Sukces Polaków. Trzecie miejsce w Pucharze Świata w Hyeres

OPRAC.:
Łukasz Konstanty
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Przemek Świderski/Polska Press
Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk) zajęli trzecie miejsce w olimpijskiej klasie 49er w regatach żeglarskiego Pucharu Świata w Hyeres na Lazurowym Wybrzeżu. Wśród tysiąca uczestników było 30 Biało-Czerwonych.

Staniul i Sztorch w latach 2021 i 2022 triumfowali w mistrzostwo świata juniorów, byli też mistrzami Europy seniorów. Są jedną z najmłodszych załóg w ścisłej światowej czołówce.

Staniul i Sztorch na podium Pucharu Świata

W Hyeres od początku prezentowali wysoką formę i byli w czołówce. Z 13 wyścigów aż dziewięć ukończyli w pierwszej dziesiątce, dwa wygrali i z drugiego miejsca przystąpili do podwójnie punktowanego wyścigu medalowego z udziałem 10 załóg. Ostatecznie uplasowali się na trzeciej pozycji. Polaków wyprzedzili Hiszpanie Diego Botin i Florian Trittel oraz Australijczycy Jim Colley i Shaun Connor.

- To nasz duży sukces, bo były to regaty bardzo silnie obsadzone i wyczerpujące. Równie mocno cieszymy się z faktu, że żeglowaliśmy bardzo równo, bez większych wpadek, co było naszą bolączką jeszcze trzy tygodnie temu na Majorce - przyznali zgodnie Staniul i Sztorch, cytowani w komunikacie związku. Na 14. miejscu w tej klasie uplasowali się Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk).

Lokaty Biało-Czerwonych na Lazurowym Wybrzeżu

Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia, AZS Poznań) były 26. w klasie 49erFX, którą wygrały Holenderki Odile Van Aanholt i Annette Duetz.

W klasie ILCA 6 Agata Barwińska (SSW MOS Iława), dwukrotna mistrzyni Europy, została sklasyfikowana na 15. miejscu, a Wiktoria Gołębiowska (Wiking Toruń) musiała się wycofać z powodu kontuzji po pierwszym dniu regat. Wygrała Kanadyjka Sarah Douglas.

W klasie Formula Kite Jan Marciniak (KS Aqua Włocławek) był 17., a wśród kobiet Julia Damasiewicz (AZS Poznań) zajęła 20. miejsce, natomiast Izabela Satrjan (Wiking Toruń) była 24. Zwyciężyli, odpowiednio, Francuz Axel Mazella i jego rodaczka Lauriane Nolot.