reklama

Straż miejska w Poznaniu: Jeden z konkursu, drugi z awansu

Błażej DąbkowskiZaktualizowano 
Straż miejska przejdzie głęboką reformę strukturalną, część strażników obawia się jednak, że sposób wyboru zastępców komendanta nie jest transparentny
Straż miejska przejdzie głęboką reformę strukturalną, część strażników obawia się jednak, że sposób wyboru zastępców komendanta nie jest transparentny Filip Kowalkowski
Kończy się era dawnego szefostwa straży miejskiej, ale sami strażnicy mają obawy, że ich nowi przełożeni nie poradzą sobie z przeprowadzeniem reformy.

Po tym jak w lipcu wybrano nowego komendanta straży miejskiej Waldemara Matuszewskiego, wiadomo było, że pracę stracą również zastępcy jego poprzednika, Wojciecha Ratmana. Zarówno Wojciech Borowczyk, zastępca ds. prewencji, jak i Kazimierz Rukszto, zastępca ds. logistyki, przebywają w tej chwili na wypowiedzeniu. Pierwszy formalnie ze straży odejdzie 31 stycznia, natomiast drugi 31 grudnia.

- Od dawna na to czekaliśmy, licząc, że reforma straży miejskiej przyniesie też rewolucję personalną, która jest konieczna, by zmienić naszą formację. Mamy jednak obawy, że tak się jednak nie stanie - mówi nam jeden ze strażników. Chodzi o sposób wyboru zastępców Waldemara Matuszewskiego, który wśród municypalnych budzi kontrowersje.

- Pierwszy zostanie wyłoniony po przeprowadzeniu procedury konkursowej i rozpocznie swoją pracę praktycznie od razu. Natomiast drugi wyłoniony zostanie w ramach awansu wewnętrznego - informuje Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej. Obu (pierwszy ds. prewencji, drugi ds. ogólnomiejskich) mamy poznać 10 listopada, jednak drugi stanowisko obejmie dopiero w styczniu, po wejściu w życie nowej struktury organizacyjnej SM.

Brak konsekwencji i tylko jeden konkurs dziwi również członka Stowarzyszenia Prawo na Drodze. - Niezrozumiałym posunięciem jest objęcie stanowiska jednego z zastępców komendanta bez konkursu przez panią kierowniczkę, dotychczas pełniącą obowiązki naczelnika, a zaraz potem ogłoszenie otwartego konkursu na wiceko-mendanta do spraw prewencji. Czyżby prawo było tu niejasne i pozwalało na tak skrajne rozwiązania? - pyta Jerzy Lelonkiewicz, członek stowarzyszenia.

Jego zdaniem jest to spowdowane działaniami „dworu” poprzednich komendantów SM, którym nie zależy na głębokich zmianach w straży. - W naszym przekonaniu chciano w ten sposób wpuścić wiceprezydenta Wiśniewskiego, odpowiedzialnego za straż, w przysłowiowe maliny. Nie rozumiemy też, dlaczego nie pojawiły się konkursy na wszystkich kierowników, a nie tylko na tych, którzy przejdą do nowych referatów. To oni, w ocenie strażników są głównymi hamulcowymi zmian - dodaje.

Waldemar Matuszewski uważa, że jego działania są w pełni transparentne. - Mam prawo opierać się na zaufanych osobach, a jeśli do tego uznaję, że ktoś posiada odpowiednie predyspozycje, to nie widzę nic złego w tym, że nominuję konkretnego strażnika swoim zastępcą. Z kolei konkurs jest furtką dla innych, także tych spoza Poznania - mówi komendant. Dodaje też, że o stanowisko zastępcy ds. prewencji zgłosiło się aż 7 kandydatów. - Jest w tym gronie komendant jednej ze straży w powiecie, 4 osoby z kadry kierowniczej i 2 strażników terenowych z naszej komendy - informuje W. Matuszewski.

Co na to Mariusz Wiśniewski? Wiceprezydent podkreśla, że nie chce „ubezwłasnowolniać” komendanta. - Mam wpływ na jego wybór, a dobór współpracowników i formę w jakiej to robi pozostawiam w jego gestii. To pan Matuszewski odpowiada za straż, a ja całościowo będę go oczywiście rozliczał z podjętych decyzji. Na dziś mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z jego działań - komentuje.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

s
strażnik

wszystkie komentarze powyżej prawda, ale pytanie co dalej.......

T
Trójpole

Na pewno dwóch przekrętów z komórki kontrolnej. Dużo wiedzą o przewałkach WM. Trzeba teraz sowicie wynagrodzić za trzymanie spaczonych ryjków na kłódkę. Jeden nawet poinformował v-cka Wiśniewskiego o wyczynach WM za starej gwardii.

B
Bebe

:)

k
kot w butach

Jak to kto powinien zostać zastępcą komendanta? Nie wiesz? Przecież to oczywiste, że Jerzy L. alias 31 w B i... no nie wiem, może Hela z warzywniaka.

d
diadia froł

Czym jest Stowarzyszenie Prawo na drodze, że występuje w acharakterze autorytetu co do obsady stanowisk kierowniczych w straży? Z mojego rozeznania to towarzystwo wzajemnej adoracji, niezbyt biegłe w przepisach. Na jego czele stoi, udzielający się tutaj i nie tylko - 31 szczekliwy Burek. Dlatego taki głośny.

S
Super Mario

Wielka Paszcza już chodzi z dumnie z zadartą głową, a podobno nawet niektórym swojakom to i owo już poobiecywał. O kant d... potłuc taki konkurs.

31wB

Strażnik a ma poczucie humoru ! Określenie " stowarzyszenie malkontentów" jest po prostu genialne i przy okazji podziękuję Panu lemoniadą z patentką. Teraz tytułem uzgodnienia poglądów : to jaki był narzucony plan mandatów ( w zł) na rok 2015 ? Ile wykonaliście do dnia dzisiejszego czyli porównanie 2014 ( 10 miesięcy) do dziś ? Jakie to są kwoty ? Czy do końca tego roku będzie milion to skąd takie dane skoro jeszcze 2 miesiące ? Dlaczego tych planów nie wykonaliście ? Czy i jaki związek ma tu stowarzyszenie malkontentów ? Co do zwolnień lekarskich to istnieje hipoteza że to tzw. choroba ratmańska. Ale to już pana problem. Jak uzupełnić braki ? Ano prosto : tzw. inspekcyjni na 6 miesięcy na ulicę, 2 osoby z tzw. oskarżycieli na ulice, cała nadbudowa z Marii Magdaleny z grubasami na czele na ulicę, to samo Boh. II Wojny, referat radarowy już się kończy czyli na patrole, rzecznik prasowy + z-ca na patrole a nie na tyłach, zredukować , resztę biur przewietrzyć i na patrole aż do czasu aż wrócą tzw. choróbki. Jeśli pan tego nie zrobi to rzeczywiście pan wiarę zajedzie. Swoją drogą dlaczego kadra kierownicza nie chodzi na patrole ? Boją się ? Czy też im się nie chce ? 31

S
Strażnik

Panie Lelonkiewicz z emocji Panu żyłka strzeli i po co to komu....
W tym roku straż da o milion w mandatach mniej niż w zeszłym, a to mały dowód że nie mandat jest najważniejszy. 25% strażników siedzi na L4 i opiece więc nie dziwne że reszta ledwie zipie.... Pana stowarzyszenie malkontentów niech się zabierze lepiej za naukę przepisów a potem niech uczy innych i się mądrzy w mediach jak mają pracować.

s
strażnik

dobrze prawisz, znani są z tzw. atakowania niewinnych tworzenie dowodów na siłę. A sami zero odpowiedzialności....

31 węzłowy Burke

Zadałeś bardzo celne pytania i znasz na nie odpowiedź. Od siebie dodam tylko że na żadne stanowisko nie nadaje się betoniarka, czołgista, mały, tzw. inspekcyjni, czubek , Pinokio. Znamy jednak kilka osób z SMMP które wiedzą o co chodzi ale nie podamy żadnych bliższych informacji aby im nie zaszkodzili zawistni przełożeni i koledzy też. 31

31 węzłowy Burke

Albowiem ,z jednej strony, musi sobie zdawać sprawę z niechęci jaką darzą obywatele SMMP . I usiłuje, choć zapewne zbyt kunktatorsko, coś jednak zmienić. Jak na razie, trochę przypadkowo, przy sterze nie ma już milicyjnych emerytów. I bardzo dobrze. Ale pozostała cała , wychowana przez nich kadra z obecnym komendantem Matuszewskim na czele. Pan Matuszewski swoją filozofię przedstawił na łamach Głosu Wielkopolskiego ( 4-5 lipiec) 2015 w rozmowie z red. Błażejem Dąbkowskim. To porażające, publicznie wyłożone, przemyślenia wiernego milicyjnego sługi który dokładnie wie gdzie jego miejsce w szeregu i wie że jeśli przeżył tamtych to obecnych też przeżyje. Powtarzamy znów że tylko wymiana kadry kierowniczej średniego stopnia ( wysłać ich na ulicę , nie zwalniać) i otwarte, transparentne , konkursy z bezpośrednim udziałem pana Wiśniewskiego, mogą dać jakąkolwiek szansę na jakiekolwiek pozytywy. W tym wszystkim jest jednak pewien haczyk a mianowicie tzw. dochody budżetu miasta a te dramatycznie spadają ; no i te długi poprzednika. To co będzie gdy światli strażnicy przestaną gonić za wynikami ? To co będzie gdy numer z wyposażeniem strażników w smarftony z GPS nie wypali a wpływy nadal będą zbyt niskie ? A kto te wpływy umie wyciskać lepiej niż stara gwardia post zomowska ? Ma problem pan prezydent jak połączyć ogień z gaśnicą. Pożyjemy , zobaczymy, tyle że w kwestii SMMP ten rok uważamy za stracony. 31

s
strażnik

ano to, że wszyscy dobrani byli już ps. zarządzającymi w poznańskiej straży. Ich brak profesjonalizmu przyczynia się cały czas do cofania się w rozwoju. Kierownicy i naczelnicy z zasiedzenia tak można powiedzieć najprościej. Potrzeba przykładu w jaki sposób zostali mianowani na swoje stanowiska? Proszę z rozdania rodzinnego, z rozdania towarzyskiego i z tzw. wszyscy z pokoju zostają kierownikami. Fakty mówią same za siebie.

C
Ciekawski

Panie strażniku może Pan napisze kto ma zostać kierownikiem czy zastępca komendanta? Ci ludzie mają wami kierować a wy pracować. Było policjanci zwolnieni, developer też. To co jeszcze?
Kto ma wam szefować? Zamiast mącić podajcie nazwiska. Ciągłe nie bo nie jest głupie. Kolesiem dla takich jak wy może być każdy. Kto w takim razie nie jest kolesiem?

s
strażnik

chce się zawołać: mierny, bierny ale wierny!!. Tak proszę Państwa dosłownie jest tak, zastępcami zostają kolesie z poprzedniego rozdania. Kierownicy o zgrozo co byli hamulcowymi dla zmian. Naczelnicy co byli znakomitymi fachowcami zostaną kierownikami, uff przecież oni są specjalistami. Najważniejsze zadowolone kierownictwo, a praca jak leżała tak leży. Doświadczenie niektórych z nich naprawdę imponujące, dwa patrole na ulicy i kierownik, a teraz zastępca komendanta. Osoba jako kierownik odpowiedzialna za koordynację służb, kontrolę, która w swoim zespole posiadała super "kontrolnych", a nie widziała afer które dręczyły SM. Tak właśnie teraz nagroda.

31wB

ani stowarzyszenie ani pan Lelon nic nie mają do wskazywania . Odpowiedzialność ponosi prezydent Wiśniewski i komendant Matuszewski. Co do Twojego zdania o porządku w Poznaniu to zgoda absolutna. Pozdro. 31

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3