Studniówki 2022. Czy w Poznaniu odbędą się studniówki? Nie we wszystkich szkołach zatańczą poloneza. "Bezpieczeństwo ponad wszystko"

Sylwia Rycharska
Sylwia Rycharska
W bardziej komfortowej sytuacji są szkoły, gdzie studniówki co roku odbywały się w murach szkolnych. W takim przypadku nie trzeba rezerwować z wyprzedzeniem sal bankietowych, bo maturzyści sami zamieniają szkoły w sale balowe, a catering zamawiają na kilkanaście dni przed. Tak też jest w poznańskich liceach: II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej oraz VI Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego.
W bardziej komfortowej sytuacji są szkoły, gdzie studniówki co roku odbywały się w murach szkolnych. W takim przypadku nie trzeba rezerwować z wyprzedzeniem sal bankietowych, bo maturzyści sami zamieniają szkoły w sale balowe, a catering zamawiają na kilkanaście dni przed. Tak też jest w poznańskich liceach: II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej oraz VI Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego. Waldemar Wylegalski
Udostępnij:
"Poloneza czas zacząć", ale nie wszyscy tegoroczni maturzyści odtańczą wspólnie studniówkowego poloneza. Nikt nie może przewidzieć, jak rozwinie się czwarta fala pandemii koronawirusa, dlatego żaden z dyrektorów nie zapewnia, że bale studniówkowe się odbędą. Jednak większość maturzystów sobie tego życzy.

Bal studniówkowy prawie dla każdego jest ważnym wydarzeniem, kiedy po latach wraca się do niego we wspomnieniach. Jednak ubiegłoroczni maturzyści zostali tego pozbawieni, ponieważ ze względu na pandemię koronawirusa i obostrzenia studniówki w tradycyjnej formie się nie odbyły.

Sprawdź więcej:

Ten sezon też stoi pod znakiem zapytania. Z dnia na dzień odnotowuje się co raz więcej nowych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2, dlatego też nikt nie może przewidzieć, co będzie za miesiąc czy dwa. Restrykcje, które mogą być wprowadzone przez rząd są wielką niewiadomą.

Zobacz też: Apogeum czwartej fali?

W związku z tym szkoły średnie czekają z przygotowaniami i wiele z nich styczniowy termin przesuwa na luty, a nawet później. W XXXVIII Dwujęzycznym Liceum Ogólnokształcącym. im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego bal studniówkowy z 8 stycznia przesunięto na koniec lutego. Natomiast VIII Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza zaplanowało studniówkę na początek lutego, jednak, jak powiedział nam dyrektor Marek Grefling, prawdopodobnie wtedy się ona nie odbędzie.

– Chcemy ją zrobić. Nie sądzę jednak, żeby dało się utrzymać lutowy termin. Wszystko będzie zależeć od rozwoju pandemii

– stwierdził dyrektor Grefling.

Datę imprezy już przesunięto w poznańskim Zespole Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ‘56 – na kwiecień. Dyrektor Andrzej Kaczmarek poinformował, że jego maturzyści chcą podtrzymać tradycję, dlatego planują studniówkę na tydzień po świętach wielkanocnych.

Czytaj też, jak przygotowywano się do ubiegłorocznych studniówek:

Natomiast bardziej optymistycznie na sytuację patrzą w Zespole Szkół Komunikacji im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Jak poinformował nas dyrektor Ryszard Pyssa, przygotowania są już w pełni a maturzyści bardzo zdeterminowani, dlatego że wstępnie zaplanowano studniówkę na połowę stycznia w Concordia Design. Dyrektor dodał też, że tylko trzy roczniki – podczas 75-letniego funkcjonowania szkoły – nie miały studniówki – w ubiegłym roku, podczas stanu wojennego oraz w latach 50.

Studniówka 2022 w Poznaniu: w szkole

W bardziej komfortowej sytuacji są szkoły, gdzie studniówki co roku odbywały się w murach szkolnych. W takim przypadku nie trzeba rezerwować z wyprzedzeniem sal bankietowych, bo maturzyści sami zamieniają szkoły w sale balowe, a catering zamawiają na kilkanaście dni przed. Tak też jest w II Liceum Ogólnokształcącym im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej oraz VI Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Sprawdź też:

Studniówka 2022: alternatywą bal maturalny

Coraz częściej słyszy się o organizacji tzw. bali maturalnych już po egzaminie dojrzałości. Miałyby ona stanowić alternatywę studniówek. W nielicznych szkołach średnich takie bale stanowią od dawna osobne wydarzenie, jak np. w II LO, ale w dzisiejszej rzeczywistości niektórzy widzą w nich jedyne rozwiązanie.

– Proponujemy możliwość pożegnania się naszych maturzystów z kolegami i koleżankami oraz z nauczycielami, dlatego chcemy zorganizować po raz pierwszy bal maturalny w plenerze już po maturze. Jednak za wcześnie, by mówić o szczegółach

– zaznacza Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika. – Bezpieczeństwo ponad wszystko – dodaje.

Nad taką formą imprezy myślą także w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Dąbrówki. Pomimo że uczniowie termin już wyznaczyli na koniec lutego, to w przypadku pogorszenia sytuacji epidemiologicznej rozważają organizację balu absolwentów po maturze.

Czytaj też:

Studniówka 2022 w Poznaniu: biznes też niepewny

W niepewności również żyje branża gastronomiczno-eventowa. Prawie wszyscy odczuli po kieszeniach ubiegłoroczny sezon, a właściwie jego brak. Jak słyszymy, teraz sytuacja nie musi być tak dramatyczna ze względu na szczepienia przeciwko COVID-19, ale wciąż pod znakiem zapytania pozostaje forma zapowiadanych restrykcji. Marta Nowak z IBB Andersia Hotel mówi, że bez wiedzy o nich, trudno podejmować jakiekolwiek decyzje. Natomiast hotel ma już 4 wstępne rezerwacje studniówkowe na styczeń i początek luty.

Na maturze 2021 z powodu pandemii i zdalnego nauczania obowiązywały niższe wymagania. Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić tylko do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym: z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Nie przeprowadzano egzaminów ustnych. Absolwenci szkół średnich nie musieli także przystępować do egzaminu z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ale większość z nich korzystała z tej możliwości ze względu na rekrutację na studiaSprawdź, w których powiatach i miastach na prawach w województwie wielkopolskim najwięcej uczniów zdało maturę 2021 --->>>Strefa pole dance

Tak matura 2021 wypadła w powiatach Wielkopolski. Zobacz ran...

Sprawdź też:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie