Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stulecie urodzin Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej - założycielki szkoły baletowej w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Stefan Drajewski
Zielony stół" Kurta Joossa w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu
Zielony stół" Kurta Joossa w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu Robert Frąckowiak
Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Poznaniu świętuje w tym roku stulecie urodzin założycielki i patronki - Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej. W środę wieczorem na dziedzińcu szkoły, której odbudowę nadzorowała, odbył się koncert o brawurowej i krótkiej karierze wybitnej artystki a zarazem mała powtórka z historii baletu i Polski.

Olga Prorubnikow urodziła się 2 czerwca 1915 we Lwowie. Ukończyła szkołę baletowej przy Operze Warszawskiej w rok 1932 i natychmiast została została baleriną Teatru Wielkiego w Warszawie. Przyjęła pseudonim artystyczny Olga Sławska. Tańczyła m. in. Swanildę w „Coppelii”, Aspazję w „Nocy Walpurgii” i trojaka śląskiego wespół z Janiną Kaniewską i baletmistrzem Janem Cieplińskim.

W 1933 roku zdobyła Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Tańca w Warszawie. O jej kreacji tak pisał recenzent „Kuriera Polskiego”: „Olga Sławska była największą rewelacją wczorajszego poranku. Młodziutka dyplomantka baletu opery warszawskiej wzbudziła ogólny podziw i zachwyt nie tylko swym wdziękiem i powabem zewnętrznym, ale przede wszystkim niepospolicie subtelnym wyczuciem stylu klasycznego, wzorową techniką i iście piórkową lekkością”. Olga Sławska zdobyła również brązowy medal na Międzynarodowym Konkursie Tańca w Wiedniu i Nagrodę na Olimpiadzie Tańca w Berlinie, co wkrótce zaowocowało angażem do Reprezentacyjnego Baletu Polskiego, zorganizowanego przez Arnolda Szyfmana, a prowadzonego kolejno przez Bronisławę Niżyńską i Leona Wójcikowskiego.

W listopadzie 1937 roku wraz z zespołem Baletu Polskiego, Sławska odniosła triumf na Międzynarodowej Wystawie Techniki i Sztuki, zdobywając Grand Prix w dziedzinie sztuki tanecznej. W tym zespole stworzyła kreacje m.in. Panny Młodej w „Pieśni o ziemi” Romana Palestra, Bachantki i Sportsmenkę w „Apollu i dziewczynie” Ludomira Różyckiego, przedstawiła także wspaniałą interpretację Koncertu F- moll Fryderyka Chopina.

Rok 1939 przerwał znakomicie się rozwijającą karierę Olgi Sławskiej. Po wojnie artystka całkowicie poświęciła się pracy pedagogicznej. W 1951 roku podjęła się organizacji Szkoły Baletowej w Poznaniu, którą jako dyrektor artystyczny kierowała do 1970.

Koncert urodzinowy przekształcił się w małą historie baletu XX wieku. Z jednej strony była to opowieść o kolejach losu Olgi Sławskiej od Lwowa do Poznania, z drugiej - historia baletu. W rolę Olgi Prorubnikow, która przyszła na egzaminy do szkoły baletowej, wcieliła się jej prawnuczka - Lena, a w rolę Olgi Sławskiej - uczennice szkoły. Urodziny Olgi Sławskiej stały się pretekstem do pokazania możliwości uczniów. Tańczą fantastycznie, potrafią odnaleźć się w każdej technice i stylistyce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski