18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studia na prywatnej uczelni a zachowek

MIKO
Adam Mazurek, radca prawny
Adam Mazurek, radca prawny Piotr Jasiczek
Po śmierci mamy wyłączną spadkobierczynią na mocy testamentu stała się jej siostra. Ubiegam się o zachowek, ale ciotka twierdzi, że powinien być on pomniejszony o poniesione przez mamę nakłady na moje wykształcenie, bo studiowałem na prywatnej uczelni. Czy to prawda? - na pytanie odpowiada Adam Mazurek, radca prawny.

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, na wysokość zachowku mają m.in. wpływ: wiek uprawnionego, otrzymane darowizny, a także poczynione przez spadkodawcę nakłady na jego wykształcenie i wychowanie.

Choć szkoła wyższa, którą ukończył czytelnik jest uczelnią niepaństwową nie można jednak w tej sprawie udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo zależy ona od oceny sądu, do którego sprawa trafi. Według przepisów dotyczących zachowku, do kwoty należnej uprawnionemu wlicza się koszt poniesionego przez spadkodawcę wychowania i wykształcenia, jeżeli przewyższa on miarę przyjętą w danym środowisku.

Argumenty podnoszone przez spadkobierczynię nie są więc zupełnie bezzasadne. W trakcie ewentualnego procesu czytelnik będzie musiał udowodnić, że płatne studia w środowisku jego zmarłej matki i przy jej zarobkach oraz pozycji społecznej nie były czymś nadzwyczajnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski