W związku z epidemią koronawirusa pojawiła się cała masa oszustów, którzy wykorzystują poczucie zagrożenia, by wyłudzać dane osobowe lub pieniądze.
Zobacz też: Koronawirus: Oszuści wykorzystują epidemię. Nie klikajcie w ten link
W celu ograniczenia tego procederu Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz NASK uzgodniło porozumienie o współpracy z największymi operatorami telekomunikacyjnymi w Polsce (Orange Polska, Polkomtel (operator sieci Plus), P4 (operator sieci Play) oraz T-Mobile Polska).
Dzięki temu porozumieniu, powstanie specjalna lista ostrzeżeń. Trafią na nią domeny internetowe, które służą do wyłudzeń danych, w tym danych osobowych lub środków finansowych. Lista będzie powszechnie dostępna, każdy będzie mógł ją sprawdzić, a wpisane na nią strony będą blokowane.
Więcej:
Na listę ostrzeżeń wpisywane będą domeny, które wprowadzają w błąd użytkowników internetu aby wyłudzić od nich dane lub pieniądze.
Koronawirus: jak zgłosić oszustwo?
Każdy będzie mógł mailowo lub poprzez specjalny formularz zgłosić do NASK stronę budzącą jego podejrzenia. Takie zgłoszenie będzie natychmiast weryfikowane przez specjalistów od cyberbezpieczeństwa.
Zobacz też: Koronawirus: Policja ostrzega - na strachu przed epidemią żerują oszuści
Jeśli okaże się ono zasadne, domena zostanie niezwłocznie umieszczana na liście ostrzeżeń a dostęp do niej – zablokowany. W niektórych wypadkach powiadamiane też będą organy ścigania (prokuratura i policja). Ich działania prowadzone będą w Polsce oraz innych państwach w ramach międzynarodowej współpracy służb policyjnych w Europolu.
Koronawirus: jak się zachować gdy spotkamy się z próbą oszustwa?
Ministerstwo Cyfryzacji apeluje również, by w przypadku zetknięcia się niepokojącymi treściami, wykazać się ostrożnością. Uważać na podejrzane SMS-y, maile czy wiadomości w serwisach społecznościowych i zgłaszać je. Później najlepiej je usunąć.
Warto pamiętać, że klikanie w przesłane nam linki może nie tylko narazić nas na straty, ale też zainfekować komputer czy smartfon. Informacji na temat walki z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa należy szukać w oficjalnych źródłach. Takim źródłem są strony rządowe z domeną gov.pl lub oficjalne profile rządowych instytucji w mediach społecznościowych.
Zobacz też:
Koronawirus w Poznaniu - zamknięte restauracje, sklepy, muze...
Lidl kontra koronawirus - są zmiany w sklepach. Osłony z ple...
15 produktów, które nie powinny znaleźć się w zamrażarce. Sp...
Sprawdź też:
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?