Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci wspomogą sanepid? Poznań szuka wolontariuszy wśród studentów. Za wsparcie mogą dostać zaliczenie na uczelni

Anastazja Bezduszna
Anastazja Bezduszna
Sanepid nie odbiera telefonu? Niektórym nie udaje się dodzwonić tam nawet przez kilka dni. Wesprzeć powiatowe stacje sanitarto-epidemiologiczne mają wolontariusze. Do obsługi infolinii oraz pracy biurowej poszukiwani są głównie studenci. By zachęcić ich do wsparcia sanepidów, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ostatnim rozporządzeniu, pozwolił uczelniom w ramach wolontariatu zaliczać zajęcia studentom, pracującym na rzecz walki z koronawirusem.
Sanepid nie odbiera telefonu? Niektórym nie udaje się dodzwonić tam nawet przez kilka dni. Wesprzeć powiatowe stacje sanitarto-epidemiologiczne mają wolontariusze. Do obsługi infolinii oraz pracy biurowej poszukiwani są głównie studenci. By zachęcić ich do wsparcia sanepidów, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ostatnim rozporządzeniu, pozwolił uczelniom w ramach wolontariatu zaliczać zajęcia studentom, pracującym na rzecz walki z koronawirusem. Łukasz Gdak
Powiatowe Stacje Sanitarto-Epidemiologiczne koordynują osoby kierowane na kwarantannę oraz izolacje. Spływają do nich wyniki badań w kierunku koronawirusa ze szkół, firm i samorządów oraz prywatnie wykonanych testów. W związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń, kontakt z sanepidem jest utrudniony. Niektórym nie udaje się dodzwonić tam nawet przez kilka dni. Wesprzeć sanepid mają wolontariusze. Do obsługi infolinii oraz pracy biurowej poszukiwani są głównie studenci. By zachęcić ich do wsparcia sanepidów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego pozwolił uczelniom zaliczać zajęcia studentom pracującym na rzecz walki z koronawirusem.

Utrudniony kontakt z sanepidem

Godziny spędzone przy telefonie, by się dowiedzieć o kwarantannie czy wynikach testu - tak się wygląda rzeczywistość osób, które próbują się skontaktować z sanepidem. Lekarze i pracownicy sanepidu przekonują, że robią co mogą, jednak obecna skala pandemii ich przerasta.

Od kontaktu z zakażonym do wyniku testu długa i wyboista droga. Tak wygląda rzeczywistość osób, które chcą wykonać test na koronawirusa

Cyryla Staszewska, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu tłumaczy, że sanepid pracuje siedem dni w tygodniu, a oprócz tego przez całą dobę działa infolinia 222 500 115. - Robimy wszystko, co możemy. Pracujemy 7 dni w tygodniu od godziny 7.35 do godz. 21 - na dwie zmiany. Odbieramy telefony cały czas. Jedyne o co możemy poprosić to cierpliwość i wyrozumiałość - mówi Staszewska.

Sprawdzamy, w których punktach pobrań wymazów są najmniejsze kolejki

Studenci Uniwersytetu Przyrodniczego gotowi pomóc PSSE

Po konsultacjach z Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu, 26 października, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu stworzył inicjatywę, by pomoc Powiatowym Stacjom Sanitarno-Epidemiologicznym w Wielkopolsce.
- Prośba o wsparcie kierowana jest zarówno do pracowników, doktorantów oraz studentów UPP. By wspomóc PSSE w ramach wolontariatu nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy ani umiejętności, gdyż prace wymagające pilnego wsparcia obejmują zadania o charakterze organizacyjno-biurowym - tłumaczy prof. UPP dr hab. Joanna Zeyland, koordynator działań UPP spierających zwalczanie epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2. - Zaledwie w tydzień zgłosiło się 30 osób. Jesteśmy po wstępnym naborze. Teraz czas na konsultacje z przedstawicielami sanepidu - tłumaczy.

[poromo]5721[/promo]

Infolinia miasta wesprze sanepid

Od 6 października Biuro Poznań Kontakt wspiera swoimi zasobami Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu. Jednak liczba zakażeń rośnie w takim tempie, że dodzwonić się do sanepidu w Poznaniu pod koniec października znowu jest trudno.

Miejskie Biuro Poznań Kontakt pilnie szuka osób chcących zaangażować się w pracę Biura w charakterze wolontariuszy. W ramach współpracy będą przeprowadzać wywiady telefonicznie z osobami, które mogły mieć styczność z zakażonymi koronawirusem. Do podjęcia wyzwania zachęcani są między innymi studenci.

- Studenci-wolontariusze byliby zatrudnieni przy przeprowadzaniu wywiadów telefonicznych z osobami mającymi kontakt z zakażonymi COVID-19. Raporty z wywiadów z osobami, u których istnieje podejrzenie SARS-CoV-2, zostaną przekazane do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, a następnie wprowadzone do specjalnego rejestru - czytamy w komunikacie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

- Aktualnie wywiady przeprowadza przeszło 10 wolontariuszy. Z uwagi na spodziewany wzrost zakażeń, który spowoduje zwiększenie liczby osób z bezpośredniego kontaktu, staramy się zwiększyć obsadę do kilkunastu stanowisk. Dla zapewnienia ciągłości ich pracy powinniśmy dysponować grupą około 30 wolontariuszy gotowych do współpracy z nami - mówi Joanna Żabierek
rzecznik prasowy prezydenta Poznania i urzędu miasta.

Wolontariat będzie zorganizowany możliwie dogodnie dla studentów - od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych godz. 16-20 oraz w soboty. Praca odbywać się będzie w siedzibie biura w wyodrębnionych pomieszczeniach, przy zachowaniu reżimów sanitarnych.Osoby chętne do współpracy proszone są o kontakt z organizatorem wolontariatu Miejskim Biurem Poznań Kontakt: [email protected]

Studenci zaliczą zajęcia pracując na rzecz walki z koronawirusem

30 października 2020 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o zmianie rozporządzenia w sprawie studiów. Dzięki tym zmianom, uczelnie mają możliwość wprowadzenia zmian w programach studiów, w taki sposób by chętni studenci mogli uzyskać zaliczenie określonych zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym praktyk zawodowych, biorąc udział w działaniach podmiotów leczniczych i służb sanitarno-epidemiologicznych podejmowanych w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Zgodnie z rozporządzeniem, studenci, którzy w trakcie roku akademickiego 2020/2021 będą wykonywali czynności w ramach ww. zadań, niezależnie od kierunku studiów, mogą ubiegać się o zaliczenie zajęć lub części zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych, na podstawie tych działań.

Do 22 października 2020 roku w Wielkopolsce stwierdzono 19 242 przypadki zakażenia koronawirusem. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu prowadzi statystyki dotyczące głównych ognisk zachorowań w Wielkopolsce. Jak one wyglądają? Gdzie Wielkopolanie najczęściej zarażają się koronawirusem? W szkołach? Na weselach? Wcale nie... Sprawdź zaskakujące statystyki.Przejdź do galerii ------------->

Gdzie Wielkopolanie najczęściej zarażają się koronawirusem? ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski