MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli: W październiku nauczyciele rozpoczną strajk włoski w szkołach. Solidarność jednak do niego nie przystąpi

Justyna Dopierała
Justyna Dopierała
Zdania w kwestii strajku włoskiego są jednak podzielone. Oświatowa Solidarność zapowiada, że nie przystąpi do protestu.
Zdania w kwestii strajku włoskiego są jednak podzielone. Oświatowa Solidarność zapowiada, że nie przystąpi do protestu. Tomasz Hołod
Sławomir Broniarz poinformował, że od 15 października w szkołach rozpocznie się strajk włoski. Ma to być bezterminowy protest, który będzie polegał na wykonywaniu przez nauczycieli tylko tych obowiązków, które zapisane są w Karcie Nauczyciela lub w statucie szkoły. Takiej formy protestu nie popiera oświatowa Solidarność.

Decyzja o rozpoczęciu protestu w takiej formie została podjęta na podstawie wyników sondażu. W ankiecie, którą ZNP prowadziło wśród nauczycieli od 2 września, ponad połowa pedagogów opowiedziała się właśnie za strajkiem włoskim.

- Strajk będzie polegał na tym, że nauczyciele będą pracowali tylko przez 40 godzin i wykonywali zadania opisane w przepisach prawa oświatowego. Nie będziemy wykonywali tego, co stało się niepisaną normą, np. pełnienie opieki podczas wycieczek szkolnych, czy zielonych szkół, podczas których nauczyciel odpowiada przez 24 godziny za ucznia - tłumaczy Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Czytaj także: Strajk nauczycieli jednak będzie. W jakiej formie i kiedy nauczyciele rozpoczną strajk?

Broniarz poinformował także, że ZNP przygotowało listę zadań, które nie były opłacane, a nauczyciele je wykonywali. Ma ona trafić do wszystkich szkół oraz do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Sprawdź też:

Solidarność nie przystąpi do strajku

Zdania w kwestii strajku włoskiego są jednak podzielone. Oświatowa Solidarność zapowiada, że nie przystąpi do protestu.

- Jako organizacja nie ogłaszamy strajku włoskiego w szkołach. Między innymi ze względu na to, że uważamy, że to nieskuteczna metoda. Nie zrobi to wrażenia na rządzie, a odczują to ci, którzy nie powinni, czyli dzieci, rodzice i nauczyciele także. Nie jest to dobry sposób na osiągniecie celu, choć uważam, że to w pewnym sensie będzie powrót do normalności. Nauczyciele nie będą robili rzeczy, za które nie otrzymują wynagrodzenia - wyjaśnia Wojciech Misko, zastępca przewodniczącej Pracowników Oświaty i Wychowania Regionu Wielkopolska NSZZ Solidarność.

Sprawdź też:

Wojciech Misko podkreśla także, że nie wszystkie postulaty składane przez Solidarność zostały przez rząd spełnione.

– Strajkowaliśmy w kwietniu, ponieważ nasze wcześniejsze postulaty nie były spełniane przez rząd. Po podpisaniu porozumienia wiosną, wprawdzie zostały wprowadzone pewne podwyżki, ale to nie do końca to, o co nam chodziło. Wywiązano się tylko z części postanowień. Naszym zdaniem z obecnym rządem w taki sposób niczego się nie ugra. Będziemy zastanawiać się jak zaprotestować, żeby były tego realne skutki – tłumaczy.

Zobacz też:

Zmagania dwóch frakcji - uczniów i nauczycieli są źródłem wielu memów i demotywatorów. Wiele z nich w humorystyczny sposób przedstawia sytuacje, które każdy nas pamięta z własnej szkoły. Zobacz te najzabawniejsze -------->

Oto najlepsze memy na Dzień Nauczyciela - bawią nie tylko uc...

Ile zarabia nauczyciel w Polsce? To w ostatnim czasie gorący temat ze względu na kwietniowy strajk nauczycieli. Czy rzeczywiście w tym zawodzie potrzebne są podwyżki? W którym regionie Polski nauczyciele zarabiają najwięcej, a w którym ich płace są najniższe? Zobacz raport płacowy Strefy Biznesu przygotowany w oparciu o Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2018 roku.

Ile zarabia nauczyciel w Polsce? W których miastach warto pr...

Trudno uwierzyć, co na klasówkach potrafią pisać (i nie tylko!) polscy uczniowie. Oglądając te sprawdziany, uśmiejecie się do łez, zwłaszcza że poczucia humoru często nie brakuje też nauczycielom. Oto hity ze szkolnych klasówek!Kliknij tutaj i przejdź do kolejnego zdjęcia --->

Nauczyciel płakał, jak poprawiał [ZDJĘCIA Z KLASÓWEK]

Minister edukacji o wznowieniu protestu nauczycieli: "To nie jest żaden strajk" - zobacz wideo:

źródło: TVN24

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski