kolei Regionalna Dyrekcja w Poznaniu przeznacza na wywożenie śmieci z lasów w Wielkopolsce 2 mln złotych rocznie.

- Śmieci w lesie to nie tylko brzydki widok, to przede wszystkim śmiertelne niebezpieczeństwo dla zwierząt. Mogą powodować skażenie wód, gleby lub powietrza, a także przyczyniać się do powstania pożaru - przypominają leśnicy.

ZOBACZ TEŻ:

Co roku uczestnicy akcji "Break Free From Plastic" liczą i dokumentują plastikowe śmieci, które zbierają w różnych zakątkach świata. W 2020 roku zebrano blisko 350 tys. sztuk plastikowych opakowań z 55 krajów. Analizując je, stworzono ranking światowych firm, których opakowań zebrano najwięcej. Zobacz, które firmy produkują najwięcej plastikowych śmieci - zestawienie obejmuje 10 koncernów, których śmieci znaleziono w największej liczbie krajów. Zobacz ranking ---->

Te firmy najbardziej zaśmiecają Ziemię plastikiem - zobacz r...

Tylko pozornie sortowanie śmieci jest łatwe. Podział na odpady organiczne, tworzywa sztuczne i metal, papier, szkło oraz odpady zmieszane (plus niebezpieczne, które należy odstawiać do punktu selektywnej zbiórki odpadów) nie jest wcale oczywisty. To, co wydaje się papierem, nie zawsze powinno trafić do pojemnika na makulaturę. Wiele rodzajów szkła nie nadaje się do recyclingu. Niemało jest opakowań, w przypadku których jeden pojemnik to za mało. Sprawdź, jak wyrzucać wątpliwe odpady. Zobacz--->

Te śmieci sprawiają największe kłopoty przy segregacji - nie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski