Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirus ASF w hodowli trzody chlewnej w powiecie poznańskim. Do wybicia 10 tys. świń w gospodarstwie w Więckowicach

MRT
ASF dotarł do Wielkopolski. Pierwsze stado trzody chlewnej zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń w powiecie poznańskim.
ASF dotarł do Wielkopolski. Pierwsze stado trzody chlewnej zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń w powiecie poznańskim. Anna Arent
Potwierdzono pierwszy przypadek występowanie wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej na terenie Wielkopolski, w powiecie poznańskim. W gospodarstwie w miejscowości Więckowice, w gminie Dopiewo, wybitych ma zostać ponad 10 tysięcy warchlaków. Zarażone zwierzęta pochodziły z gospodarstwa w województwie lubuskim, gdzie przed kilkoma tygodniami potwierdzono ASF u trzody chlewnej.

To pierwszy potwierdzony przypadek zarażenia wirusem ASF trzody chlewnej w Wielkopolsce. Pod Poznaniem, w miejscowości Więckowice (gm. Dopiewo) badania próbek padłych zwierząt potwierdziły wystąpienie pierwszego ogniska afrykańskiego pomoru świń.

Czytaj: ASF w Wielkopolsce. Wirus stwierdzono już u 212 dzików w lasach w powiecie wolsztyńskim. Służby stawiają trzeci płot. Gdzie?

Od lat działa tam prężnie firma Agri Plus. To wiodący producent trzody chlewnej w Polsce. Spółka prowadzi pełną hodowlę trzody w oparciu o stada macior, stację knurów, odchowalnie prosiąt oraz tuczarnie. Niestety, od dwóch lat chyba fatum czyha nad hodowlą. Przed rokiem, w maju wybuchł ogromny pożar chlewni Agri Plus. Spalił się budynek o powierzchni około trzech tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Niestety, nie udało się uratować zwierząt. Spłonęło wówczas 1900 prosiąt.

Czytaj: Więckowice po pożarze chlewni: Trwa sprzątanie, ale najważniejsze, że nikt z pracowników nie zginął [ZDJĘCIA]

Niecały rok po tym zdarzeniu firma Agri Plus musi się borykać z kolejnym, poważnym zagrożeniem. Wirus afrykańskiego pomoru świń zaatakował ich trzodę chlewną.

– We współpracy oraz zgodnie z wytycznymi przedstawicieli lokalnej Inspekcji Weterynaryjnej podjęto wspólne działania zmierzające do szybkiej eradykacji ogniska. Należy podkreślić, iż ferma w Więckowicach charakteryzuje się wysokim standardem bioasekuracji –mówi Mirosław Dackiewicz, dyrektor rozwoju i PR Agri Plus.

Prowadzono tam hodowlę warchlaków do wagi 30 kg. Wszystkie świnie, dokładnie 10 074 sztuk ma zostać wybite. Zarażone zwierzęta pochodziły z gospodarstwa w Niedoradzu w województwie lubuskim, w którym wcześniej stwierdzono wystąpienie pierwszego ogniska ASF w tym roku.

- 16 marca gospodarz z Więckowic kupił od hodowcy z województwa lubuskiego małe prosięta. 20 marca badania wykazały, że hodowla w lubuskim jest zarażona ASF. Wówczas zaczęliśmy monitorować podpoznańskie gospodarstwo. Pierwsze badania, pobrane przez powiatowego lekarza weterynarii nie potwierdziły występowania ASF. Dopiero kolejne, przeprowadzone na początku kwietnia miały wynik dodatni - mówi Andrzej Żarnecki, wojewódzki lekarz weterynarii.

Sprawdź też:

Czytaj: Pandemia koronawirusa utrudniła odstrzał dzików w Wielkopolsce. Walka z ASF w cieniu walki z koronawirusem

W gminie Dopiewo zostanie wyznaczony 3-kilometrowy obszar zapowietrzenia i 7-kilometrowy obszar zagrożenia. Obejmie też część powiatu szamotulskiego.

- Powiatowy lekarz weterynarii w Poznaniu wydał decyzję o wyznaczeniu gospodarstwa w Więckowicach (gmina Dopiewo) jako ogniska ASF. Wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie w sprawie ustalenia obszaru zapowietrzonego i zagrożonego afrykańskim pomorem świń, ponieważ obszar zagrożony będzie zlokalizowany na terenie dwóch powiatów: poznańskiego i szamotulskiego - informuje Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Zabite zwierzęta będą utylizowane w zakładzie w Śmiłowie. Do likwidacji ogniska przystąpiono jeszcze w poniedziałek, 6 kwietnia.

Zobacz też:

Zapowiadany masowy odstrzał dzików budzi olbrzymie kontrowersje. Wątpliwości co do słuszności takiej walki z afrykańskim pomorem świń mają nawet sami myśliwi, którzy są od dawna bohaterami wielu memów, demotywatorów i innych zabawnych obrazków zamieszczanych w internecie. Zobacz w galerii te najlepsze ----->

Dziki i myśliwi - zobacz najlepsze memy i demotywatory

Czy można spocić się jak świnia? Czy potrafią pływać? I dlaczego w Anglii świniom kupuje się zabawki do chlewa? Zobaczcie 10 zaskakujących informacji o tych zwierzętach. Przejdź do galerii ----->

Jak szybko biegają świnie i czemu lubią taplać się w błocie?...

Sprawdź też:

Dyrektorka zoo poznań przeciwko specustawie o ASF, tzw. Lex Ardanowski - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski