Strefa Płatnego Parkowania na Łazarzu i Wildzie od 1 lutego. Czy wystarczy miejsc parkingowych dla mieszkańców?

Alicja Durka
Alicja Durka
Od 1 lutego na Łazarzu i Wildzie będzie obowiązywała strefa płatnego parkowania. Alicja Durka
1 lutego na Wildzie i Łazarzu zacznie obowiązywać Strefa Płatnego Parkowania. W większości miejsc są już zamontowane parkomaty, w których kierowcy przy zakupie biletu będą zobowiązani do podania numeru rejestracyjnego pojazdu. Dla mieszkańców obu dzielnic przygotowano atrakcyjną ofertę, choć okazuje się, że nie wszyscy będą mogli z niej skorzystać. Problemy z parkowaniem będą miały osoby, które wynajmują mieszkania, a tych nie brakuje. Na wysokie koszty narzekają też właściciele firm.

Identyfikator parkingowy mieszkańca. Kto może go kupić?

Od 16 listopada mieszkańcy Łazarza i Wildy przy ul. Pułaskiego i na Wilczaku mogą kupować identyfikatory parkingowe, które będą obowiązywać w Strefie Płatnego Parkowania, która zacznie obowiązywać od 1 lutego. Identyfikatory mogą nabyć jedynie osoby zameldowane na terenie objętym strefą przynajmniej od trzech miesięcy, a koszt wynosi 30 zł za każdy miesiąc, ale tylko na pierwsze auto. Za każdy kolejny samochód należy zapłacić 150 złotych. Stawka dla pojazdu przewożącego osobę niepełnosprawną lub pojazdu kombatanta Powstania Poznańskiego Czerwca 1956r. wynosi 5 zł miesięcznie.

Zameldowani na Łazarzu i Wildzie będą mogli skorzystać z promocji, która umożliwi kupno identyfikatora na cały rok za 120 złotych, w ten sposób można zaoszczędzić 210 złotych w skali roku. Promocja kończy się jednak 31 sierpnia 2021 r.

Do wyrobienia identyfikatora mieszkańca potrzebne są oryginały następujących dokumentów:

  • Dowód osobisty lub paszport
  • Dowód rejestracyjny pojazdu z informacją o właścicielu pojazdu
  • Umowę kredytową lub leasingową – dotyczy użytkowników aut zakupionych na kredyt lub leasingowanych.
  • Oryginał pierwszej strony PIT-u za poprzedni rok
  • Umowę z pracodawcą - dotyczy użytkowników aut służbowych

Problem z parkowaniem na Łazarzu trwa od lat. Mieszkaniec Łazarza tłumaczy, dlaczego pomysł strefy płatnego parkowania nie jest dla niego odpowiedni.

Kto nie zaparkuje na Łazarzu i Wildzie?

Problem z parkowaniem będą miały jednak osoby, które wynajmują mieszkania lub nie złożyły deklaracji PIT za rok 2019 lub ZAP-3. Ta kwestia dotyczy m.in. studentów. Rozwiązaniem jest meldunek tymczasowy, na który właściciel mieszkania nie musi wyrażać zgody, w myśl polskiego prawa wystarczy umowa najmu. Warto jednak pamiętać, że zanim zostanie wyrobiony identyfikator, meldunek powinien trwać przynajmniej trzy miesiące.

Osoby, które podatek za poprzedni rok rozliczały w innym mieście niż Poznań, będą mogły przedłożyć formularz ZAP-3 złożony do właściwego Urzędu Skarbowego. Identyfikator może zostać wtedy wydany tylko na wniosek skierowany do dyrekcji ZDM i najdłużej do 30 kwietnia. PIT (również wydruk deklaracji elektronicznej), jak i ZAP-3 należy okazać wraz z Urzędowym Potwierdzeniem Odbioru (UPO). Osoby, które wysyłały PIT pocztą, muszą okazać potwierdzenie nadania PIT-u, a te, które rozliczały PIT przez internet, muszą okazać wydruk PIT-u złożonego elektronicznie wraz z numerem dokumentu zgodnym z identyfikatorem UPO.

Kwestią problematyczną są również abonamenty dla użytkowników samochodów użyczonych, które również będą parkować w Strefie Płatnego Parkowania. Abonament w ZDM jest dostępny wyłącznie dla aut leasingowanych, kredytowanych i służbowych, a przypadku zawarcia umowy cywilno-prawnej z osobą fizyczną lub prawną dotyczącej użyczenia samochodu po stronie biorącego pojazd w bezpłatne używanie powstaje przychód, ponieważ wartość świadczenia jest ustalana na podstawie rynkowej ceny wypożyczenia pojazdu. Z tego powodu, osoba wypożyczająca jest zobowiązana do wykazania i rozliczenia tego typu dochodu w deklaracji podatkowej. Wolne od podatku dochodowego są jedynie wartości świadczeń otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej, czyli od najbliższej rodziny.

Jaka jest alternatywa dla Strefy Płatnego Parkowania na Łazarzu i Wildzie?

Osoby, które z różnych powodów nie spełnią warunków, a mieszkają w tych dzielnicach, mają kilka opcji do wyboru. Rozwiązania te mają niewątpliwe swoje wady, ale również zalety. Problemem, który jest szczególnie uciążliwy, są koszty. Parkingi z wyznaczonym lub gwarantowanym miejscem parkingowym są znacząco droższe niż identyfikator. Poza tym nie będzie już możliwości parkowania bezpośrednio przy miejscu zamieszkania. Niewątpliwą zaletą jest jednak gwarancja miejsca, z czym problem jest zarówno na Łazarzu, jak i na Wildzie. Najtrudniej tu zaparkować w godzinach popołudniowych i w nocy. Tego problemu nie będą miały osoby, które wykupią miejsce parkingowe na jednym z dostępnych parkingów.

Gdzie parkować na Łazarzu i Wildzie?

Po przeprowadzonych zmianach na Wildzie, w Strefie Płatnego Parkowania będzie około 2800 miejsc parkingowych, a na Łazarzu około 3900. Do tej pory mieszkańcy obu dzielnicy wykupili ponad 2200 identyfikatorów mieszkańców. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu szacuje, że w najbliższych tygodniach zostanie sprzedanych jeszcze około 4500 identyfikatorów. Oznacza to, że miejsc będzie jeszcze mniej niż dotychczas, ale wnioski na temat słuszności wprowadzenia strefy będzie można wyciągnąć dopiero po jej wprowadzeniu i zakończeniu wszystkich prac.

Od 18 grudnia do końca stycznia mieszkańcy Łazarza będą mogli parkować na tymczasowym parkingu przy Arenie. To jednak rozwiązanie krótkoterminowe, w następnych tygodniach konieczne będzie wykupienie miejsca, np. na parkingach buforowych. Na rynku dostępne są miejsca, za których koszt wynosi kilkadziesiąt złotych miesięcznie, to jedna rzadkość. Standardowa cena oscyluje wokół 130-200 złotych miesięcznie.

Sprawdź też:

Zobacz też:

Które osiedla i miejsca w Poznaniu są najbardziej niebezpiec...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie