Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stres u zwierząt podczas zabaw karnawałowych: jak mu zapobiec?

MIKO
Kamila Gilewicz, lekarz weterynarii
Kamila Gilewicz, lekarz weterynarii Archiwum
Jak ograniczyć u zwierząt stres spowodowany wybuchami fajerwerków i petard? Radzi Kamila Gilewicz, lekarz weterynarii

Sylwestrowa noc lub podobne noce w karnawale pełne głośnych i niezrozumiałych dla zwierząt dźwięków przeważnie powodują u nich strach oraz nierzadko fobię dźwiękową. Dlatego warto o nich pomyśleć i zadbać o ich komfort podczas całego karnawału.

Jak się do tego przygotować? Przede wszystkim należy udostępnić im osobne, niewielkie pomieszczenie z zamkniętymi oknami, które zasłonimy szczelnie roletami lub zasłonami. Warto otworzyć szafy, ponieważ koty i niektóre małe psy lubią się w nich chować. Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy pozwolić zwierzakowi schronić się w łazience, lecz wcześniej koniecznie musimy z niej wynieść lub dobrze w niej schować wszystkie środki chemiczne – nie tylko, żeby były niedostępne, ale także dlatego, by nie drażniły zwierzęcia ostrym zapachem. Do tak przygotowanego pomieszczenia przynieśmy ulubione legowiska, pojemniki lub klatki – te ostatnie dodatkowo możemy nakryć kocem, aby bardziej zagłuszyć dźwięki.
**

Nie należy podawać zwierzętom ludzkich preparatów uspokajających na własną rękę!

**
Niektóre zwierzęta drażni zapach alkoholu, powinno się więc je trzymać raczej na dystans od ewentualnych gości, którzy mogą dodatkowo nieumyślnie irytować już zdenerwowane zwierzę.

Czworonogi powinny mieć stały dostęp do wody. Jeśli zwierzę lubi jeść i jakaś konkretna karma jest dla niego szczególnie atrakcyjna, warto w taki sposób spróbować odwrócić jego uwagę od hałasów i huków. Kupmy zwierzakowi przysmak lub zabawkę, na przykład kauczukowy gryzak, w którym można skryć karmę, a z pewnością zajmie go to na dłuższy czas. Możemy też włączyć spokojną, niegłośną muzykę, aby zagłuszyć odgłosy z zewnątrz.

Upewnijmy się również, że zwierzę nie ma możliwości ucieczki z domu czy mieszkania pod wpływem strachu, ale na wszelki wypadek zadbajmy o to, by miało tzw. adresówkę z danymi właściciela.

Jeśli wiemy, że nasz zwierzak wyjątkowo źle reaguje na stres, warto udać się do lekarza weterynarii, który dobierze skuteczny środek łagodzący lęk, uwzględniając wiek i stan zdrowia zwierzęcia. Na rynku dostępne są feromony, a także bezpieczne suplementy diety lub w poważniejszych przypadkach – leki uspokajające. Nie należy jednak podawać zwierzętom ludzkich preparatów na własną rękę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski