Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli 2019: W ilu szkołach odbędzie się protest? Minister Zalewska ściągnie do szkół emerytowanych nauczycieli?

NM
Związek Nauczycielstwa Polskiego prowadzi w szkołach i przedszkolach referendum, które ma zadecydować o kwietniowym strajku. Na ten moment w Wielkopolsce opowiedziała się za nim ponad połowa placówek. Tymczasem, minister Zalewska próbuje załagodzić problem nowymi rozporządzeniami.
Związek Nauczycielstwa Polskiego prowadzi w szkołach i przedszkolach referendum, które ma zadecydować o kwietniowym strajku. Na ten moment w Wielkopolsce opowiedziała się za nim ponad połowa placówek. Tymczasem, minister Zalewska próbuje załagodzić problem nowymi rozporządzeniami. Marek Szawdyn
Związek Nauczycielstwa Polskiego prowadzi w szkołach i przedszkolach referendum, które ma zadecydować o kwietniowym strajku. Na ten moment w Wielkopolsce opowiedziała się za nim ponad połowa placówek. Tymczasem, minister Zalewska próbuje załagodzić problem nowymi rozporządzeniami.

Do 25 marca pracownicy oświaty mają odpowiedzieć czy w związku z brakiem oczekiwanej podwyżki popierają przeprowadzenie protestu w szkołach.

- W Poznaniu referendum odbywa się w 185 placówkach, które weszły w spór zbiorowy – mówi Jacek Leśny.

Ze wstępnych danych ZNP wynika, że w Wielkopolsce aż 78 procent szkół i przedszkoli dołączy do strajku.

Przypomnijmy, że ewentualny strajk miałby rozpocząć się 8 kwietnia i trwać do odwołania. Oznacza to, że zagrożone mogą być egzaminy gimnazjalne (od 10 kwietnia) i ósmoklasisty (od 15 kwietnia).

Czytaj też: Protest nauczycieli 2019: "Solidarność" okupuje kuratorium oświaty w Krakowie. Wśród nich są przedstawiciele z Poznania

Zdaniem związkowców, informacja o strajku pojawiła się na tyle wcześnie, że dyrektorzy szkół, organy prowadzące i przede wszystkim Ministerstwo Edukacji Narodowej ma wystarczająco dużo czasu, żeby przygotować się do protestu, a nawet… by mu zapobiec.

Minister edukacji Anna Zalewska, próbując złagodzić ewentualne skutki strajku nauczycieli, postanowiła zmienić przepisy dotyczące powoływania komisji egzaminacyjnych.

W zaproponowanych przez MEN projektach rozporządzeń znajdują się zapisy, mówiące o tym, że w przypadku gdy dyrektor danej szkoły nie będzie w stanie utworzyć komisji ze „swoich” nauczycieli, może on pozyskać pedagogów z innych placówek, a nawet nauczycieli… emerytowanych.

Rozporządzenia te miałby wejść w życie jeszcze w tym roku, a więc na czas zagrożonych przez strajk egzaminów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski