Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci z Izraela będą się doktoryzować na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu

Marek Zaradniak
Izraelscy doktoranci podczas spotkania w Gminie Żydowskiej w Poznaniu
Izraelscy doktoranci podczas spotkania w Gminie Żydowskiej w Poznaniu Fot. Magdalena Kuś
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu uruchomił specjalny program studiów doktoranckich dla studentów z Izraela. W ciągu 4 lat prace doktorskie ma obronić 14 osób z tego kraju.

- Do tej pory realizowaliśmy na naszej uczelni program Doctoral Seminars in English. Strona izraelska zwróciła się do nas o przygotowanie wspólnie programu doktorskiego dla kandydatów z tego kraju - mówi prorektor do spraw nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu prof. Maciej Żukowski. - Właśnie zakończyła się pierwsza sesja w Poznaniu. Teraz słuchacze rozjechali się do domu i co jakiś czas będą tu przyjeżdżać. Cały czas z uczelnią będą utrzymywać kontakt na odległość poprzez maile i Skype'y. Ci wszyscy ludzie pracują i chcą robić doktorat głównie ze względu na swoją karierę zawodową, choć czasami też dla samych siebie. Program trwa trzy lata, ale w umowie przewidziany jest jeszcze jeden rok dodatkowo. Zakładamy, że w ciągu tych czterech lat mają szansę się obronić. A jeśli nie to mogą później, ale wtedy nie będzie już wspólnych zajęć.

Izraelskim partnerem UE w Poznaniu jest Higher Studies. Reprezentująca go dr Orit Haller-Hayon mówi:
- Wiele słyszałam o tej uczelni. Jest znana w świecie i ma wysoką pozycję. Dlatego zdecydowałam, że dobrze będzie, jeśli nasi studenci będą robić tutaj doktoraty. Spotykamy się z niezwykłym przyjęciem i wspaniałymi ludźmi jak prorektor Maciej Żukowski. Jestem przekonana, że program ten znacznie pomoże młodym ludziom w ich rozwoju, a zainteresowanie nim było ogromne. Ci młodzi ludzie pochodzą z całego Izraela. Będą pisali prace na tematy dotyczące ekonomii, zarządzania, polityki publicznej czy informacji. Niektórzy wybrali też studia ze względu na swoje polskie korzenie, bo ten program pozwala nie tylko rozwinąć się naukowo, ale także lepiej poznać Polskę i jej kulturę. Nie ma wątpliwości, że ci młodzi ludzie to znakomici ambasadorzy Izraela w Polsce.

Na razie nie ma planów związanych z naukowymi wyjazdami w drugą stronę, ale rektor Żukowski nie wyklucza, że w przyszłości również poznańscy studenci będą bronić prac doktorskich w Izraelu.

A dlaczego młodzi Izraelczycy zdecydowali się na robienie doktoratów w Poznaniu? Dorit Kay z Tel Awiwu mówi, że wybrała go, bo pozwala on jej łączyć pracę zawodową z kontynuowaniem studiów. Nie bez wpływu na decyzję był też wywiad, jakiego profesor Maciej Żukowski udzielił oraz fakt, że jej rodzice pochodzą z Polski.

Jehan Zoabi jest Arabką. Wybrała studia doktoranckie w Poznaniu, ponieważ pomogą one w jej rozwoju. Podobna była motywacja Naima Batsona, który dodaje, że cała czternastka to prywatni ambasadorowie Izraela w Polsce. Natomiast Shal Yehuda Segal mówi:
- Te studia to dla nas wszystkich ogromne wyzwanie. Jesteśmy pod wrażeniem pierwszych zajęć. Dla mnie nie bez znaczenia jest też fakt, że moja rodzina też pochodzi z Polski.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.gloswielkopolski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski