Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli 2019: Jacek Jaśkowiak i ksiądz Radosław Rakowski prowadzili lekcję religii w Teatrze Polskim [ZDJĘCIA, WIDEO]

NM
Jacek Jaśkowiak i ksiądz Radosław Rakowski prowadzili lekcję religii w Teatrze Polskim.
Jacek Jaśkowiak i ksiądz Radosław Rakowski prowadzili lekcję religii w Teatrze Polskim. Grzegorz Dembiński
W poniedziałek o godz. 11 w Teatrze Polskim w Poznaniu odbyła się nietypowa lekcja religii. Prowadził ją prezydent Jacek Jaśkowiak razem z księdzem Radosławem Rakowskim.

Lekcja "O religii na dwa głosy" odbyła się na dużej scenie Teatru Polskiego w Poznaniu. Zajęcia zgromadziły około 50 osób - zarówno dzieci, ich rodziców, jak i innych zainteresowanych.

Jeszcze przed rozpoczęciem prezydent Jacek Jaśkowiak mówił o swoim podejściu do religii i planie na to, jak przeprowadzi tę lekcję.

- Chociaż jestem ateistą to zdarza mi się chodzić na msze księdza Rakowskiego, którego darze wielką sympatią i szacunkiem. Będę chciał również odnieść się do wpływu Biblii na malarstwo i sztukę - mówił prezydent Poznania.

Jacek Jaśkowiak w swoim wykładzie nawiązał również do twórczości Jacka Kaczmarskiego.

- W tym tygodniu mija 15. rocznica śmierci Jacka Kaczmarskiego, a jego teksty i utwory również były często grane w kościołach. Będę chciał pokazać, jak Jacek widział pewne zdarzenia biblijne i będę prosił księdza Rakowskiego o odniesienie się. Kilka z tych utworów będę chciał zaprezentować uczniom, m. in Dzieci Hioba, Arkę Noego czy Walkę Jakuba z Aniołem. Ciekaw jestem, jak duchowny tej klasy co ksiądz Rakowski, odniesie się do sposobu interpretacji tych elementów z Biblii przez ateistę Jacka Kaczmarskiego.

Czytaj więcej:

Ksiądz Radosław Rakowski nie ukrywał radości z jaką przyszedł na dzisiejszą lekcję.

- Pan prezydent chciał zostać jezuitą, a ja chciałem zostać politykiem. Ale jak zobaczyłem jak polityka wygląda od środka to postanowiłem zostać księdzem, bo ksiądz zawsze może mówić prawdę. Dlatego tym bardziej się cieszę, że mogę dziś z panem prezydentem rozmawiać - mówił ks. Rakowski.

I dodawał: - Jestem całkowicie za rozdziałam kościoła od państwa, ale właśnie w tych momentach kiedy możemy rozmawiać, to jest bardzo ważne, żeby razem usiąść i wymieniać się poglądami.

Lekcja prowadzona przez prezydenta Jacka Jaśkowiaka i księdza Radosława Rakowskiego ma być wsparciem dla strajkujących nauczycieli, ale także dla rodziców uczniów.

- W tym wszystkim najważniejsze jest dobro dziecka. Niezależnie od wszystkiego, a także zasadności tych postulatów nauczycieli, musimy kierować się dobrem dziecka i dlatego tu jesteśmy.

Zobacz również: Poznań: Teatr Polski wspiera nauczycieli. Na budynku wisi transparent, a w czasie protestu odbędą się „Lekcje w Polskim”

Lekcja religii to nie jedyne zajęcia zaplanowane przez Teatr Polski.

- Zaprosiliśmy ważne postaci poznańskiego życia publicznego, żeby w tej trudnej dla nauczycieli chwili wesprzeć ich wysiłek, bo przecież wszyscy razem ponosimy odpowiedzialność za kształcenie młodzieży. Naszym najznamienitszym profesorem jest prezydent Jaśkowiak. Należy jednak pamiętać, że teatr z istoty swojej jest rodzajem szkoły, tak z reszta w Polsce te 250 lat temu był wymyślony - mówi Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu.

I dodaje: - Liczymy jak wszyscy Polacy, że dojdzie do porozumienia, że dzisiejsza władza zrozumie jak ważnym sojusznikiem są nauczyciele, że od ich pracy zależy nasza przyszłość. Wierzę, że ten problem się rozwiąże. My wspieramy nauczycieli, ale nie jesteśmy w stanie ich zastąpić, to jest zbyt trudne zbyt odpowiedzialne, my umiejętności pedagogicznych nie będziemy raczej rozwijać.

Program "Lekcji w Polskim":

Przechadzki teatralne: 9.00, 11.00, 13.00, 15.00; 17.00 – max 25 osób; od 6 roku życia, cena 1 zł

10.00-10.45 – fizyczny trening aktorski: Konrad Cichoń, aktor Teatru Polskiego w Poznaniu (od 14 lat; max. 25 osób, wygodny strój wskazany) – 1 zł
10.00 -12.45 – mediacje: Marceli Kwaśniewski, mediator Poznańskiego Ośrodka Mediacji (max. 25 osób; od 14 lat) – 1 zł
11.00-11.45 – „O religii na dwa głosy”. Spotkanie z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem i ks. Radkiem Rakowskim – (od 10 lat)
11.00-11.45 – savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami: Fundacja Mili Ludzie (od 6 do 10 lat)
11.00-12.15 – taniec współczesny: Sylwia Marciniuk, instruktorka tańca, tancerka, performerka (od 14 lat, max 15 osób) – 1 zł
12.00-12.45 – język migowy: Agnieszka Misiewicz, pedagog teatru (max. 25 osób od 6 do 10 lat)
12.00-12.45 – głośne czytanie: Harry Potter (max. 15 osób, wiek bez ograniczeń) cz. I – 1 zł
12.00-13.00 – akcja społeczna Fundacji Tygodnika Powszechnego „Lekcje czytania”: prof. Piotr Śliwiński, UAM, odczyta „Do prostego człowieka” Juliana Tuwima (od 14 lat; max. 30 osób)
13.00-13.45 – o islamie: imam Youssef Chadid (wiek bez ograniczeń) – 1 zł
13.00-13.45 – savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami: Fundacja Mili Ludzie (max. 25 osób, od 11 lat) – 1 zł
13.00-13.45 – o teatrze: Jakub Papuga, Teatr Polski w Poznaniu (od 14 lat; max. 15 osób) – 1 zł
14.00-14.45 – język migowy: Agnieszka Misiewicz, pedagog teatru (max. 25 osób, od 11 do 14 lat) – 1 zł
14.00-14.45 – głośne czytanie: Harry Potter (max. 15 osób, wiek bez ograniczeń) cz. I – 1 zł
15.00-15.45 – czytanie: „Kim jest ślimak Sam” – Marta Mazurek, radna Miasta Poznania, wiceprzewodnicząca Komisji Oświaty i Wychowania RMP, Przewodnicząca Zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności w Poznaniu przy Prezydencie Miasta Poznania (max. 25 osób, od 6 do 7 lat) – 1 zł
16.00-16.45 – język migowy: Agnieszka Misiewicz, pedagog teatru (max. 25 osób, od 15 lat) – 1 zł
Teatr Polski zastrzega sobie prawo do zmian w programie!

Zobacz: Jacek Jaśkowiak prowadzi lekcję o religii w Teatrze Polskim

Zarobki nauczycieli wzbudzają ogromne emocje. Ostatnia podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Zobacz, jak kształtują się minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego w polskich szkołach.Przejdź do kolejnych slajdów --->

Zarobki nauczycieli 2019. Ile zarabia nauczyciel w szkole po...

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski