Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Straty rolnicze po nawałnicach należy natychmiast zgłaszać do ARiMR

Wiesław Zdobylak
archiwum/Mariusz Kapala
Według poznańskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa niektórzy wielkopolscy rolnicy mogą mieć poważne kłopoty z wysianiem międzyplonu ścierniskowego, co było jednym z warunków uzyskania dopłat bezpośrednich.

Jak zdążono już zauważyć, przyczyną tych poważnych opóźnień w wielu przypadkach były gwałtowne zjawiska agrometeorologiczne, takie jak nawalne opady deszczu i gradu oraz wichury i nawałnice, które spustoszyły pola szczególnie na północy województwa wielkopolskiego.

Od tej chwili rolnik ma możliwość zmiany elementu proekologicznego zadeklarowanego we wniosku o przyznanie płatności bezpośredniej na inny obszar proekologiczny, np. na międzyplon ozimy, który należy wysiać najpóźniej do 1 października i utrzymywać co najmniej do 15 lutego.

Rolnik może także dokonać zmiany gatunku roślin wysiewanych w mieszankach jako międzyplony lub zmiany działki, na której będzie utrzymywany międzyplon deklarowany jako EFA, czyli obszar proekologiczny. Trzeba jednak pamiętać, że obszar proekologiczny (obszar zazielenienia), na którym dokonujemy zmiany, nie może być większy od zadeklarowanego we wniosku o płatność bezpośrednią, a ponadto działki na których prowadzona jest praktyka zazielenienia musi należeć do rolnika, zgodnie z deklaracją złożoną we wniosku o przyznania płatności za 2017 rok.

O zmianach, które mogą być dokonywane w zakresie wszystkich rodzajów EFA, należy poinformować kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, składając zmianę do wniosku o przyznanie płatności za zazielenienie. Dodatkowo do zmiany do wniosku należy dołączyć “Oświadczenie o okolicznościach dokonania zmiany we wniosku o przyznanie płatności za zazielenienie”. Druki są do pobrania w każdym biurze ARiMR.

W przypadku wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności, które mogą mieć wpływ na powierzchnię kwalifikującą się do płatności rolnik powinien złożyć do biura powiatowego ARiMR pisemne oświadczenie o zaistniałych okolicznościach, opatrzone czytelnym podpisem i datą złożenia, w terminie 15 dni roboczych od dnia, w którym rolnik lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać takiej czynności oraz dostarczyć dowód potwierdzający wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności lub siły wyższej.

Takim dowodem mogą być dokumenty (szczególnie protokół oszacowania szkód), zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny.

Czego można się spodziewać na Agro Show? Zobaczcie wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski