Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces Jagody Pawlik z Wolsztyna! Wysokie miejsce na Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej

Natalia Krawczyk
Natalia Krawczyk
W poznańskim Teatrze Nowym przez trzy dni - od 8 do 10 października – można było wziąć udział w wyjątkowym muzycznym wydarzeniu.
W poznańskim Teatrze Nowym przez trzy dni - od 8 do 10 października – można było wziąć udział w wyjątkowym muzycznym wydarzeniu. Eliza Pawlik
W poznańskim Teatrze Nowym przez trzy dni - od 8 do 10 października – można było wziąć udział w wyjątkowym muzycznym wydarzeniu. Mowa o 24. edycji Festiwalu Pamiętamy o Osieckiej. Wieczór okazał się szczęśliwy dla 22-letniej Jagody Pawlik z Wolsztyna, która uplasowała się na drugim miejscu! To ogromny sukces tym bardziej, że był to pierwszy występ wokalistki na deskach teatru z orkiestrą. Warto dodać, że wolsztynianka jest jedyną laureatką z Wielkopolski.

W Teatrze Nowym w Poznaniu odbył się trzydniowy festiwal muzyczny, który zgromadził utalentowanych wokalistów z całej Polski. Wydarzenie jest tym bardziej wyjątkowe, ponieważ 9 października minęło 85 lat od narodzin mistrzyni polskiej piosenki – Agnieszki Osieckiej. Dla widzów, którzy nie zdołali dotrzeć na widownię Teatru Nowego, organizatorzy przygotowali transmisję na żywo.

W konkursie udział wzięło 150 uczestników z całej Polski - 10 osób dostało się do ścisłego finału i odbyło warsztaty w sierpniu na scenie Teatru Atelier w Sopocie. W miniony weekend odbywały się spektakle w Poznaniu w Teatrze Nowym.

Pierwszego festiwalowego wieczora finaliści Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego zaprezentowali widzom po dwie piosenki. Z kolei 9 października artystów wysłuchało jury. Wystąpił też Andrzej Nosowski - finalista programu "The Voice Senior 2". Ostatniego dnia zaplanowano wręczenie nagród oraz występy finalistów, ale tym razem w jednopiosenkowej wersji. Wieczór uświetnili również Andrzej Nosowski i Martyna Kasprzycka - zwyciężczyni ubiegłorocznej edycji.

Mamy już wizję co się będzie tutaj działo. Tworzymy obiekt, który będzie przestrzenią wspólną nie tylko dla młodych kreatywnych ludzi, ale także dla zwykłych mieszkańców, którzy poczują chęć wzięcia udziału w projektach, albo będą chcieli po prostu się odprężyć - mówił Jakub Stoiński, jeden z założycieli fundacji Sandbox.Zobacz kolejne zdjęcia --->

Fundacja SandBox otwarła nowa miejsce spotkań w Poznaniu. Zo...

Jagoda Pawlik zdobyła srebro w ścisłym finale

Wśród laureatów znalazła się pochodząca z Wolsztyna Jagoda Pawlik, która na co dzień uczy się w klasie teatralnej Liceum im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu. Jak mówi, śpiew był w jej życiu od zawsze i przyszło to bardzo naturalnie.

- Nigdy nie chodziłam na zajęcia stricte wokalne. Muzyka zaczęła fascynować mnie znacznie bardziej, gdy dotarłam do jej korzeni, poznając jej zasady w Szkole Muzycznej I stopnia w Wolsztynie. A im starsza byłam, tym więcej chciałam wiedzieć, nie tylko o muzyce, ale też kreowaniu postaci, zachowaniu na scenie

– wyjaśnia.

Celem Jagody jak na razie jest zdanie matury, w międzyczasie będzie przygotowywała się na egzaminy do szkół teatralnych.

- W gimnazjum poznałam Osiecką, co za tym idzie, poezję śpiewaną i chciałam zagłębiać się w nią jeszcze bardziej. Ponieważ byłam naprawdę zafascynowana całą otoczką artystyczną samego śpiewania, zdecydowałam się na naukę w Liceum Ogólnokształcącym XVII we Wrocławiu, w klasie o profilu teatralnym. Obecnie jestem w trzeciej klasie, a po maturze będę stawiała czoła egzaminom do szkół teatralnych. Chociaż dostanie się do szkoły jest moim ogromnym marzeniem, zawsze warto mieć plan B, w moim przypadku jest to turystyka, być może logopedia

– opowiada.

„Zawsze gdy schodzę ze sceny, czuję jakbym opuszczała inny wymiar”

Zdaniem Jagody, z każdym kolejnym występem celem staje się przekazanie historii słuchaczowi w taki sposób, aby wyniósł jak najwięcej, z tego co chce wyśpiewać. Jak podkreśla, sztuka jest bardzo względna, być może go to poruszy, być może nie.

- Jedno jest pewne, śpiewając na scenie zawsze stawiam się w sytuacji tu i teraz - zapominając zupełnie o wszystkim, co mnie rozprasza i tworząc przed oczami obraz opowiadanej historii. Daje mi to niesamowitą satysfakcję i przynosi wiele spokoju ducha, poruszając też moją wrażliwość. W takiej sytuacji, nawet najgorszy stres gdzieś się chowa i ustępuje miejsca emocjom, bardzo silnym, które bez wątpienia towarzyszą mi, gdy jestem na scenie.

Pamiętajmy o Osieckiej to pierwszy poważny konkurs Jagody. Przyznaje, że nie spodziewała się, że tak daleko w nim zajdzie.

- Ideą festiwalu jest to, aby teksty Osieckiej ciągle wybrzmiewały, przy okazji otaczając uczestników wspaniałą atmosferą. W przyszłości chciałabym częściej brać udział w takich przedsięwzięciach, ponieważ nie tylko dają ogromną okazję do poznania wszelkiego rodzaju piosenek, tekstów i ich interpretacji. Umożliwiają też rozwój osobisty jako artysty

– wskazuje.

Jagoda zmierzyła się ze stresem, który często jej towarzyszy, ale i mogła zbadać pewne granice, zarówno wokalne, jak i aktorskie. Była to też okazja do spróbowania nowych rzeczy. W tym roku nasza artystka ma jeszcze w planach wystartować w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Podczas minionego festiwalu zaprezentowała dwa utwory. Pierwszym z nich była „Ballada o Chmielnej” z muzyką Jarosława Abramowa-Newerlego.

- Znalazłam ten utwór kilka lat temu, w śpiewniku piosenek z tekstami Agnieszki Osieckiej. Od razu poczułam, że chciałabym go kiedyś zaśpiewać, ponieważ jest bardzo sytuacyjny i wiele można w nim było zdziałać aktorsko. Opowiada o ulicy Chmielnej w Warszawie, na której dzieją się różne rzeczy. Widzimy na niej ludzi, którzy mają swoje za uszami i to wszystko z perspektywy obserwatorki, przekazującej nam co tak właściwie się tam dzieje

– tłumaczy.

Drugim wyborem była „Piosenka o ostatnim Doboszu”, która została podsunięta przez nauczyciela muzyki z liceum Krzysztofa Żesławskiego. Był to tekst Osieckiej, z muzyką skomponowaną właśnie przez niego.

- Utwór, który może nie jest tak dynamiczny jak „Ballada o Chmielnej” ma charakter sentymentalny i jest niezwykle wzruszający, dlatego zdecydowałam się z nim zmierzyć. Jego głównym bohaterem jest Andrzej Dobosz - rówieśnik Agnieszki Osieckiej. Krytyk literacki, erudyta i publicysta, znany z roli filozofa w filmie „Rejs”

– zaznacza. Utwór opowiada o rzeczach z życia codziennego, które już nie wrócą - tramwaje, dorożki, monokle. Andrzej Dobosz ma być tym ostatnim Doboszem, jedynym w swoim rodzaju reprezentantem przeszłych czasów.

- Zmierzenie się z tak dojrzałym utworem było dla mnie wyzwaniem, ale gdy opowiadałam tę historię, sama byłam w stanie poczuć tą samą nostalgię co Osiecka. Dlatego ta piosenka za każdym razem stawała się dla mnie coraz bardziej magiczna

– podkreśla.

Mieszkańcy Poznania mogli wybrać jedną z 29 działających w Poznaniu niezależnych księgarń. W większości są to miejsca prowadzone przez niewielkie grono przyjaciół lub rodziny. Celem „Fest Księgarnia” jest również promocja tych miejsc i zwrócenie uwagi na ich lokalną rolę w życiu miasta. Zobacz najlepsze księgarnie --->

Najlepsze niezależne księgarnie w Poznaniu. Poznaniacy wybra...

Radości z sukcesu Jagody nie kryją jej najbliżsi

- Jagoda jest bardzo skromną dziewczyną. Wierzę, że to osiągnięcie ośmieli ją do odważnych działań. Z uwagi na pasję zgodziliśmy się na liceum w Wrocławiu w klasie teatralnej, gdzie dostrzegł jej potencjał Krzysztof Żesławski - muzyk, kompozytor i nauczyciel Jagody. To on napisał muzykę do "Piosenka o ostatnim Dobosza ", którą m.in. zaśpiewała na konkursie

- mówi Eliza Pawlik, mama Jagody.

Werdykt Jury 24. Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej

Jury finałowego etapu konkursu w składzie: Paweł Dampc, Janusz Grzywacz, Maja Kleczewska, Agata Passent, Jan Wołek - po wysłuchaniu 9 października 2021 roku dziewięciu podmiotów muzycznych - przyznało:

  • Wyróżnienie dla Pauliny Lendy i Piotra Kozuba, którzy otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości 1000 PLN
  • Wyróżnienie dla Krzysztofa Stępnia, który otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 1000 PLN
  • Wyróżnienie dla Pauliny Talarskiej, która otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 1000 PLN
  • Laureatce III miejsca, Martynie Guzy, nagrodę pieniężną w wysokości 5000 PLN
  • Laureatce II miejsca, Jagodzie Pawlik, nagrodę pieniężną w wysokości 7000 PLN
  • Laureatce I miejsca, Julii Mice, Główną Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego w wysokości 15000 PLN

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe od firmy Solar Company, Apart, Dr Irena Eris.

Źródło: Sukces Jagody Pawlik z Wolsztyna! Zajęła drugie miejsce na Festiwalu Pamiętajmy o Osieckiej

Wyjątkowy autobus pojawił się w sobotę, 31 lipca na liniach turystycznych. Urbino 12 kursował na liniach 100 i 102, jest pierwszym sprzedanym przez firmę Solaris Bus & Coach autobusem z rodziny Urbino. Pojazd został wyprodukowany w fabryce w Bolechowie w 1999 roku.Zobacz kolejne zdjęcia --->

Historyczny autobus Urbino 12 wyjechał na poznańskie ulice. ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski