Armia proponuje studentom wykorzystanie letniej przerwy wakacyjnej na zdobycie wojskowych kwalifikacji. Podczas szkoleń studenci będą otrzymywać miesięcznie 40 proc. najniższego uposażenia żołnierza zawodowego (czyli ok. 1 tys. zł). Po zakończeniu kursu będą rezerwistami, ale dzięki zdobytym kwalifikacjom będą mieli szanse na podjęcie służby zawodowej.
Polecamy:
Morasko: Wmurowano kamień węgielny pod Wydział Historyczny
Przeszkolenie na potrzeby korpusu podoficerskiego ma być przeprowadzane w dwóch turach. W tym roku odbędzie się ok. 3-miesięczny kurs, a jego druga część (trwająca 2 miesiące) za rok.
Takie szkolenie organizowane jest po raz pierwszy. Kurs zostanie przeprowadzony w Centrum Szkolenia Informatyki i Łączności w Zegrzu k. Warszawy. Początek szkolenia już w lipcu br.
Poszukiwanie osób chętnych do studenckiej służby przygotowawczej rozpoczęto przed miesiącem. Oferta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Na 220 miejsc na kursie zgłosiło się ponad 500 kobiet i mężczyzn. Spośród nich wojskowe komendy uzupełnień wybrały 220 kandydatów. Większość z nich (ok. 150 osób) to studenci Akademii Obrony Narodowej .
Z Poznania było kilkudziesięcioro chętnych z kilku szkół wyższych. Wiadomo już, że spośród nich na szkolenie studenckie do Zegrza wyjadą dwie osoby.
– Z terenu WKU w Poznaniu mamy zakwalifikowanego studenta Wydział Prawa UAM po fakultecie z arabistyki oraz studenta ratownictwa medycznego – poinformował nas mjr Sławomir Roman, szef Wydziału Rekrutacji WKU.
Polecamy:
Morasko: Wmurowano kamień węgielny pod Wydział Historyczny
W tym roku słuchacze kursu będą zdobywali ogólne kwalifikacje. Czeka ich m.in. przeszkolenie strzeleckie, nauka musztry i regulaminów oraz budowy i zasad wykorzystywania sprzętu wojskowego. Część specjalistyczna kursu odbędzie się w przyszłym roku. Wówczas studenci przejdą szkolenia m.in. z eksploatacji systemów łączności i artylerii rakietowej.
Jeśli wojsko będzie miało fundusze to tego rodzaju szkolenia dla studentów będą ponawiane cyklicznie.
WIDZIAŁEŚ COŚ CIEKAWEGO? ZNASZ INTERESUJĄCĄ HISTORIĘ? MASZ ORYGINALNE ZDJĘCIA?
NAPISZ DO NAS NA ADRES WYDAWCA@GLOS.COM!
FLESZ: Elektryczne samoloty nadlatują.