Studiuj w Poznaniu! Jakie kierunki są najbardziej przyszłościowe? Który uniwersytet wybrać i dlaczego? Sprawdź!

Materiał informacyjny ekspertów
Czy w tym roku czeka Cię poważna decyzja, jaką jest wybranie kierunku studiów? Nie wiesz, które z miast uniwersyteckich wybrać? Zastanawiasz się, po których studiach będziesz dobrze zarabiać? A może masz zamiar rozwinąć swoje pasje i umiejętności, rozpoczynając drugi kierunek studiów lub studia podyplomowe? Jeśli chociaż na jedno z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik kandydata na studia, który ułatwi Ci wybór przyszłej kariery akademickiej. Sprawdź, dlaczego warto wybrać się na studia właśnie do Poznania.

Co roku wielu maturzystów zastanawia się nad tym, jakie wybrać studia. Biorą oni pod uwagę nie tylko kierunek, który ich interesuje, ale przede wszystkim ten, który zapewni im lepszy start w świat kariery zawodowej. Stolica Wielkopolski, jest trzecim – po Warszawie i Krakowie – ośrodkiem akademickim w Polsce. W samym Poznaniu w kilkudziesięciu uczelniach państwowych i niepaństwowych studiuje co roku około 150 tysięcy młodych ludzi. Prestiż uczelni, znakomita kadra profesorów, atrakcyjne kierunki studiów i specjalności przyciągają młodych ludzi.

  • Dlaczego warto wybrać studia w Poznaniu
  • Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów. Jakie studia warto wybrać w 2021?
  • Dlaczego warto wybrać studia humanistyczne w Poznaniu?
  • Studia artystyczne. Jak być konkurencyjnym na rynku pracy?
  • Studia ekonomiczne. W tych zawodach znajdziesz dobrze płatną pracę!
  • Czy studia na politechnice to przyszłość? Jakie kierunki wybrać, by dobrze zarabiać?
  • Studia przyrodnicze – do jakiej pracy przygotowują?
  • Studia podyplomowe – kto może studiować?
  • Nauczanie zdalne na studiach – czy jest równie efektywne? Jak sobie radzą uczelnie w czasach pandemii.

Studia w Poznaniu. 5 powodów, dla których warto wybrać to miasto

Dlaczego warto studiować w Poznaniu? Bo tu wszędzie jest blisko. Poznań to miasto, w którym wygodnie się żyje. Dzięki zwartej strukturze odległości między poszczególnymi punktami są mniejsze, niż w innych miastach porównywalnej wielkości. Poznań to miasto studentów. W Poznaniu jest 25 uczelni, które oferują prawie 150 tysiącom studentów ponad 230 kierunków nauczania. Dzięki temu infrastruktura jest do ich potrzeb dostosowana - biblioteki, kampusy, akademiki. A także szeroka oferta kulturalna. Nowoczesne kampusy UAM i Politechniki, tereny zielone w mieście, dwa jeziora blisko Politechniki i kampusu Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM, a do tego coraz lepsza infrastruktura rowerowa również zachęcają do studiowania w Poznaniu. W tym pandemicznym roku akademickim, uczelnie jeszcze więcej działań promocyjnych i rekrutacyjnych przenoszą do sieci. Na stronach internetowych poznańskich uczelni, tegoroczni maturzyści znajdą zasady i terminy rekrutacji na studia. Listy kierunków i specjalności, a także niezbędne informacje o opłatach rekrutacyjnych i zasadach składania dokumentów (najpierw on-line, a później osobiście).

Najbardziej przyszłościowe kierunki studiów. Jakie studia warto wybrać w 2021?

Jaki kierunek wybrać, by mieć jak największe szanse na znalezienie dobrej pracy w przyszłości – przed tym dylematem stoi właśnie wielu maturzystów. Które kierunki staną się hitami tegorocznej rekrutacji? Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczny czy Uniwersytet Medyczny – co roku przygotowują atrakcyjne oferty dla maturzystów. Podobnie jak uczelnie niepubliczne, a wśród nich Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa.

- Jesteśmy niepaństwową uczelnią zawodową, kształcącą specjalistów w zakresie bezpieczeństwa, jednocześnie ukierunkowując przedmiot zainteresowania na inne obszary i powiązane z nimi kierunki studiów, m.in. bezpieczeństwo narodowe, bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo publiczne, bezpieczeństwo zdrowotne, bezpieczeństwo morskie, zarządzanie, pedagogikę oraz psychologię – mówi dr Sebastian Niedzwiecki, prodziekan ds. jakości kształcenia w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu.

Dużym zainteresowaniem maturzystów nadal cieszą się uniwersyteckie kierunki humanistyczne, między innymi prawo, pedagogika i filologie. Jednak trwająca na całym świecie technologiczna rewolucja sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na absolwentów z wykształceniem technicznym i matematyczno-przyrodniczym. Młodzi ludzie coraz częściej reagują na te sygnały, o czym świadczy wzrost zainteresowania kierunkami ścisłymi.

Jednym z najbardziej obleganych kierunków ścisłych jest informatyka. Wzrasta też popularność robotyki i automatyki, budownictwa czy biotechnologii. Nauki ścisłe kuszą, bo dają możliwość zdobywania nie tylko wiedzy, ale też kładą duży nacisk na praktyczną stronę kształcenia. Maturzystów do podejmowania studiów na politechnikach przekonują także perspektywy zawodowe – informacje z rynku pracy potwierdzają, że po ich ukończeniu (a często nawet jeszcze w trakcie nauki) można otrzymać ciekawe oferty pracy.

Dlaczego warto wybrać studia humanistyczne w Poznaniu?

Program nauczania uczelni humanistycznych został skonstruowany w taki sposób, aby stworzyć warunki do zdobycia wiedzy i umiejętności potrzebnych przyszłemu absolwentowi do pełnienia wielu ról w życiu społecznym, politycznym i gospodarczym naszego kraju. Uczelnie te umożliwiają studentom zapoznanie się z usystematyzowaną wiedzą z dziedzin, jakie składają się na politologię, stosunki międzynarodowe, socjologię i kulturoznawstwo oraz z tych, z których te dyscypliny naukowe korzystają. Od kilku lat, niesłabnącym powodzeniem cieszą w Poznaniu kierunki filologiczne. Maturzyści chętnie studiują języki obce i polonistykę.

- UAM w Poznaniu i prowadzone tutaj studia filologiczne od lat zajmują czołowe miejsca w rankingach „Perspektyw”, wśród nich prym wiodą polonistyka, usytuowane na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej** studia slawistyczne (bohemistyka, bułgarystyka, kroatystyka, serbistyka, bałkanistyka), filologia klasyczna oraz studia filmoznawcze. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się oferta anglojęzyczna: Mediterranean Studies oraz Central European and Balkan Studies, a także Międzyobszarowe Indywidualne Studia Humanistyczne i Społeczne. Humanista** to człowiek rozumiejący procesy nieustannie zmieniającej się rzeczywistości, także technologicznej, to ktoś otwarty na świat i dlatego poszukiwany na rynku pracy.


Tłumaczy prof. UAM Krystyna Pieniążek-Marković, prodziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, slawistka, kroatystka i tłumaczka

W jaki sposób po ukończeniu uczelni artystycznej można być konkurencyjnym na rynku pracy

Uniwersytet Artystyczny im. M. Abakanowicz w Poznaniu wyróżnia się tym, że jest uczelnią bardzo dużą. Prowadzi 15 kierunków, studia niestacjonarne i podyplomowe z Grafiki, Projektowania Wnętrz czy Pedagogiki. Kadra dydaktyczna liczy blisko 250 wykładowców. Szkoła artystyczna uczy kreatywności - rzeczy związanych z myśleniem o innowacji, o czymś nietypowym, czymś co może być unikatowe, a zarazem skuteczne np. w przemyśle czy w innych dziedzinach życia.

- Nasi absolwenci znajdują bezpośrednio pracę w swoim zawodzie. Zainteresowaniem cieszą się Animacja, Grafika czy kierunki związane z projektowaniem - jak Wzornictwo czy Architektura Wnętrz i teoretyczne jak Kuratorstwo. - Kreatywne myślenie w wielu miejscach pracy jest na pierwszym miejscu. Wyprodukowanie pewnych rzeczy, wypozycjonowanie ich, pomyślenie o odbiorcy – są to umiejętności, które w tzw. „obeznaniu rynkowym” okazują się bardzo istotne. Patrząc na rynki zachodnie widzimy, że klasa kreatywna stanowi aż 1/3 społeczeństwa.


Mówi prof. Maciej Kurak, prorektor ds. naukowo-artystycznych UAP.

Studia ekonomiczne. W tych zawodach znajdziesz dobrze płatną pracę!

Oferty edukacyjne uczelni ekonomicznych odpowiadają prawie wszystkim grupom zawodowym. Dzięki temu świadczą usługi szkoleniowe dla przyszłej kadry kierowniczej, przedsiębiorstw oraz instytucji, a także dla właścicieli firm i pracowników na różnych stanowiskach pracy. Studia wyższe dotyczące szeroko pojętego biznesu i ekonomii mają ogromny udział w realizacji programu edukacji, dokształcania i doskonalenia kwalifikacji zawodowych pracowników gospodarki. Wszechstronność proponowanych zajęć sprawdza się nie tylko w późniejszym życiu zawodowym absolwenta, ale otwiera również możliwości rozwoju własnej działalności gospodarczej.

- Studia ekonomiczne w Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu to szansa na zdobycie zawodu, który sprosta zmianom jakie zachodzą w gospodarce i społeczeństwie. Profil i ukierunkowanie studiów na potrzeby agrobiznesu wpisują się w oczekiwania pracodawców. Studenci dowiadują się jak będzie wyglądać w przyszłości wzrost gospodarczy, konsumpcja czy inwestowanie, jakie zmiany będą zachodzić w sektorze finansowym i na rynku pracy, jakie warunki trzeba spełnić aby odnieść sukces w biznesie. Absolwenci Wydziału Ekonomicznego posiadają zatem wiedzę i kwalifikacje w zakresie realizacji podstawowych priorytetów przedsiębiorstw przy zachowaniu wymogów zrównoważonego rozwoju. Znajomość aktualnych trendów pozwala im na efektywne zarządzanie zasobami finansowymi, ludzkimi oraz materialnymi.


Mówi prof. UPP dr hab. Rafał Baum, dziekan ds. studiów Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Czy studia na politechnice to przyszłość? Jakie kierunki wybrać, by dobrze zarabiać?

Poznańskie uczelnie zarówno państwowe jak i niepaństwowe dążą do tego, by ich absolwent był atrakcyjnym partnerem dla firm poszukujących pracowników. Za główny cel stawiają sobie bowiem doprowadzenie do takiej sytuacji, w której firmy będą zabiegać o ich absolwentów oraz, by każdy z nich miał zagwarantowaną pracę. W przypadku kilku specjalizacji i kierunków tak jest już teraz. Najlepszym tego przykładem jest politechnika.

- Zapotrzebowanie na kadrę inżynieryjno-techniczną jest od lat bardzo wysokie. Politechnika Poznańska oferuje ponad 30 kierunków studiów gwarantujących ciekawą karierę zawodową. Jest Uczelnią o prestiżowej pozycji w kraju i za granicą z ofertą dydaktyczną dostosowaną do wymagań pracodawców. PP jest uczelnią najczęściej wybieraną przez kandydatów na studia w Polsce w przeliczeniu na jedno miejsce. Wg rankingu ELA, absolwenci PP znajdują pracę w ciągu 1-4 miesięcy. Towarzyszą temu dobre zarobki szacowane na ok. 130% średnich zarobków w miejscu zamieszkania absolwentów. W czołówce są tu absolwenci Informatyki, Mechaniki, Zarządzania i inżynierii produkcji, Automatyki i robotyki, Elektroniki i telekomunikacji, Mechatroniki czy Elektrotechniki.


Mówi prof. PP, dr hab. inż. Agnieszka Misztal, prorektor ds. studenckich i kształcenia na Politechnice Poznańskiej.

Studia przyrodnicze – do jakiej pracy przygotowują?

Studia na Uniwersytecie Przyrodniczym to nie tylko wiedza, ale również praktyka i nowatorskie podejście do otaczającego nas środowiska.

- Oferta edukacyjna Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej jest zorientowana na uzyskanie przez studentów kompetencji inżynierskich w dwóch obszarach. Pierwszy z nich obejmuje inżynierię środowiska, gospodarkę przestrzenną oraz geotechnologię. Drugi obszar rozciąga się od odnawialnych źródeł energii, poprzez eksploatację i projektowanie maszyn rolniczych aż po branżę IT wspierającą nowoczesne rolnictwo. Absolwenci wydziału mogą więc pracować począwszy od branży budowlanej, poprzez maszynową, aż po energetykę oraz administrację rządową i samorządową


Twierdzi dr inż. Mirosław Czechlowski.

Interesuje Cię ludzkie zdrowie, praca nad jego kondycją i dbanie o dobre samopoczucie innych? Chciałbyś zajmować się tymi kwestiami zawodowo, ale nie chcesz zostać lekarzem? Wybierz inną specjalność studiów związaną ze zdrowiem. Dietetyka, fizjoterapia, biologia – masz dzisiaj szeroki wachlarz możliwości! W związku z ujemnymi skutkami rozwoju cywilizacyjnego ciągle rośnie w Polsce zapotrzebowanie na usługi i kształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry na tzw. kierunkach zdrowotnych.

Wydział Biologii UAM jest nowoczesny i interdyscyplinarny, a tematyka prowadzonych tu badań wpisuje się w najnowsze trendy. Przykładowo, badania zespołu prof. Jacka Radwana (uhonorowane prestiżową nagrodą FNP) wyjaśniają, dlaczego chorujemy, skoro dysponujemy znakomitym układem odpornościowym? - Organizmy patogenne ewoluują aby uniknąć ataku z jego strony, dysponujemy jednak systemem limfocytów, których receptory występujące w milionach wariantów są w stanie wyłapać niemal każdy zmutowany wariant białek patogenów i wyeliminować infekcję. Badania pokazały, że w tym systemie są jednak luki. Ma to związek z koniecznością usuwania limfocytów, które zamiast patogenów, atakowałyby własne tkanki. Im sprawniej nasze komórki wyłapują białka patogenów, tym więcej wariantów limfocytów tracimy i dlatego nie zawsze sprawnie odpowiadamy na infekcję.  


Tłumaczy prof. Jacek Radwan z UAM.

Studia podyplomowe. Kolejny krok w stronę zawodowego sukcesu

Studia podyplomowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Są sposobem na zdobywanie specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Ponadto dodatkowe kwalifikacje znacznie zwiększają naszą konkurencyjność na rynku pracy i pozwalają nam na stanie się ekspertami w danej dziedzinie. Ze studiów podyplomowych skorzystać mogą osoby z tytułem zarówno licencjata, jak i inżyniera czy też magistra. Chętnych na dokształcanie się w takiej formie jest sporo, dlatego też uczelnie proponują coraz więcej różnorodnych kierunków. Jest to spowodowane także powstawaniem nowych zawodów i rosnącym zapotrzebowaniem na wysokiej klasy specjalistów. Najlepsze uczelnie dbają o to, by kształcić na jak najwyższym poziomie i zapewniać grono wykładowców, którzy są nie tylko teoretykami, ale również praktykami.

- Poznań to miasto szczególne, otwarte i nowoczesne, jeden z ważniejszych gospodarczo ośrodków Polski o znaczeniu międzynarodowym. W słynnym rankingu miast świata Globalization and World Cities przyznano mu status metropolii globalnej! Dlatego warto już na studiach związać swoją przyszłość właśnie z Poznaniem. Nasza uczelnia oferuje w stolicy Wielkopolski studia licencjackie i magisterskie na kierunkach Zarządzanie i Psychologia, na wielu dopasowanych do potrzeb rynku pracy specjalnościach. Collegium Humanum w Poznaniu to także prestiżowe menedżerskie studia MBA i DBA oraz innowacyjne kierunki studiów podyplomowych. Razem tworzymy sukces poprzez edukację.


Zachęca Jego Magnificencja Rektor Collegium Humanum, prof. dr hab. Paweł Czarnecki, MBA, DBA, LL.M, dr h.c

Nauczanie zdalne na studiach – czy jest równie efektywne? Jak sobie radzą uczelnie w czasach pandemii

Zdalne nauczanie zdało egzamin. W sieci odbywają się nie tylko wykłady i ćwiczenia, ale także egzaminy, a nawet obrony prac licencjackich i magisterskich. Choć na początku nie obyło się bez błędów technicznych i wpadek, które za kilka lat będą funkcjonować jako anegdoty akademickie, nauka on-line odbywa się bez problemu. Studentom i wykładowcom brakuje jednak nowocześnie wyposażonych laboratoriów i sal wykładowych, ale bezpieczeństwo i zdrowie jest w tym momencie tak samo ważne, jak edukacja. Kto wie, czy nawet nie ciut ważniejsze.

– Działamy bezpiecznie – tak, jak głosi myśl przewodnia naszej uczelni. Pandemia koronawirusa była i wciąż jest zjawiskiem dynamicznym, trudnym do przewidzenia, więc uczelnia musiała podjąć odpowiednie kroki, by zapewnić naszym studentom możliwość rozwoju, mimo niesprzyjających warunków. To właśnie bezpieczeństwo i troska o dobro drugiego człowieka sprawiła, że uczelnia w trybie natychmiastowym przeszła na nauczanie zdalne i sprawnie je zorganizowała. Aktualnie nasi studenci czerpią wiedzę i umiejętności za pośrednictwem platformy edukacyjnej, w pośrednich kontaktach z wykładowcami. Co się zatem zmieniło? Widujemy się na ekranach komputerów, włączamy mikrofony oraz kamery – działamy inaczej, jednak wciąż skutecznie, zapewniając kompleksowe kształcenie na wybranych przez studentów kierunkach studiów – tłumaczy dr Sebastian Niedzwiecki, prodziekan ds. jakości kształcenia w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu.

W podobny sposób funkcjonują wszystkie poznańskie uczelnie. Jedno jest pewne do końca tego roku akademickiego, studenci i wykładowcy nie wrócą do zajęć w salach wykładowych. Wszyscy z nadzieją patrzą na nadchodzący rok akademicki. Być może w październiku 2021 roku uda się przywrócić zajęcia w tradycyjnej formie. Nawet jeśli tak się stanie, zapewnie na uczelniach – studentów i wykładowców – obowiązywać będzie rygor sanitarny. Maseczki i płyny do dezynfekcji rąk staną się ich nieodłącznym atrybutem. Podobnie jak wcześniej podręczniki, notatki i skrypty.

Wybierając środki do ochrony i dezynfekcji, przyjrzyjmy się ich składowi. By zbytnio nie podrażniać skóry rąk, warto wybrać płyn bez zawartości alkoholu. Takim płynem jest m.in. proSAVE VIR20. Jak zapewnia Aleksandra Dobrzyńska z firmy Medipharm International Sp. z o.o. Sp. K., z Nowego Tomyśla, produkującej tę pierwszą w Polsce formułę dezynfekcji bez alkoholu, to rozwiązanie posiada wszystkie wymagane atesty i certyfikaty, jak również wyniki badań wykonane według europejskiej normy EN14476. Płyn jest skuteczny wobec wszystkich wirusów otoczkowanych, zapewniając bezpieczeństwo i eliminując ze skóry wirusy HBV, HCV, HIV, wirusy grypy, koronawirusy (w tym MERS-CoV, SARS-CoC-1 i SARS-CoV2) oraz filowirusy, w tym wirus Ebola. Jest również bakteriobójczy i drożdzakobójczy. Stosuje się go i do rąk i do powierzchni, również do tych, mających kontakt z żywnością. Dlatego świetnie sprawdzi się m.in. na uczelniach. Studenci będą mogli zdezynfekować nim ręce, a takie stoliki przy których będą siedzieć.