MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli 2019: Czy egzaminy gimnazjalne się odbędą? Komisje egzaminacyjne mogą nie zebrać się na czas

Nicole Młodziejewska
W szkołach w całej Polsce rozpoczął się w poniedziałek strajk nauczycieli. Pedagodzy podkreślają, że będą strajkować do skutku, co oznacza, że protest może  przedłużyć się na czas zaczynających się jutro egzaminów gimnazjalnych. Nadal nie wiadomo czy dyrektorzy szkół zdążą zebrać komisje egzaminacyjne na czas.
W szkołach w całej Polsce rozpoczął się w poniedziałek strajk nauczycieli. Pedagodzy podkreślają, że będą strajkować do skutku, co oznacza, że protest może przedłużyć się na czas zaczynających się jutro egzaminów gimnazjalnych. Nadal nie wiadomo czy dyrektorzy szkół zdążą zebrać komisje egzaminacyjne na czas. Waldemar Wylegalski
W szkołach w całej Polsce rozpoczął się w poniedziałek strajk nauczycieli. Pedagodzy podkreślają, że będą strajkować do skutku, co oznacza, że protest może przedłużyć się na czas zaczynających się w środę egzaminów gimnazjalnych. Nadal nie wiadomo, czy dyrektorzy szkół zdążą zebrać komisje egzaminacyjne na czas.

W tym roku egzamin gimnazjalny odbędzie się w dniach 10, 11, 12 kwietnia. Dyrektorzy niektórych szkół w Poznaniu wciąż jeszcze nie mają skompletowanej kadry.

W tych szkołach egzamin może się nie odbyć
- 100 proc. naszych nauczycieli podeszło do strajku, z tego względu nie jestem w stanie skompletować komisji egzaminacyjnej. Mogę powiedzieć otwarcie, że w naszej szkole egzaminy gimnazjalne mogą się nie odbyć - mówi Mirosław Różalski, dyrektor Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej.

Podobny problem ma dyrektor Gimnazjum nr 56 Sławomir Eliks. - Nie udało mi się zgromadzić komisji egzaminacyjnej. Wysłałem 250 maili, m. in. do kuratorium oświaty, wydziału oświaty, do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i do dyrektorów szkół z zapytaniem o osoby, które mógłbym przyjąć do zespołu egzaminacyjnego. Za każdym razem spotkałem się z odmową - wymienia Sławomir Eliks.

Sprawdź też: Strajk nauczycieli: Tak wygląda sytuacja w szkołach

I dodaje: - Mam 135 gimnazjalistów, potrzebuję 15 osób do 8-9 komisji, a mam tylko dwie osoby. Te 15 to też jest minimum, bo potrzebne są też jakieś rezerwy.

Egzaminy to nie tylko komisja
Dyrektor Gimnazjum nr 56 zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt. - Proszę pamiętać, że egzaminy to nie tylko komisja, ale też wszelkie kwestie organizacyjne, jak ustawienie stołów i krzeseł, sprawdzenie wszystkiego pod względem technicznym itp. - mówi Sławomir Eliks.

I dodaje: - Potrzebny jest też ktoś, kto zna się na naszym sprzęcie, chociażby potrafi obsługiwać nasze tablice interaktywne, a gdy zatrudnię osoby z zewnątrz, z innych szkół, to mogą mieć już z tym problem.

Pod znakiem strajku upłynął także poniedziałek w Gimnazjum nr 9. Pod względem egzaminów, sytuacja w tej szkole nie jest jeszcze klarowna.

- Myślę, że u nas się uda. Na ten moment nie mogę tego potwierdzić, ale mamy wstępny, minimalny, skład komisji. Dlatego na 90 proc. mogę powiedzieć, że egzamin gimnazjalny się odbędzie - tłumaczy Lechosław Rybka, dyrektor Zespołu Szkół Gimnazjalno-Licealnych nr 37.

W tych szkołach egzamin się odbędzie
W Poznaniu są jednak gimnazja, które mimo strajku nauczycieli skompletowały zespół egzaminacyjny. Tak jest w przypadku Gimnazjum nr 60 znajdującego się w Zespole Szkół Komunikacyjnych.

- Strajkuje u nas ok. 90 proc. nauczycieli. Mimo tego udało nam się stworzyć komisję i egzaminy gimnazjalne odbędą się zgodnie z planem - mówi Ryszard Pyssa, dyrektor Zespołu Szkół Komunikacji.

Podobnie jest w przypadku Zespołu Szkół Łączności.

- Jestem za strajkiem, ale jako dyrektor odpowiadam też za prawną stronę egzaminów, więc w naszym gimnazjum zostaną one przeprowadzone mimo olbrzymiego dylematu moralnego - mówi Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności.

I dodaje: - Niektórzy z nauczycieli dokonali trudnego wyboru, bowiem nie chcą zostawić wychowanków bez opieki osób im bliskich, czuwających nad ich przygotowaniem do egzaminów przez 3 lata i będą pracować w zespołach.

Czytaj też: Strajk nauczycieli: kompendium wiedzy

W poznańskim „Marcinku”, gdzie do strajku przyłączyło się prawie 100 proc. kadry, nie strajkują jedynie trzej katecheci i jeden nauczyciel. To właśnie oni, jak informuje Alicja Chojnacka, dyrektor „Marcinka”, będą czuwać nad przebiegiem egzaminów gimnazjalnych.

Mimo strajku nauczycieli egzamin gimnazjalny odbędzie się także w: Gimnazjum Dwujęzycznym im. Dąbrówki, Gimnazjum nr 7, a także w Gimnazjum nr 29.

Wakacje w innym terminie?
Strajk nauczycieli ma trwać do odwołania. Nie wiadomo więc, jak długo nauczyciele mogą powstrzymywać się od wykonywania swojej pracy, tym samym trudno oszacować ile godzin lekcyjnych przepadnie. To z kolei może powodować problemy w realizacji podstawy programowej.

Wśród uczniów i rodziców pojawiają się pytania, co stanie się w przypadku, gdy uczniowie nie przerobią całego programu na czas. Czy będą musieli później odrabiać zajęcia? Czy będą doliczone dodatkowe godziny? A nawet, czy z tego powodu zostanie przesunięty termin wakacji.

Czytaj więcej: Strajk nauczycieli 2019: Rodzicu sprawdź, co zrobić z dzieckiem w Poznaniu

- MEN nie planuje zmiany przepisów dotyczących organizacji roku szkolnego - zaznacza Anna Ostrowska, rzecznik Ministerstwa Edukacji Narodowej.

I dodaje: - Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych będzie 21 czerwca. Ferie letnie będą trwały w terminie od 22 czerwca do 31 sierpnia.

Zobacz też:

Zarobki nauczycieli wzbudzają ogromne emocje. Ostatnia podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Zobacz, jak kształtują się minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego w polskich szkołach.Przejdź do kolejnych slajdów --->

Zarobki nauczycieli 2019. Ile zarabia nauczyciel w szkole po...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski