Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli 2019: Strajk trwa, a trzeba wystawić oceny uczniom. Matury zagrożone

Redakcja
Tegoroczni maturzyści muszą mieć wystawione oceny do 26 kwietnia. Egzamin dojrzałości natomiast ma się odbyć 6-25 maja
Tegoroczni maturzyści muszą mieć wystawione oceny do 26 kwietnia. Egzamin dojrzałości natomiast ma się odbyć 6-25 maja Pawel Relikowski
Egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty w Poznaniu, mimo trwającego strajku nauczycieli przebiegły bez większych problemów. Jednak nie wiadomo, jak będzie z maturami. Jeśli strajk potrwa dłużej, tegoroczni absolwenci szkół średnich będą mieli poważne problemy.

W wyniku trwającego strajku nauczycieli ok. 20 poznańskich szkół średnich może mieć problem z organizacją matur. Potwierdzają to dyrektorzy liceów oraz kuratorium oświaty. Aby uczniowie podeszli do egzaminu dojrzałości, do 26 kwietnia rady pedagogiczne muszą podjąć tzw. uchwałę klasyfikacyjną. W radzie z kolei powinna się zebrać ponad połowa nauczycieli z danej szkoły.

We wtorek dyrektorzy ok. 20 poznańskich szkół średnich spotkali się z wielkopolskim kuratorem oświaty. - Jest pewne zagrożenie, jeśli chodzi o klasyfikację uczniów w tych placówkach. Sprawę przekażemy do Ministerstwa Edukacji Narodowej - mówi Elżbieta Leszczyńska, kurator oświaty.

Jedną z takich szkół jest V Liceum Ogólnokształcące. Aby rada się odbyła, nauczyciele musieliby na jeden dzień przerwać strajk.

- Naszą radę klasyfikacyjną zaplanowaliśmy na 24 kwietnia, jednak już teraz nauczyciele zapowiadają, że nie przerwą strajku tego dnia. Zwróciliśmy się do kuratorium, żeby zaapelowali do ministerstwa o niezwłoczne zażegnanie kryzysu w oświacie - mówi Barbara Płotkowiak.

Do sytuacji odniosła się również Anna Zalewska, minister edukacji. - Możliwe problemy z klasyfikacją uczniów zapowiedziane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego mocno zaniepokoiły rodziców. Dlatego też kuratorzy i dyrektorzy szukają różnych rozwiązań.

Przedstawiciele ZNP, z których inicjatywy rozpoczął się strajk, uważają jednak, że winę za zamieszanie wokół matur ponosi nie tylko związek, ale również rząd. - Mam wyrzuty sumienia z wielu powodów, ale nie dam sobie wmówić, że winę za ten stan rzeczy ponosi związek i nauczyciele, bo absolutnie główna wina leży po stronie tych, którzy bagatelizowali strajk - mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Zobacz też: Strajk nauczycieli 2019: Matury w Poznaniu zagrożone. Kuratorium oświaty potwierdza

Problemy mogą wystąpić również podczas egzaminu dojrzałości. - W trakcie matur potrzebujemy więcej nauczycieli w komisjach, niż podczas egzaminu ósmoklasisty. Jest zdecydowanie więcej przedmiotów - mówi Marcin Jakubowski, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.

Niektórzy rezygnują
Nauczyciele z całej Polski zaczęli protestować w poniedziałek, 8 kwietnia i nic nie wskazuje na to, żeby mieli szybko zrezygnować. Do zakończenia protestu doszło w niewielu szkołach.

- Ze strajku zrezygnowało 11 placówek, w tym przedszkola w całym województwie wielkopolskim. Codziennie wysyłamy formularze do dyrektorów szkół z pytaniem czy odbywa się u nich protest - informuje Karolina Adamska, rzecznik prasowy kuratorium.

Okrągły stół ma doprowadzić do porozumienia
Jak poinformował premier RP, Mateusz Morawiecki, po Wielkanocy miałoby się odbyć spotkanie między stronami sporu.

- Chciałbym, żeby nastąpiła w formule okrągłego stołu ogólnonarodowa debata o systemie oświaty, żeby w tej debacie wzięli udział związkowcy, ale też nauczyciele, pedagodzy, wychowawcy, a także rodzice, bo przecież rodzice są tutaj takim kluczowym partnerem w ocenie szkoły. Rodzice powinni mieć większy wpływ na ocenę nauczycieli, szkoły - przyznał szef rządu w programie „Gość Wiadomości”.

W spotkaniu będzie również uczestniczyć Anna Zalewska. - Nie ma pieniędzy na większe podwyżki, ponieważ budżet na 2019 rok jest już ustalony. Chcemy jednak zmienić strukturę wynagrodzenia, np. poprzez zmniejszenie dodatków - zapowiada Anna Zalewska.

Egzaminy w tle strajku
We wtorek uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych podeszli do egzaminu z matematyki. Zdania odnośnie trudności egzaminu są podzielone. - Niektóre zadania były banalnie proste. Zdecydowanie łatwiejsze niż te na egzaminie próbnym - cieszy się Wiktoria, uczennica Szkoły Podstawowej nr 17 w Poznaniu.

**Sprawdź też: EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019: MATEMATYKA [ODPOWIEDZI, ARKUSZ CKE, ZADANIA, ROZWIĄZANIA]**

Z opinii uczniów wynika, że uzyskają od 40 do 70 procent. Jak mówią, chcą zdobyć dużo punktów, żeby dostać się do dobrego liceum.

Co sprawiło największą trudność podczas egzaminu? - Zdecydowanie pytania otwarte. W szczególności zadanie z podziałem działki na trzy części - mówi Julia z SP nr 17.

Podobnego zdania są Ola, Piotr i Jakub z tej samej szkoły. - Zadania otwarte z geometrii były najtrudniejsze. Z kolei pytania zamknięte nie sprawiły nam większych problemów.

Zobacz też: Strajk nauczycieli 2019: "Łańcuch Światła z Wykrzyknikiem" znów rozbłyśnie na placu Wolności w Poznaniu

Jak informuje kuratorium, egzaminy odbyły się bez problemów.

POLECAMY:

Zobacz też: Pytania o matury i problemy ze zwołaniem rad pedagogicznych. A. Zalewska: dyrektorzy i kuratorzy szukają rozwiązań

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski