Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli Poznań: Kto sprawdzi egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów? [16.04]

Nicole Młodziejewska
Poniedziałkowe egzaminy, mimo trwającego strajku nauczycieli, nie zostały zakłócone.
Poniedziałkowe egzaminy, mimo trwającego strajku nauczycieli, nie zostały zakłócone. Łukasz Gdak
Chociaż ostatnie egzaminy odbywają się w trakcie strajku nauczycieli, na razie przebiegają bez zakłóceń. W poniedziałek egzaminy ósmoklasisty przeprowadzono we wszystkich szkołach podstawowych w Poznaniu. Nadal jednak nie wiadomo, czy strajk nauczycieli nie zagrozi egzaminom - w kuluarach mówi się, że pedagodzy mogą powstrzymać się od sprawdzania testów.

W tym tygodniu przyszedł czas na egzaminy ósmoklasistów. W poniedziałek uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych przystąpili do testu z języka polskiego.

- Według mnie egzamin był łatwy. Nie było zadań, które sprawiłyby mi większą trudność niż pozostałe - mówi Hubert ze Szkoły Podstawowej nr 91.

- Poszło nawet dobrze. Najtrudniejsze jednak dla mnie było opowiadanie, które dotyczyło Małego Księcia - to już z kolei słowa Juliana, także z SP nr 91.

Sprawdź też: EGZAMIN ÓSMOKLASISTY 2019: MATEMATYKA [ODPOWIEDZI, ARKUSZ CKE, ZADANIA, ROZWIĄZANIA, 16.04.2019]

Natomiast Zosia dodaje: - Wszyscy się baliśmy, że egzamin będzie trudniejszy. Były pytania, na które trzeba było się rozpisać, za to mniej zadań gramatycznych.

W rozmowie z nami uczniowie zazwyczaj mówili, że egzamin poszedł im dobrze. Część z nich podkreślała, że została dobrze przygotowana do testów przez swoich nauczycieli. Jednocześnie inni podchodzili ostrożnie do kolejnych testów. - Spodziewałam się czegoś trudniejszego, ale zostały nam jeszcze dwa dni. Zobaczymy, co będzie dalej - opowiada Wiktoria.

CKE, aby zapobiec ściąganiu, przygotowuje kilka wersji arkuszy egzaminacyjnych. Różnią się one kolejnością pytań i odpowiedzi, dlatego numery zadań w prezentowanym teście mogą być inne niż w tym, który rozwiązywaliście. Zobacz kolejną stronę arkusza i odpowiedzi ----->

Egzamin ósmoklasisty 2019 JĘZYK POLSKI ODPOWIEDZI. Arkusze C...

Poniedziałkowe egzaminy, mimo trwającego strajku nauczycieli, nie zostały zakłócone. Jak informuje poznańskie kuratorium oświaty, nie wpłynęły żadne informacje, mówiące o tym, że w którejś ze szkół testy się nie odbyły.

- Cisza i spokój. Wszystko jest poprawnie, wszędzie egzaminy się odbyły - potwierdza Karolina Adamska, rzecznik poznańskiego kuratorium oświaty.

W komisjach egzaminacyjnych w szkołach podstawowych, podobnie jak w przypadku egzaminów gimnazjalnych, które odbyły się w ubiegłym tygodniu, zasiedli m.in. katecheci, nauczyciele emerytowani, a nawet rodzice z przygotowaniem pedagogicznym. To dzięki nim udało się opanować sytuację podczas egzaminów ósmoklasistów.

Mimo tego wciąż pojawiają się obawy związane ze strajkiem i egzaminami. Rodzice zastanawiają się, kto w przypadku przedłużającego się strajku nauczycieli sprawdzi testy uczniów. W środowisku nauczycielskim słychać głosy, że nauczyciele - egzaminatorzy mogliby nie przystąpić do sprawdzania testów.

Czytaj także: Strajk nauczycieli Poznań: Co z maturami? Przez niewystawione oceny uczniowie mogą nie podejść do matury

Takich informacji nie potwierdza jednak Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. - Nie mamy oficjalnych sygnałów na ten temat - mówi Marcin Jakubowski, wicedyrektor OKE w Poznaniu.

Jednocześnie przedstawicie komisji nie są w stanie podać rozwiązania w przypadku, gdy liczba egzaminatorów ulegnie zmniejszeniu.

- Trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Na chwilę obecną nic nie wiadomo. W dodatku to nie do nas należą takie decyzje - stwierdza Marcin Jakubowski.

I dodaje: - Tak naprawdę, to jeszcze się teraz nie dzieje. To będzie się działo dopiero później.

Przypomnijmy, że strajk nauczycieli trwa od 8 kwietnia. Przez cały czas pedagodzy i pracownicy oświaty nie wykonują swojej pracy, a zajęcia w szkołach wciąż są zawieszone.

Tymczasem w niedzielę premier Mateusz Morawiecki wystosował do nauczycieli apel o wstrzymanie się od strajku, przynajmniej na czas świąt wielkanocnych.

- Powinniśmy mieć taką wspólną zasadę, że tam, gdzie chodzi o dobro młodzieży, dobro uczniów, to spory pomiędzy - nazwijmy to umownie - dorosłymi, odkładamy na bok. Spory nie mogą zakłócić tego normalnego przebiegu egzaminów - mówił premier Mateusz Morawiecki.

I dodawał: - Chciałbym także zaapelować o to, żeby na zbliżające się święta, na Wielki Tydzień, może zawiesić ten protest, jeśli się nie udaje go zakończyć, to chociaż właśnie wstrzymać go na ten czas.

Na odpowiedź ze strony przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego nie trzeba było długo czekać.

- W Wielkim Tygodniu zachęcamy premiera do podjęcia wielkich decyzji - napisał na twitterze Sławomir Broniarz, szef ZNP.

Z kolei sam premier odniósł się także do planowanej po świętach debaty, która miałaby przyjąć formę obrad okrągłego stołu.

- Chciałbym poprosić, żeby ten okrągły stół był takim nowym otwarciem - mówił Mateusz Morawiecki.

Dodawał również, że do okrągłego stołu chciałby zaprosić pedagogów, wychowawców, nauczycieli, związkowców, ale także rodziców, żeby mogli być przekonani o tym, „że szkoła uczy we właściwy sposób, że szkoła ma dobrych nauczycieli”.

Współpraca: A. Moyseowicz

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski