Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stres w pracy

Milena Kochanowska
Jak radzić sobie ze stresem w miejscu naszej pracy radzi Joanna Jędraszczyk z Państwowej Inspekcji Pracy w Poznaniu

Pracodawca zmusza mnie i moich współpracowników do pracy w nadgodzinach. To nas bardzo denerwuje. Czy ma do tego prawo?
- Pracodawca ma prawo wymagać od pracowników pracy w godzinach nadliczbowych, w razie jego szczególnych potrzeb, czyli jeśli okoliczności w zakładzie pracy wymagają tego. Aby uniknąć sytuacji, w których nie wiemy co wolno pracodawcy a co nie, należy zapoznać się ze swoimi prawami i obowiązkami wynikającymi z kodeksu pracy oraz z zakresem obowiązków. Poprośmy pracodawcę o udostępnienie regulaminu pracy obowiązującego w firmie oraz o przedstawienie na piśmie naszego zakresu obowiązków.

Od kilku miesięcy pracuję w niewielkiej firmie, której właścicielka bardzo źle się odnosi do mnie i innych pracownic. Często nawet ubliża nam i grozi wyrzuceniem z pracy. Jedna z koleżanek zaczęła chodzić do psychologa. Czy takie zachowanie szefowej można uznać za mobbing?

- Mobbing to działania lub zachowania skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu go, wywołujące u niego zaniżenie samooceny, poniżające go, ośmieszające, mogące też doprowadzić do izolacji od współpracowników. To co robi pani szefowa to mobbing. Jeśli z tego powodu ktoś zaczął się leczyć u profesjonalisty, ma prawo domagać się od właścicielki firmy odszkodowania poprzez sąd.

Zatrudniam kilkunastu pracowników. Od pewnego czasu wielu z nich skarży się na przeciążenie pracą, a kilku poszło na chorobowe. Byłem przekonany, że migają się od pracy, ale teraz zastanawiam się, co powinienem zrobić, bo firma traci na tych zwolnieniach.
- Przeciążenie pracą jest jedną z ważnych przyczyn stresu w pracy, który z kolei może wywoływać wiele różnych chorób. Nie powinno się więc tego lekceważyć. Radzę panu, by dokładnie przeanalizował pan organizację pracy w swojej firmie i zastanowił się, czy nie będzie konieczne wprowadzenie zmian.

Właśnie założyłam niewielką firmę i zatrudniam pięciu pracowników. Co powinnam zrobić, by zapewnić podwładnym odpowiednie warunki pracy?
- Nie wszyscy pracodawcy pamiętają o tym, że odpowiednie warunki pracy to także takie, które nie stresują pracownika. Niezależnie więc od przepisów bhp, których musi pani przestrzegać, dobrze by było porozmawiać z podwładnymi i wysłuchać ich sugestii.


Jak sobie radzić ze stresem w pracy? Czy w ogóle da się go uniknąć?

- Przede wszystkim należy znaleźć źródło własnego stresu i zastanowić się jak je usunąć. Gdy nie da się tego zrobić, musimy nauczyć się lepiej radzić sobie z sytuacjami, które nas stresują. Kilka sposobów na ograniczenie negatywnych skutków stresu to: stosowanie zachowań asertywnych, zwiększenie umiejętności komunikacyjnych, prawidłowe zarządzanie czasem, rozwój i uczestnictwo w szkoleniach, uprawianie ćwiczeń fizycznych i relaksacyjnych. Na żadnym stanowisku nie da się całkowicie wyeliminować stresu, wymagania nam stawiane powinny być jednak dostosowane do naszych możliwości.

Czy w związku z takim problemem w pracy można się zwrócić o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy?

- Tak, udzielamy takich porad. Prowadzimy też bezpłatne programy prewencyjne dotyczące stresu, dla firm oraz szkolenia z zarządzania zespołami pracowników oraz z umiejętności radzenia sobie ze stresem. Oferujemy również materiały informacyjno-szkoleniowe. Więcej informacji można znaleźć na naszych stronach internetowych www.pip.gov.pl oraz www.poznan.oip.pl.

STRONA GŁÓWNA GŁOSU WIELKOPOLSKIEGO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski