MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Straszne wizje zaczynają się spełniać. Dramatyczna sytuacja w Skorzęcinie. "Był czas, by coś robić. Teraz może być za późno"

Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Skorzęcin jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości wypoczynkowych w Wielkopolsce. Nazywany Wielkopolską Ibizą, przyciąga gwarem, imprezowym klimatem i.. jeziorem Niedzięgiel, którego poziom wody na przestrzeni lat obniżył się o kilka metrów.Sprawdź też: Znikające jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego. Poziom wody obniżył się o kilka metrów, pomosty stoją w trawie. Zobacz przejmujące zdjęcia
Skorzęcin jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości wypoczynkowych w Wielkopolsce. Nazywany Wielkopolską Ibizą, przyciąga gwarem, imprezowym klimatem i.. jeziorem Niedzięgiel, którego poziom wody na przestrzeni lat obniżył się o kilka metrów.Sprawdź też: Znikające jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego. Poziom wody obniżył się o kilka metrów, pomosty stoją w trawie. Zobacz przejmujące zdjęcia Adrianna Jackowiak
Wysycha jezioro w Skorzęcinie. Alarm bije od kilku sezonów, ale katastroficzne wizje ekspertów zaczynają się spełniać właśnie teraz. Od kilku lat ostrzegano, że jeśli w tym tempie będzie obniżać się poziom wody to katastrofa ekologiczna jest kwestią czasu. O tym, że jest źle i o tym, że może być już za późno na ratowanie jednego z najbardziej znanych akwenów Pojezierza Gnieźnieńskiego rozmawiamy z Józefem Drzazgowskim ze Stowarzyszenia Eko-Przyjezierze.

Spis treści

Skorzęcin turystyczną perłą Wielkopolski. Czy straci blask?

Skorzęcin jest jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości wypoczynkowych w Wielkopolsce. Nazywany Wielkopolską Ibizą, przyciąga gwarem, imprezowym klimatem i.. jeziorem Niedzięgiel, którego poziom wody na przestrzeni lat obniżył się o kilka metrów. Jak informowaliśmy w 2021 roku: "Miarą ubytku jest molo, które z sezonu na sezon jest coraz bardziej odkryte. Docierając do jego końca, ujrzymy nie jak kiedyś - czarną głębinę, a betonową konstrukcję". Dziś idąc do końca molo ujrzymy nie tylko betonową konstrukcję ale i piasek dookoła niej.

Zobacz też: To jest dramat! Wysycha rzeka i jezioro w jednej miejscowości w Wielkopolsce. Mamy zdjęcia

Jezioro Niedzięgiel miało zniknąć w ciągu 20-30 lat. Dziś prognozy są bardziej okrutne

Ostatnie 7-8 lat to najsuchsze lata pomiarów na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Właśnie teraz zaczynają się spełniać katastroficzne wizje dotyczące ubytku wód na jego terenie. Jak podkreśla Józef Drzazgowski, lokalny działacz-ekolog:

- Dotykają nas zmiany klimatu: nie ma zim, nie ma śniegu, nie ma naturalnego wpływu wód ze zlewni do jeziora Niedzięgiel. Jest to główna przyczyna jego wysychania. Obok niej należy wspomnieć o kopalniach – brunatnych zarazach naszego pojezierza, które przez 75 lat doprowadziły do katastrofalnych zmian w stosunku wody na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Jest jeszcze coś: parowanie, które obecnie odbywa się praktycznie cały rok.. Zwróćmy uwagę na temperaturę, jaką teraz mamy: ciepło, słońce świeci, a deszcz niestety nie pada.

Faktem jest, że ubytek wody w jeziorze Niedzięgiel w Skorzęcinie, jaki dokonał się na przestrzeni kilku miesięcy, jest drastyczny i widoczny gołym okiem. Lustro wody skorzęcińskiego jeziora cofnęło się o kilka metrów, a miarą ubytku wody jest molo, które nie jak jeszcze dwa lata temu było minimalnie zakryte przez wodę, ale dookoła którego widać piach.

Drzazgowski: Jeżeli nic się nie zmieni to po jeziorze Niedzięgiel zostaną tylko głębiny

- Jeżeli nic się nie zmieni po Jeziorze Niedziegiel zostaną głębiny, a płycizny zostaną wysuszone i zarosną trzcinowiskami

- prognozuje Drzazgowski.

Czytaj też: Pojezierze Gnieźnieńskie znika w oczach. Uda się zatrzymać katastrofę ekologiczną?

To jednak nie znaczy, że przyroda sobie nie poradzi: wręcz przeciwnie, trzcinowiska zostaną zasiedlone, ale do czasu, kiedy woda jeszcze będzie.

- Musimy zrobić wszystko, by ratować wodę, a możemy to zrobić poprzez realizację zadań, na które jeszcze nie jest za późno: przywracanie bagien, torfowisk, oczek wodnych, zakładanie śluz, zadrzewień śródpolnych. Trzeba zmienić rolnictwo: nie może to być rolnictwo typowo przemysłowe w tak cennych rejonach jak Pojezierze Gnieźnieńskie. Jeżeli nic nie zmienimy to z naszych jezior pozostaną bajora.

- apeluje prezes stowarzyszenia Eko Przyjezierze.

Ryczeć mi się chce kiedy oglądam prognozę pogody...

Nadzieją na ratunek sytuacji ubytku Jeziora Niedzięgiel i innych jezior Pojezierza Gnieźnieńskiego jest m.in. przyroda.

- Oglądając pogodę w telewizji chce mi się ryczeć. Wie Pani dlaczego? Cały czas cieszymy się, że będzie słońce, że będzie ciepło, że będziemy mogli się opalać, a my powinniśmy się cieszyć w Polsce, w Europe i na Świecie z zapowiedzi, że będzie padać deszcz.. że będzie padać śnieg. Jedyną nadzieję na ratowanie jezior daje przyroda: deszcz i śnieżne zimy.. No, jest jeszcze zespół parlamentarny

Zobacz też: Gigantyczna rzodkiewka została wyhodowana w Wielkopolsce. Waży prawie 8 kg!

Pomoże specjalnie powołany zespół parlamentarny?

By zaradzić ubytkowi wody zaplanowano bezpośrednie zasilenie wodą z położonego 17 km na wschód Kanału Ślesińskiego. Niestety jest to niemożliwe z uwagi na niską jakość wody. Możliwością jest natomiast pośrednie pompowanie wody przy użyciu zbiorników retencyjnych, które mogłyby powstać w oparciu o pokopalniane wyrobiska. Przepompowanie wody ze zbiornika Jóźwin II do zbiornika Kazimierz Północ ma sprawić, że stan wód gruntowych unormuje się, a w efekcie z jeziora nie będzie znikać woda. Szacowany koszt inwestycji w Jóźwin II wynosi 25 mln zł, a orientacyjny koszt przepompowania wody 20 mln m3 wody to 3 mln zł.

- Jeżeli uda się zrobić to, co planowane jest przez zespół parlamentarny i naukowy, zaczną zalewać Kazimierz Północ i Jóźwin IIB to procesy zaczną się powolutku odnawiać, ale trzeba działać szybko. Podniesiemy ciśnienie wód głębinowych, co w konsekwencji zacznie poprawiać wody powierzchniowe. Należy jednak wiedzieć, że przy obecnych temperaturach parowanie jest tak duże, że nawet to, co spadnie to zbyt mało, by uzupełnić to, co wyparowało. Możemy liczyć tylko na wody głębinowe, które musimy uzupełnić i je chronić

- mówi prezes stowarzyszenia Eko Przyjezierze.

Woda jest naszym wspólnym dobrem, powinniśmy zacząć działać 10 lat temu

Drzazgowski otwarcie twierdzi, że wszystkie działania, które są teraz podejmowane w celu ratowania Pojezierza Gnieźnieńskiego powinny być podjęte minimum 10 lat wcześniej. Jak mówi ekolog: - Wówczas problemu tak drastycznego ubytku wody by nie było widać.

Dodaje też:

- Ludzie obudzą się wtedy, jak zabraknie wody w kranach. Jak był czas na kopanie studni, na ratowanie naszych jezior to wszyscy zaspali, a w tej chwili nie ma miejsca, by te studnie wybudować bo już nie ma wody. Powinno sie myśleć perspektywicznie. Było wiadomo, że katastrofa pojezierza dotknie: wszyscy o tym wiedzieli, ale udawali, że problemu nie ma, a problem niestety jest i jest bardzo głęboki.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

Jezioro Niedzięgiel, nad którym położony jest słynny ośrodek wypoczynkowy w Skorzęcinie, jest zagrożone: eksperci alarmują, że jeśli w tym tempie będzie obniżać się poziom wody, to katastrofa ekologiczna jest nieunikniona. Zobaczcie unikatowe zdjęcia, jak wyglądała kiedyś, a jak wygląda dzisiaj turystyczna perła Wielkopolski --->

Unikatowe zdjęcia turystycznej perły Wielkopolski. Skorzęcin...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski