Złoto dla Strachów jest tym bardziej godne podkreślenia, że związani z Wielkopolską wykonawcy muzyczni od dawna nie zanotowali spektakularnego sukcesu wydawniczego i trudno ten fakt wiązać jedynie z kwitnącym w sieci piractwem. Według monitorującego rynek Związku Producentów Audio-Video ostatnią płytą, która niedługo po premierze zdobyła złoto, był bowiem hip-hopowy album "Na legalu" raperów ze Slums Attack z końca 2002 roku. Biorąc pod uwagę XXI wiek, wykonawcy z Wielkopolski mogą się pochwalić zaledwie sześcioma takimi wyróżnieniami, przy czym za premierowe kompozycje zdobyli je tylko Eleni - za album "Nic miłości nie pokona" - oraz Peja i Slums Attack, którzy na złoto za "Szacunek ludzi ulicy" czekali aż 2 lata. Pozostałe złote wyróżnienia przyznano składankom największych hitów Hanny Banaszak, Eleni oraz Kabaretu Tey.
- Co zrobimy ze Złotą Płytą? Zapewne zostawimy je w siedzibie naszej wytwórni SP Records. Nam wystarczy świadomość, że ją mamy - mówi Grabaż, który w tym roku zebrał całą kolekcję wyróżnień, z "Paszportem Polityki" na czele. Hitowe "Zakazane piosenki" to jego interpretacje w większości zapomnianych utworów punkowych i nowofalowych zespołów z lat 80.
W Polsce Złotą Płytę rodzimi wykonawcy otrzymują za 15 tysięcy sprzedanych albumów, Platynową za 30 tysięcy, a Diamentową za 150 tysięcy. Tą ostatnią może w tym roku pochwalić się jedynie grupa Feel.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?