reklama

Strajk w JSW zakończony. Zostali sami przegrani... Protesty kosztowały spółkę 350 milionów zł

Aldona Minorczyk-CichyZaktualizowano 
W kopalniach jastrzębskiej Spółki Węglowej strajkowało 5 tysięcy górników. 26 z nich głodowało. Dzisiaj, zgodnie z piątkowym porozumieniem z zarządem, wszyscy mają wrócić do pracy Arkadiusz Gola
Zgodnie z piątkowymi ustaleniami, dzisiaj we wszystkich kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej górnicy mają wrócić do pracy. Z powodu trwającego dwa i pół tygodnia strajku firma poniosła co najmniej 350 mln zł strat. Wygrana protestujących i odejście Zagórowskiego oznacza dla spółki wielkie straty. Czy było warto?

KLIKNIJ I SPRAWDŹ, CO SIĘ DZIEJE NA STRAJKU GÓRNIKÓW:
STRAJK W JSW: NAJNOWSZE INFORMACJE, ZDJĘCIA I WIDEO

To, póki co, kwota szacunkowa. Dokładna ma być znana prawdopodobnie dzisiaj. Tyle związkowcy poświęcili, by "dostać głowę" prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego.

AKTUALIZACJA GODZ. 13:00:
PREZES JSW JAROSŁAW ZAGÓROWSKI ZŁOŻYŁ DYMISJĘ. CZY ZOSTANIE PRZYJĘTA?

Plan oszczędnościowy, co do którego związki porozumiały się z zarządem przyniesie - zdaniem odpowiedzialnego w rządzie za górnictwo Wojciecha Kowalczyka z Ministerstwa Skarbu - oszczędności rzędu 400 mln zł. Po odjęciu strat zostanie naprawdę niewiele. To porażka rządu. Kolejna. Ale czy załoga ma co świętować? Wbrew pozorom - niewiele.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Porozumienie w JSW podpisane. Zagórowski poda się do dymisji! [ZOBACZ DOKUMENT]

Górnicy mają odpracować straty za strajk w soboty. Strajkowało 5000, pracować będą wszyscy. W firmie będzie obowiązywać sześciodniowy dzień pracy, czyli za soboty płaca będzie taka jak za dzień roboczy. Zarobki spadną o 10-15 proc. Wysokość tzw. czternastki będzie uzależniona od wyników firmy. Jest też coś więcej - JSW straciła wiarygodność w oczach klientów. Media donosiły, że niektórzy kupowali surowiec gdzie indziej, m.in. w Czechach. Czy przedłużą umowy?

Tweety o strajknaśląsku

Katarzyna Jabłońska-Bajer, rzeczniczka JSW uspokaja: - Nikt z nas nie zrezygnował. Zawsze po strajku rozpoczyna się rozmowy z odbiorcami.

Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki podkreślał, że ze strajku w JSW cieszyli się ci, którzy produkują taki sam węgiel i nie mają z nim co zrobić.

- Nadpodaż węgla koksowego w świecie wynosi obecnie około 70 mln ton. Cieszą się ci, którzy produkują koks , bo nadpodaż koksu to obecnie około 50 mln ton - podkreśla ekspert.

Minister Wojciech Kowalczyk inaczej patrzy na sytuację: - Dzięki temu porozumieniu, dzięki ustępstwom związków, w znaczący sposób poprawi się płynność finansowa w spółce. Zostanie uratowanych wiele tysięcy miejsc pracy.
Zwycięstwo? Pyrrusowe

Strajk w JSW zakończony. Ale... od czego właściwie sie zaczął? O co w nim chodziło? No właśnie - większość z nas ma problem z odpowiedziami.

Po proteście w Kompanii Węglowej, gdzie chodziło o ratowanie miejsc pracy i kopalń, kolejny strajk - ten w JSW - cały kraj śledził z narastającym niesmakiem. W Polskę płynęły informacje: "protestują, bo chcą im zabrać zupę". Potem w telewizjach oglądaliśmy obrazki zamaskowanych górników rzucających w policjantów kamieniami i tych odpowiadających armatkami wodnymi i gumowymi kulami. W tle niewybredne okrzyki pod adresem prezesa Jarosława Zagórowskiego, rzekomo wroga numer jeden strajkujących i śląskiego górnictwa.

Tweety o strajknaśląsku

W końcu, o dziwo, rezygnacja prezesa. Próba wyjścia z twarzą. Wygrana związkowców, gesty triumfu, euforia opuszczających kopalnie. Uzasadniona? No właśnie, tutaj pojawiają się pewne wątpliwości.

Wizyta w Warszawie, a potem... rezygnacja

W czwartek prezes JSW Jarosław Zagórowski został wezwany do Warszawy. W piątek, tuż po godzinie 13, ogłosił decyzję o swoim rychłym odejściu z funkcji, natomiast trzy godziny później do Katowic przyjechał prezydent RP Bronisław Komorowski.

W ramach kampanii przedwyborczej spotkał się z samorządowcami śląskich miast, potem ze związkowymi liderami.
Przypadek? Raczej trudno jest w to uwierzyć. Tym bardziej, że wcześniej nie wyrażał chęci włączenia się w jakiekolwiek mediacje. Opozycja nie zostawia na prezydencie suchej nitki. - Wcześniej siedział i pilnował żyrandola. Jemu na Śląsku nie zależy - irytowała się Jadwiga Wiśniewska, europosłanka z PiS.
Eksperci na samym na strajku, jak i na sposobie jego zakończenia nie zostawiają suchej nitki. Janusz Steinhoff, były wicemister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka, podkreśla odpowiedzialność związkowych liderów za ogromne, sięgające 350-400 mln zł straty:

- Problemy JSW nie znikną, a spółka będzie musiała i tak zmienić swoje funkcjonowanie, żeby dostosować się do sytuacji rynkowej - mówi ekspert.

Wygrana? Raczej tylko konkurencji

A jaka jest ta sytuacja? JSW na tle innych spółek węglowych i tak radzi sobie całkiem nieźle. W kłopoty wpadła m.in. przez koło ratunkowe, jakie rzuciła Kompanii Węglowej, czyli przez 1,5 mld zł wydane na zakup kopalni Knurów-Szczygłowice. Kompania te pieniądze i tak natychmiast "przejadła".

Tweety o strajknaśląsku

JSW jako jedyna jest notowana na giełdzie, chociaż jej akcje dołują. Na giełdę wprowadził ją nie kto inny jak Zagórowski. Sytuacja na światowym rynku? Tutaj Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, wylicza: - Nadpodaż węgla koksowego w świecie wynosi obecnie około 70 mln ton. Nadpodaż koksu w świecie to obecnie około 50 mln ton.

Strona związkowa zadeklarowała podczas negocjacji treści porozumienia odrobienie strat związanych z ograniczeniem wydobycia podczas akcji strajkowej. Tak, aby poziom wydobycia węgla na koniec 2015 roku był o 5,8 proc. wyższy niż w 2014 roku. Czy to realne?

To kolejne pytanie, na które dzisiaj odpowiedzi jeszcze nie znamy. Podobnie jak na to o odpowiedzialność związkowych liderów za straty i rzekomą nielegalność protestu. Sprawę bada prokuratura. Jakie wnioski wyciągną śledczy? Czy komuś jednak zostaną postawione zarzuty?

Fakty

To koniec trwających dwa i pół tygodnia protestów górniczych w JSW

Konflikt rozpoczął się w styczniu. W referendum

Górnicy opowiedzieli się za rozpoczęciem akcji protestacyjno-strajkowej. Powodem miało być niezadowolenie z zarządzania spółką, brak zgody na wprowadzenie planu oszczędnościowego autorstwa prezesa Jarosława Zagórowskiego. Jeden z postulatów? "Prezes musi odejść".

28 stycznia rozpoczął się strajk. Górnicy najpierw pikietowali, potem zaczęli strajk okupacyjny i głodówkę.

Podczas licznych demonstracji na ulicach miasta i pod siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej rannych zostało około 20 górników. Kilku z nich musiało pozostać w szpitalu. Podczas interwencji policja użyła broni gładkolufowej i armatek wodnych.

Ponad 20 osób zostało też zatrzymanych. Powód? Agresywne zachowanie podczas demonstracji i napaść na funkcjonariuszy.

Związkowcy podpisali porozumienie z zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ale dopiero wtedy, kiedy uzyskali potwierdzenie, że dymisja prezesa Jarosława Zagórowskiego zostanie przyjęta.
KASIA

Co sądzicie o porozumieniu? Dyskutujcie z autorką tekstu


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Wideo

Materiał oryginalny: Strajk w JSW zakończony. Zostali sami przegrani... Protesty kosztowały spółkę 350 milionów zł - Dziennik Zachodni

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 29

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
LUDZIE WE POLCCE

Zgadzasz się z opinią. +1 / 0
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pszczyniok (gość) • 18.02.15, 00:31:19

ZMJYńCIE MYNTALNOŚĆ,bo fto mjyszko we
polcce tyn tego niy widzi jak ludzie normalnie żyjom
Wasze dzieci wnuki co wyjechali na zachod to widzom,to widzom !,i nigdy niy pszyjadom nazot.Tyn kraj niy mo żodnych szans,pszi ty myntalności na wjynkszy rozwoj.Jak sie yno bydziecie spuszczać na zachodnie firmy,to bydziecie zawsze robolami tych firmof,i nic wjyncy,wegetacja.Ci ze warszawy WOS nigdy niy bydom bronić,TAKO MYNTALNOŚć PARTYJNO !

tabu są zarobki związkowców,przecież każdy z was zarabia ponad 10 tyś=Gość 500
układ zbiorowy zerwany=niywolniki robotniki
prawo pracy broni pezesuf i busnesmenuf=wto mo kasa jes boss ki i PO za prawym
ZWIONZKI ZAWODOWE w zarzondach INO istniejom niydobitych i niysprywatyzowanych i rozkradzionych firm=zwionski som w modzie koteRYJNe BUSssnesNOVE i MAFIJNE a robol sie obroni jak tyn PUCYBUT CO WYGROŁ MILIARD i ZOOstoł PREZESYM.777
G
Gość 500

Teraz koniecznie pora was rozliczyć.
Oprócz prezesów i wiceprezesów i hgw co zarabiają za dużu dużo za dużo
Dlaczego tematem tabu są zarobki związkowców,przecież każdy z was zarabia ponad 10 tyś na ręke
plus działalność w waszych prywatnych firmach okołogórniczych
Pytam się dlaczego w tym temacie panuje wstydliwa cisza.

G
Gość

Ch**a dupa i kamieni kupa "

+13 / 0
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

życzliwy ?! (gość) • 16.02.15, 11:50:16

"Polska tonie , Tusk ucieka pierwszy , 500 afer......Smoleńsk ,,,Sędzia na telefon..... EMERYTURY ,Taśmy prawdy..... madonna 6 mln....afera hazardowa Miro, Rycho, Zbycho ...łapówki Sawickiej.....zegarki Nowaka.... , Amber Gold i synek Tuska ....wysokie podatki ... wysokie ceny ...Afera Podsłuchowa.... Upadek stoczni,katastrofalna sytuacja w górnictwie, wysokie bezrobocie...sytuacja szpitali jest tragiczna kolejki ....gigantyczne premie i nagrody dla partyjniaków PO..... mafia jest chroniona a zwykły obywatel wykorzystywany i gnębiony .... , i wiele innych utajnionych i nie wykrytych afer ,, nie dajcie się nabierać POlska jest bankrutem przemysł zniszczony doszczętnie i sprzedany za grosze ,,,,,,Sienkiewicz""'POLSKA NIE ISTNIEJE ".....A Sikorski bredzi i się śmieje, jego miejsce jest w T.....ch JESZCZE kupowanie za 19 tyś przemówienia ale co to jest tyle nakradli co co to 300 tyś ;;;; Wyborcy PO to jest po prostu g***** ludzi zmanipulowanych bajkami o dobrobycie, zielonej wyspie i rozwoju polski, tylko ze nie rozumieją jak PO zadłużyło polske na bilion zl i ciągle rośnie ,,,zapomnieli kto będzie musiał to spłacić ...... Żyjemy w kraju, nie tyle absurdu i zakłamania, gdzie publiczne i komercyjne media każdego dnia, całą dobę kłamią, jątrzą, poniewierają i opluwają wszystkich tych, którzy podejmą choćby próbę walki o godność czy wykazują odruch sprzeciwu wobec tego co bezprawne czy szkodliwe dla Polskiej Racji Stanu – czy majątku narodowego......... Okazuje się, że dzisiejsza Polska to nie tylko przysłowiowy Kraj Absurdów, ale państwo, w którym na całego trwa niewypowiedzialna ekonomiczna wojna z własnym narodem, ale też coraz bardziej jawny stan wyjątkowy, przeciwko wszystkiemu co polskie, katolickie, tradycyjne, normalne i przyzwoite "777

Komorowski

+4 / 0
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Laup (gość) • 16.02.15, 14:40:09

zatrudnia 398 ludzi+ Senat+ Palace z obsada!
Gauck:Niemiec 180 ludzi,niema senatu ani palacow,na wczasy jedzie za wlasna forse!
Merkel:Niemka mieszka w czynszowej kamienicy od 20 lat,czynsz i wczasy placi z wlasnej kieszeni! ..

G
Gość

bogatych boss kich bosuf sie ino głaszcze bo z jelit establiś myntu i sa atrap.polactwa.
prezesi
a robole za 2 abo 3 tysionce bydom ebać na dole w sobota i niedziela a prezesy 500% prymi.bo prawo majom u kolesi w kapsie i rzond.
Zgadzasz się z opinią. +6 / -6
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ja (gość) • 16.02.15, 09:17:43

Czy spółkę mają ratować tylko górnicy,co odebrano prezesom,zarządowi to oni doprowadzili swoim pseudo rządzeniem prawie do bankructwa JSW,inkasując co miesiąc horrendalne pensje,wielotysięczne nagrody tutaj należy szukać oszczędności,a poza tym należy skontrolować ich działalność i pociągnąć do odpowiedzialności karnej i materialnej.

b
bum

strajkowało 5 tys. ludzi a pracowników jest 30tys. czy to prawda? obciążyć tych cwaniaków ze związków kosztami, dosyć pasożytowania, co dobrego robią związki, one potrafią tylko wykańczać firmy, a naiwniacy pracownicy idą z nimi i mysląc, że im dobrze robią, otóż NIE, jest przeciwnie

J
Ja

Ma na myśli podniesienie pensji prezesa o 400%.To należy rzetelnie rozliczyć,biorąc taką kasę trzeba ponosić odpowiedzialność karną i materialną za swoje pseudo rządzenie.

J
JSW

I skończyć z zapraszaniem Dziada i Potępy na Barbórki !!!

Z
Zagórowski

Teraz protest pod Komendą Miejską Policji w Jastrzębiu na ul.Śląskiej 12 w celu ODWOŁANIA Komendanta Policji Dziadka i Naczelnika Prewencji Potempy za strzelanie do górników !!!!!!!!!

f
fajla11

wiadomo kto liczy głosy -a nie kto wybiera

J
JA-strzębiok

za którymi pech się kręci jak bździna w d****.

w
warszawiak

skoro nic nie wywalczyliscie to bedziecie w czwartek w warszawie czy nie? bo nie wiem czu urlop brac i sie przyłączyc do protestu.

D
Deutsch-Oberschlesier

wszystkie firmy doprowadzacie do upadłości

jeśli polityka płacowa nie należy do obszarów zarządzania spółką to co do niego należy ekonomiczny analfabeto

g
gosc

żeby zrozumieć co to jest zarządzanie spółką....

g
gosc

pisz na niemieckich forach..bo przecież Polacy to ciemny lud....a Ty kim kundelku bez rodowodu jesteś?????masz deprechę to się lecz....rozumięm cę brak tożsamości prowadzi do depresji

D
Deutsch-Oberschlesier

masz na myśli podniesienie pensji o 60 proc przez prezesa górnikom
przy dokładnie takiej samej niskiej wydajności?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3