Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci w Poznaniu: Jest ich coraz mniej, ale mają coraz lepsze warunki [ZDJĘCIA]

Katarzyna Dobroń, Monika Marciniak
Budynek wydziału technologii chemicznej
Budynek wydziału technologii chemicznej Łukasz Gdak
Studenci Politechniki Poznańskiej już od ósmego października będą uczyć się w nowym budynku Wydziału Technologii Chemicznej. Jeszcze przed rozpoczęciem drugiego semestru dla żaków z Uniwersytetu Ekonomicznego zostanie otwarte Centrum Edukacyjne Usług Elektronicznych przy ulicy Towarowej. Ale to niejedyne zmiany.

Trochę dłużej poczekają studenci chemii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Prace w Collegium Chemicum mogą zakończyć się nawet za kilkanaście miesięcy. Podobnie wygląda rozbudowa Uniwersytetu Artystycznego. Oddanie Centrum Badawczo-Wdrożeniowego zaplanowane jest na wrzesień przyszłego roku.

- Ukończony został właśnie blok E budynku Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu - mówi Dominika Narożna z UAM. - Zamontowano też windy w budynkach C i AB na terenie Kampusu Ogrody - dodaje.

Zobacz też: Horror na ulicach Poznania - miasto utknęło w korkach! [ZDJĘCIA]

W obawie przed niżem?
Inwestowanie w nową infrastrukturę można odczytać jako próbę zabiegania o studenta w dobie niżu demograficznego, jednak władze poznańskich uczelni państwowych zapewniają, że nie odczuwają jeszcze dotkliwie jego skutków. W tym roku przyjęto na UAM 15203 nowych żaków, czyli około tysiąc mniej niż rok temu.

- Byliśmy przygotowani na dużo większą stratę. Jeszcze jakiś czas temu widziałem tę sytuację znacznie gorzej - mówi prof. dr hab. Krzysztof Krasowski, prorektor ds. kształcenia. W tym roku UAM uruchomił 69 kierunków, w tym kilka nowych, np. cieszącą się ogromną popularnością chemię sądową.

Uniwersytet Ekonomiczny wybrało w tym roku 4514 nowych żaków. W sumie będzie tu studiować ponad 10 tysięcy osób. Otwarto 14 kierunków na pięciu wydziałach.

Z sześciu kierunków w trybie niestacjonarnym zrezygnował również Uniwersytet Medyczny. Niemniej jednak przybędzie tu 1908 osób, w tym 219 obcokrajowców z 29 krajów.

Uniwersytet Artystyczny będzie mógł pochwalić się dokładną liczbą żaków dopiero po wydaniu indeksów, ale wiadomo, że studiuje tu około 1400 osób.

- Żaden kierunek nie został zamknięty z powodu braku chętnych. Wszystkie są obsadzone na studiach stacjonarnych - zapewnia Anna Kochnowicz, rzecznik prasowy UAP.
Żadna z uczelni nie przewiduje też zmian w kadrze akademickiej. Uniwersytet Medyczny zatrudnia 1369 nauczycieli akademickich, w tym 99 profesorów zwyczajnych oraz 116 profesorów nadzwyczajnych. Z kolei 530 osób znajduje pracę na Uniwersytecie Ekonomicznym. Wśród nich jest 50 prof. zwyczajnych i ponad 80 prof. nadzwyczajnych. Na Uniwersytecie Artystycznym jest obecnie 255 nauczycieli akademickich.

Studenckie Miasto Poznań
Na 28 uczelniach, w tym 8 państwowych, kształci się ponad 100 tysięcy żaków. Mają oni do wyboru prawie 230 kierunków, a kształci ich ponad 8 tysięcy wykładowców.

Największą uczelnią jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Obecnie uczy się tu 41 tys. studentów. Pozostałe uczelnie publiczne to: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Artystyczny, Politechnika Poznańska, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego oraz Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski