Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
4 z 6
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Pod koniec roku 2020 r. na UAM studiowało blisko 1,5 tys....
fot. Waldemar Wylegalski

Studenci z zagranicy na uniwersytetach w Poznaniu. Jakie atrakcje, imprezy i udogodnienia przygotowały dla nich poznańskie uczelnie? Sprawdź

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Pod koniec roku 2020 r. na UAM studiowało blisko 1,5 tys. cudzoziemców. W tegorocznej rekrutacji przyjęto ponad 1 tys. nowych osób (stan na 7 X) o obywatelstwie innym niż polskie. W tym najwięcej z Białorusi (449), Ukrainy (248), Chin (72), Turcji (65).

- W tym semestrze na UAM na studia częściowe w ramach wymiany akademickiej przyjechało 508 osób. Jest to najbardziej zróżnicowana grupa narodowościowa w historii UAM, jeśli chodzi o wymianę akademicką - zaznacza Agnieszka Książkiewicz z Biura Prasowego UAM.

Pomocą studentom z zagranicy służy Centrum Wsparcia Współpracy Międzynarodowej.

Kończą się również przygotowania do uruchomienia stacjonarnego Welcome Centre, które obecnie funkcjonuje już online, a jest przestrzenią dla wszystkich cudzoziemców studiujących na uczelni. Centrum oferuje możliwość organizacji wydarzeń integrujących Polaków i cudzoziemców, seminariów, prelekcji, pokazów, wystaw promujących kulturę i tradycję polską i inne.

Welcome Centre będzie stanowić też punkt informacyjny, który pomoże w orientacji na kampusach i między budynkami uczelni oraz wesprze w załatwianiu codziennych spraw i formalności niezbędnych np. do poprawnej legalizacji pobytu, uzyskania nr PESEL, zakwaterowania w Poznaniu czy założenia konta w banku lub uzyskaniu polskiego numeru telefonu z internetem.

- Welcome Centre będzie przeznaczony dla wszystkich członków społeczności akademickiej UAM nieposługujących się na co dzień biegle językiem polskim - wyjaśnia Książkiewicz.

Otwarcie Welcome Centre UAM ma nastąpić na parterze Collgium Martineum jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia lub z początkiem semestru zimowego, w lutym 2022 r.

Uczelnia wydała też przewodnik "Welcome Guide" dzięki finansowaniu Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA. Książka zawiera również ulotkę wprowadzającą.

Poza tym powstał kalendarz wydarzeń uniwersyteckich z zaznaczeniem świąt ponad 30 państw, z których pochodzi ponad 90 proc. studentów, a także z uwzględnieniem wszystkich świąt głównych religii świata.

UAM proponuje również cykliczne spotkania online, podczas których cudzoziemcy dowiadują się o specyfice życia w Polsce, znaczeniu poszczególnych świąt w kulturze i świadomości Polaków. Spotkanie promuje także turystyczno-krajoznawcze walory Wielkopolski.

- Na UAM prężnie działa także Erasmus Student Network – sieć samopomocowa studentów w ramach programu Erasmus+, która organizuje wiele wydarzeń dla studentów zagranicznych, np. Orientation Week, połączony ze zwiedzaniem miasta i odkrywaniem życia studenckiego Poznania - dodaje Książkiewicz.

Co więcej na UAM działa Studium Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców. Organizuje ono bezpłatne kursy języka polskiego dla studentów zagranicznych I i II roku studiów (I i II stopnia) oraz studentów przyjeżdżających w ramach wymian międzynarodowych.

Sprawdź, jak inne poznańskie uczelnie ułatwiają studiowanie cudzoziemcom w swoich murach --->>>

Zobacz również

Dobre pojedynki Antoniego Bala, młodego pięściarza Broni Radom

Dobre pojedynki Antoniego Bala, młodego pięściarza Broni Radom

Pogoda na majówkę 2024: Sprawdź prognozę na majowy weekend

NOWE
Pogoda na majówkę 2024: Sprawdź prognozę na majowy weekend

Polecamy

Kibice wybrali gola kolejki. Decyzja mogła być tylko jedna

Kibice wybrali gola kolejki. Decyzja mogła być tylko jedna

Ewa Kopacz wielkopolską "jedynką" Koalicji Obywatelskiej do europarlamentu

PILNE
Ewa Kopacz wielkopolską "jedynką" Koalicji Obywatelskiej do europarlamentu

Masz taką budowę ciała? Możesz być bardziej podatny na raka jelita

Masz taką budowę ciała? Możesz być bardziej podatny na raka jelita