Sukcesy wielkopolskich pływaków długodystansowych w Kryspinowie i Zurychu

18-letni pływak Warty Poznań wywalczył na mistrzostwach Polski złoty medal w wyścigu juniorów na 7,5 km Fot. Archiwum Jana Urbaniaka
Bardzo dobre wieści nadeszły z aren pływackich. W miniony weekend nasi „ludzie z żelaza” startowali na MP w pływaniu długodystansowym w Kryspinowie koło Krakowa i wrócili stamtąd z workiem medali. Duży sukces odniósł również Tadeusz Gołembiewski (CityZen Poznań), który zajął drugie miejsce w prestiżowym maratonie w Zurychu.

W Kryspinowie odbył się historyczny czempionat, bo jeszcze nigdy pływacy nie rywalizowali o medale MP na wodach otwartych. W wyścigu seniorów (10 km) najlepszy okazał się Sebastian Karań (Bielany Warszawy), a wśród kobiet równych sobie nie miała dobrze znane ze startów w Wielkopolsce, Monika Czerniak. Olsztynianka wyprzedziła Izabelę Grzegorczyk z Posnanii, która zdobyła tytuł wicemistrzowski.
Z kolei w wyścigu juniorów (7,5 km) całe podium należało do pływaków Warty Poznań. Triumfował Jan Urbaniak przed Arkadiuszem Ossesem i Mikołajem Roszkowskim. – Juniorzy startowali razem z seniorami, więc miałem okazję porównać się dodorosłych medalistów. Dość długo przewodziłem stawce, ale w drugiej fazie zmagań dogonił mnie Karaś i płynęliśmy równo do momentu, kiedy ja zacząłem finiszować w biegu na 7,5 km – tłumaczył 18-letni pływak Warty, który dwa tygodnie wcześniej wywalczył brązowy medal na OOM na basenie w wyścigu na 1500 m kraulem.
Dzień po mistrzostwach Polski Urbaniak z kolegami pojechał na Grand Prix Wielkopolski (3 km) w Zbąszyniu. Młodzi warciarze przypłynęli do mety w identycznej kolejności jak w Kryspinowie. Wśród kobiet najlepsza była Paulina Zachaszcz (Szczecin), wyprzedzając Annę Sobolewską i Katarzynę Walczak (obie z Warty Poznań).
– Złoty medal na MP w Kryspinowie sprawił mi satysfakcję, ale nie większą niż zwycięstwa w maratonach wielkopolskich. Bardziej liczę na to, że dzięki takim imprezom zmieni się nastawienie związku do całego pływania długodystansowego. Zgodnie z tym, co mówił wiceprezes związku w najbliższych dniach mają być ogłoszone decyzje personalne. Chciałbym jechać 18 sierpnia na finał Pucharu Europy do Hamburga, ale najpierw musiałbym otrzymać powołanie do kadry – przyznał Urbaniak.
Natomiast 28-letni Tadeusz Gołembiewski świetnie wypadł w swoim debiucie w słynnym maratonie pływackim w Zurychu. Na dystansie 26 km zajął drugie miejsce, przegrywając jedynie z Australijczykiem Oliverem Wilkinsonem.