Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strefa parkowania na Wildzie i Łazarzu. Prace ruszą w tym roku [MAPA, ZDJĘCIA]

Marcin Idczak, Beata Kapusta
Strefa płatnego parkowania zostanie poszerzona o Wildę i Łazarz
Strefa płatnego parkowania zostanie poszerzona o Wildę i Łazarz Beata Kapusta
W tym roku rozpoczną się przygotowania do objęcia kolejnych części Poznania strefą płatnego parkowania, czyli Wildę, Łazarz oraz część Grunwaldu

Kierowcy muszą się liczyć z tym, że coraz większa część Poznania będzie objęta płatnym parkowania. W tym roku miasto rozpocznie przygotowania do wprowadzenie systemu opłat na Wildzie i Łazarzu. Mają się one zakończyć w 2017 roku.

Zobacz koniecznie: Strefa parkowania na Jeżycach, czyli za co płacimy [ZDJĘCIA]

Przystosowanie ulic do tego celu ma łącznie kosztować 25 milionów złotych. Do końca grudnia tego roku, na prace przygotowawcze zostanie wydanych 3,5 miliona. Przez ostatnie lata na Wildzie i Łazarzu prowadzono badania ilości zajętych miejsc postojowych.

Okazało się, że najgorzej jest na ulicach w okolicach Areny, na ul. Kolejowej, oraz przy rynkach Łazarskim i Wildeckim. Natomiast prym w tych statystykach wiedzie ulica Prądzyńskiego, gdzie na każde 100 miejsc zaparowanych jest średnio... 307 samochodów.

Sprawdź: Strefa parkowania: Mieszkasz w strefie? Nie zapłacisz więcej za auto!

Zdecydowana większość mieszańców nie może się doczekać stworzenie strefy. – Trudno jest nam znaleźć wolne miejsce postojowe – mówi Wojciech Wośkowiak, miejski i osiedlowy radny z Łazarza. Wyjaśnia, że większość parkujących pojazdy to kierowcy, którzy do Poznania przyjeżdżają do pracy z okolicznych gmin. Nie chcą zostawiać auta i płacić w centrum, więc parkują na Łazarzu i dalej idą pieszo lub jadą tramwajem. Jednak są i takie zdania: – Notorycznie są zastawiane chodniki, ale nie jestem zwolennikiem pomysłu stworzenia strefy parkowania – stwierdza Janusz Ratajczak, jeden z mieszkańców. Swoje zdanie motywuje tym, że nie każdego mieszkańca będzie stać na wykupienie abonamentu.

Jak będą przebiegać prace przy wprowadzeniu strefy? – W tym roku zaplanowane zostały prace koncepcyjne związane z uporządkowaniem parkowania na terenie Wildy i Łazarza oraz ewentualnych zmian w organizacji ruchu na tych obszarach – wyjaśnia Dorota Wesołowska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Zobacz koniecznie: Strefa parkowania na Jeżycach, czyli za co płacimy [ZDJĘCIA]

Później opracowania drogowców zostaną przedstawione mieszkańcom w celu ich zaopiniowania. Po konsultacjach całość będzie wprowadzana w życie.

Sprawdź: Strefa parkowania: Mieszkasz w strefie? Nie zapłacisz więcej za auto!

Wiadomo, że na Łazarzu i Wildzie za wspomniane 25 milionów złotych mają zostać odnowione chodniki i nawierzchnie jezdni. Zasadzone będą nowe drzewa (w miejsce zlikwidowanych niektórych miejsc postojowych). Dla rowerzystów, wzorem Jeżyc, stworzone zostaną kontrapasy. Na koniec drogowcy wymalują linie informujące o tym gdzie można zostawić samochody oraz zamontują parkomaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski