Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Uniwersytetu Medycznego pomagają pracownikom sanepidu. Odbierają telefony i odpowiadają na pytania

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Do zadań wolontariuszy należy odbieranie telefonów, których tutaj nie brakuje. To właśnie te młode osoby odpowiadają na pytania dzwoniących, które związane są np. z ich samopoczuciem, czy tym, że niedawno wrócili z zagranicy. Jest to wymagająca praca.
Do zadań wolontariuszy należy odbieranie telefonów, których tutaj nie brakuje. To właśnie te młode osoby odpowiadają na pytania dzwoniących, które związane są np. z ich samopoczuciem, czy tym, że niedawno wrócili z zagranicy. Jest to wymagająca praca. Łukasz Gdak
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna odpowiada m. in. za kontakty telefoniczne. Do sanepidu może zadzwonić każdy, kto ma wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia, nie wie, czy powinien udać się na kwarantannę itp. Dzwoniących jest mnóstwo, dlatego w budynku przy ul. Gronowej pracują również wolontariusze. To studenci, którzy po odpowiednim przeszkoleniu, odbierają telefony i udzielają porad.

W siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. Gronowej o godz. 15.30 nikt nie myśli o zakończeniu pracy. Przez wąski korytarz co chwilę ktoś przebiega, panuje gwar i daje się wyczuć, że atmosfera jest napięta. Na ścianach narysowane są złożone schematy, opisujące wykonywaną tutaj pracę. Widać, że były one rysowane bardzo szybko.

Sprawdź również: Koronawirus w Poznaniu. Kaszlący i z katarem zablokują strategiczny szpital dla Wielkopolski? Pacjentów bezobjawowych zgłasza się zbyt wiele

W poszczególnych pokojach można spotkać też młode osoby, które odbierają urywające się telefony - to studenci, którzy zgłosili się do pomocy pracownikom sanepidu.

- Jako, że studiuję medycynę i już niedługo, bo już za trzy lata będę musiała podjąć pracę w zawodzie. Wtedy pójście do szpitala i udzielanie pomocy chorym będzie moim obowiązkiem. W tym momencie nie mam jeszcze takiej wiedzy ani takiego doświadczenia, żeby móc udzielać profesjonalnej pomocy chorym, więc zgłosiłam się na wolontariat w sanepidzie, żeby zrobić tyle, ile jestem w tym momencie w stanie, żeby w tej trudnej sytuacji pomóc - mówi Nikola, studentka medycyny i jedna z wolontariuszek w powiatowym sanepidzie.

Więcej:

Do zadań wolontariuszy należy odbieranie telefonów, których tutaj nie brakuje. To właśnie te młode osoby odpowiadają na pytania dzwoniących, które związane są np. z ich samopoczuciem, czy tym, że niedawno wrócili z zagranicy. Jest to wymagająca praca.

- Oni sobie świetnie z tym radzą. Bardzo nam pomagają. Podziwiam ich cierpliwość i myślę, że sprawdzają się nawet lepiej niż pracownicy z innych działów - mówi Anna Pawłowska, kierownik Oddziału Epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Z kolei Cyryla Staszewska, rzecznik powiatowego sanepidu dodaje: - Oni bardzo szybko wchodzą w ten rytm udzielania porad. Potrafią tłumaczyć z ogromną cierpliwością. A to uspokajanie społeczeństwa w tej sytuacji, jest bardzo istotne.

Czytaj też: Jak wygląda praca pracowników laboratorium? Za średnio 3100 złotych brutto diagności stają do walki z koronawirusem

Więcej:

Jak przyznają sami wolontariusze, ta praca jest wymagająca.

- Pytania są przeróżne. Na początku było dużo błahych pytań, jak np. czy można zakazić się od zwierząt, czy można wyjść z domu, będąc na kwarantannie. Teraz już ta świadomość się trochę zmieniła, coraz mniej jest telefonów, które blokują tę linię. Teraz dzwoniący mówią już z poważnymi przypadkami, co do których my możemy podać konkretne wytyczne - tłumaczy Miłosz, student farmacji, także wolontariusz. I dodaje: - Musimy być cały czas na bieżąco, codziennie zapoznać się z nowymi wytycznymi, bo one zmieniają się czasem nawet z godziny na godziny. Pojawiają się nowe numery telefonów, zmieniają się miejsca, w których można daną sprawę załatwić. Na nocnej zmianie, która trwa od 22 do 7 tych telefonów jest zdecydowanie mniej i są one bardziej pilne. Najwięcej jest ich w godzinach popołudniowych ok. godz. 17. Wtedy bywa tak, że rozłączając się z jednym rozmówcą od razu odbieramy kolejny telefon, czasem zdarza się, że mamy dwa telefony odebrane w jednym momencie.

Zobacz też:

Sieć handlowa Lidl zdecydowała się wprowadzić w swoich sklepach kasy pierwszeństwa. Określone grupy będą mogły zrobić w nich zakupy bez stania w kolejce. Zobacz w galerii, kto będzie uprawniony do skorzystania z kas pierwszeństwa w sklepach Lidl ---->

Lidl: Kasy pierwszeństwa w sklepach dla wybranych - zobacz, ...

Koronawirus w ekspresowym tempie przenosi się między państwami. Chociaż zakażenia odnotowano już w wielu miejscach na świecie, wirus nadal jest pewną niewiadomą. Oto mity na temat koronawirusa, w które nie powinieneś wierzyć --->

Mity na temat koronawirusa. Nie powinieneś w to wierzyć!

Zobacz, jak przygotować się na wypadek wystąpienia epidemii choroby w Polsce. Jakie produkty medyczne i spożywcze warto kupić i przechowywać w domu? Jak się skutecznie zabezpieczyć na wypadek kwarantanny? Oto lista potrzebnych produktów. Przejdź do galerii ----->

Koronawirus: Co kupić? Jakie produkty medyczne i spożywcze ...

Koronawirus w Poznaniu - zobacz wideo sprzed szpitala:

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Więcej:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski