MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli 2018: MEN przyjrzy się zwolnieniom lekarskim nauczycieli. A co zrobi ZUS?

Milena Kochanowska
Czy zwolnienia lekarskie nauczycieli skontroluje Zakład Ubezpieczeń Społecznych?
Czy zwolnienia lekarskie nauczycieli skontroluje Zakład Ubezpieczeń Społecznych? 123 RF
W związku ze wzrostem zachorowalności wśród nauczycieli, Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z kuratorami oświaty monitorowało sytuację, jak realizowane są zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w przedszkolach, szkołach oraz placówkach oświatowych w całym kraju – ogłosił we wtorek resort w komunikacie. Czy teraz zwolnienia lekarskie nauczycieli skontroluje Zakład Ubezpieczeń Społecznych?

MEN podkreśla, że z informacji przekazanych przez kuratorów oświaty wynika, że na ponad 39 tys. publicznych szkół, przedszkoli i placówek oświatowych kilkanaście przedszkoli nie funkcjonowało z powodu nieobecności nauczycieli. Resort przypomina, że zawieszenie zajęć w szkole lub placówce wymaga wcześniejszej zgody organu prowadzącego oraz powiadomienia kuratora oświaty.

W przypadku kilku placówek takiego zawiadomienia nie było. Kuratorzy oświaty w trybie pilnym wystąpili do organów prowadzących o wyjaśnienie sytuacji.

Czy ZUS będzie kontrolował zwolnienia lekarskie nauczycieli?

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych analizuje i weryfikuje wszelkie informacje o możliwych nieprawidłowościach, zarówno w zakresie orzekania o niezdolności do pracy, jak i wykorzystania zwolnień lekarskich - mówi Marlena Nowicka, wielkopolska rzeczniczka ZUS. - Prawo weryfikacji prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich mają również pracodawcy zatrudniający powyżej 20 osób. Jeśli pracodawca ma wątpliwości co do prawidłowości orzekania o niezdolności do pracy, może złożyć do ZUS wniosek o przeprowadzenie kontroli. ZUS reaguje na każde tego typu doniesienie.

Jak i co ZUS może kontrolować?

ZUS kontroluje wypłaty świadczeń należnych w razie choroby na kilku płaszczyznach.

Po pierwsze
Kontroluje zasadność zwolnień lekarskich, czyli prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Lekarz orzecznik może wówczas:

  • przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego,
  • skierować go na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS,
  • zlecić wykonanie badań pomocniczych,
  • zażądać od lekarza wystawiającego zaświadczenie wyjaśnień, informacji oraz dokumentacji, na podstawie której wystawiono zaświadczenie.

Po drugie
Jest to kontrola wykorzystywania zwolnień lekarskich, czyli sprawdzanie czy zwolnienie lekarskie wykorzystywane jest w sposób zgodny z przeznaczeniem. Kontrole takie przeprowadzają pracownicy ZUS w miejscu zamieszkania, zatrudnienia lub wykonywania działalności przez osobę kontrolowaną.

Inicjatorem kontroli jest przede wszystkim ZUS, a ich powody mogą być różne. Typowanie osób przebywających na zwolnieniach lekarskich odbywa się w sposób losowy, ale także na wniosek. Dzieje się tak na przykład wówczas, gdy pracownik ZUS po analizie posiadanej dokumentacji ma wątpliwości co do zasadności wypłaty świadczenia. Działania te dotyczą między innymi osób, które przedstawiają kolejne zaświadczenia lekarskie przeplatane krótkimi okresami zdolności do pracy lub takich, co do których jest podejrzenie, że w okresie orzeczonej niezdolności pracują.

Zakład może też zdecydować się na kontrolę, jeśli uzyska informacje, które poddają w wątpliwość zasadność i właściwe wykorzystanie danego zwolnienia.

W związku z tym inicjatorem kontroli może być sam pracodawca. Jeżeli ma on jakiekolwiek podejrzenia co do:

  • prawidłowości orzeczenia o niezdolności do pracy swojego pracownika,
  • sposobu wykorzystywania zwolnienia przez pracownika,
  • prawdziwości i poprawności wystawienia samego zaświadczenia lekarskiego,

może wystąpić do ZUS o przeprowadzenie kontroli.
Istotne jest też to, że płatnicy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych mają obowiązek sami przeprowadzać kontrole wykorzystywania tych zwolnień (kontrolę zasadności zwolnienia lekarskiego przeprowadza ZUS).

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski