Super Glina 2015: Ratują z pożaru, chronią przed „wnuczkami”

  Super Glina 2015: Ratują z pożaru, chronią przed „wnuczkami”

  Joanna Labuda, Marta Danielewicz

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Patryk Pagel (SMS o treści POL.26 na numer 72355)

  Patryk Pagel (SMS o treści POL.26 na numer 72355)

  Trwa nasz plebiscyt "Super Glina 2015", w którym wybieramy najlepszego policjanta z naszym województwie. Dziś prezentujemy kolejnych kandydatów
  Patryk Pagel (SMS o treści POL.26 na numer 72355)

  Patryk Pagel (SMS o treści POL.26 na numer 72355)

  W sierpniu ubiegłego roku w Obornikach pożar ogarnął dom zamieszkiwany przez sześcioosobową rodzinę. Większość mieszkańców zdążyła opuścić budynek, jednak nie wszyscy. W pobliżu na szczęście był policjant, który narażając własne życie, kilkakrotnie wbiegł do środka i uratował mężczyznę. Był to st. sierż. Patryk Pagel (SMS o treści POL.26) z komisariatu policji w Murowanej Goślinie.

  - Ani przez chwilę nie zastanawiałem się nad niebezpieczeństwem. Wbiegłem do środka i wyciągnąłem człowieka, który potrzebował mojej pomocy- wspomina nasz kandydat do tytułu Super Gliny 2015.

  Funkcjonariusz jeszcze dwukrotnie wbiegał do ogarniętego płomieniami budynku, bo zdezorientowani i przerażeni mieszkańcy domu nie potrafili stwierdzić, czy w pożarze nikt nie pozostał. - Ludzie krzyczeli, że w środku mogą być jeszcze dzieci. Na szczęście okazało się, że zdążyły już opuścić budynek - dodaje.

  ZOBACZ: WYNIKI PLEBISCYTU "SUPER GLINA 2015"

  Patryk Pagel to policjant z powołaniem. Swoją postawą i poświęceniem udowodnił, że „niebiescy” służą ludziom nie tylko wtedy, gdy wykonują swoje obowiązki.

  Aby zagłosować na wybranego policjanta lub policjantkę w naszym plebiscycie, należy wysłać SMS pod numer 72355 (w treści wpisując POL.numer kandydata). Koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT. Głosowanie potrwa tylko do 30 kwietnia.

  - Ślubowałem strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia. Zawsze się kieruję tymi słowami - tłumaczy policjant. Nic dziwnego, bo praca w policji od dziecka była jego wielkim marzeniem. - Myślałem o tym od najmłodszych lat i wybierałem takie szkoły, które pozwoliły mi te marzenia spełnić - potwierdza Patryk Pagel. I chociaż kocha swoją pracę, to na pierwszym miejscu stawia rodzinę. Kiedy odwiesza mundur do szafy, nie poświęca się żadnej pasji, bo jak mówi - ważniejsze jest wychowywanie dzieci.

  - Chcę jak najwięcej czasu spędzać z dziećmi, uczyć je, jak być dobrymi ludźmi. Może jak przejdę na emeryturę to poszukam swojej pasji - dodaje Patryk Pagel.

  Nie tylko reprezentanta KP w Murowanej Goślinie od najmłodszych lat ciągnęło do munduru. Już w drugiej klasie liceum ekonomicznego marzył o nim Andrzej Latosiński (SMS o treści POL.13). Chociaż najpierw myślał o wojsku.

  - Ale życie się tak potoczyło, że wybrałem mundur policyjny - opowiada.

  Mężczyzna złożył podanie do pilskiej komendy, przeszedł testy sprawnościowe, badania i został wysłany na półroczne szkolenie do ośrodka w Poznaniu. Po sześciu miesiącach został skierowany do pracy w Komendzie Powiatowej Policji w Pile, do wydziału prewencji. Pracował w grupie patrolowo-interwencyjnej, a potem w dziale wywiadowców i przewodników psów służbowych.

  - Patrolowałem ulice miasta, reagowałem na to, co się dzieje, dyżurny wysyłał mnie na interwencje. W dziale wywiadowczym łapałem na gorącym uczynku sprawców przestępstw, zatrzymywałem osoby poszukiwane. Głównie były to służby wieczorami i w nocy, ale wtedy nie miałem rodziny i mi to nie przeszkadzało - wspomina Latosiński. W 2006 roku Andrzej Latosiński przeszedł do zespołu do spraw nieletnich. Jego codziennością była współpraca ze szkołami, pedagogami oraz sądem rodzinnym. Rok później został skierowany do prewencji kryminalnej.

  - Teraz współpracuję z wieloma instytucjami. Dzięki temu poznałem wielu ciekawych ludzi - przyznaje.

  Andrzeja Latosińskiego można spotkać na różnych festynach, gdzie pokazuje, że policjanci nie tylko wystawiają mandaty. Cieszy się, kiedy podchodzą do niego rodziny i robią sobie wspólne zdjęcie. Policjant odwiedza też m.in. seniorów, których uczy, jak nie dać się oszukać. Najważniejsze, że są tego efekty.

  - Jednego dnia sześć osób zadzwoniło na numer 997 i poinformowało, że ktoś się podszywał pod wnuczka czy policjanta i chciał wyłudzić pieniądze. Nie dali się nabrać - cieszy się kandydat do tytułu SuperGliny 2015.

  Aby zagłosować na wybranego policjanta lub policjantkę w naszym plebiscycie, należy wysłać SMS pod numer 72355 (w treści wpisując POL.numer kandydata). Koszt SMS-a to 2,46 zł z VAT. Głosowanie potrwa tylko do 30 kwietnia.

  Andrzej Latosiński zastępuje też oficera prasowego. Ma kontakt z dziennikarzami, a na stronie komendy informuje o sukcesach kolegów, którzy np. przechwycili dużą ilość narkotyków. Jak przyznaje, nie zazdrości im tych sukcesów.

  - W policji są różne grupy, nie wszyscy mogą pracować w wydziale kryminalnym. Ktoś musi informować o sukcesach policjantów - przekonuje.

  Po pracy zamienia się w... rolnika i prowadzi małe gospodarstwo. Uprawia pomidory, ogórki, maliny, truskawki, tuje. Na rolnictwie zna się jak mało kto, bywa, że koledzy z pracy przychodzą do niego po poradę i pytają, kiedy co zasiać i jak pielęgnować rośliny.

  Głosowanie w naszym plebiscycie już trwa, ale lista zgłoszeń jest nadal otwarta! Jeśli chcesz zgłosić policjanta, który wyróżnia się profesjonalizmem, a jednocześnie działa „nadprogramowo” dla ludzi, wyślij nam jego kandydaturę na adres: plebiscyt@glos.com. Dołącz jego dane, zdjęcie, opis, a także numer kontaktowy.

  Wczoraj ( godz. 14.00) fotel lidera plebiscytu „SuperGlina 2015” należał do asp. Roberta Moszaka z KPP w Wolsztynie. Tuż za nim - na drugim miejscu - uplasowała się asp. Monika Rataj z Kalisza. Trzecie miejsce należało natomiast do jej kolegi z komendy - asp. Artura Bąka.

  WSPOŁPRACA: DOROTA BONZEL  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  poco super glina ja w Oświacie sa kłady i korupcja

  zorro (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  JAK SUPER GLINA to ja donosze ...>>> Dużo policji a korupcja w Wydziale Oświaty też rośnie w siłę ., Więc czym sie zajmuje policja..... mmmmmmmm no jak widać fajna fotka = niczym a okradanie dzieci...rozwiń całość

  JAK SUPER GLINA to ja donosze ...>>> Dużo policji a korupcja w Wydziale Oświaty też rośnie w siłę ., Więc czym sie zajmuje policja..... mmmmmmmm no jak widać fajna fotka = niczym a okradanie dzieci i młodiez to standart- przez oświate zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bez Kopery w Oświecacie sie nie pojawiaj

  Janina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  popieram.. W urzędzie miasta Poznań w tym Wydział Oświaty sa układy. i NIE KAŻDY DOSRANIE KASĘ NA REMONT KLAS. byłam NAUCZYCIELKĄ W szkole podstawowej I STARŁYŚMY SIĘ O SR. FINANSOWE . Jak nie masz...rozwiń całość

  popieram.. W urzędzie miasta Poznań w tym Wydział Oświaty sa układy. i NIE KAŻDY DOSRANIE KASĘ NA REMONT KLAS. byłam NAUCZYCIELKĄ W szkole podstawowej I STARŁYŚMY SIĘ O SR. FINANSOWE . Jak nie masz tam układów to zapomnij o dofinansowaniu. Tam pracuję i preacowali złodzieje Grube kwokizwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo