Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SuperGlina 2015: Rozpoczynamy plebiscyt na najlepszego policjanta z Wielkopolski

Joanna Labuda, Marta Danielewicz
Artur Bąk - SMS o treści POL.6
Artur Bąk - SMS o treści POL.6 Archiwum prywatne
Biorą udział w brawurowych pościgach, tropią bandytów, dbają, byśmy czuli się bezpiecznie. SuperGlina 2015 - Rozpoczynamy plebiscyt na najlepszego policjanta z Wielkopolski.

Wielkopolscy gliniarze rozpoczęli ten rok z wielkim rozmachem. Na swoim koncie mają zatrzymania najbardziej poszukiwanych przestępców w kraju. To policjanci z naszej okolicy zatrzymali bowiem m.in. podejrzanego o makabryczną zbrodnię Kajetana P. Pościg za mężczyzną trwał ponad dwa tygodnie. Po piętach deptali mu funkcjonariusze z Zespołu Poszukiwań Celowych KWP w Poznaniu. Mężczyzna był sprytny i oszczędny.

To jednak nie wystarczyło. Zabójca nauczycielki języka włoskiego został namierzony i zatrzymany na Malcie. Za to policjanci zostali odznaczeni przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, a Wielkopolan rozpierała duma - tym bardziej że kilka dni wcześniej do aresztu trafił fałszywy konwojent.

Poznaj najlepszych policjantów Wielkopolski: Zagłosuj TUTAJ

Krzysztof W., czyli brodaty ochroniarz, który zniknął ze Swarzędza z ponad 8 milionami złotych, został zatrzymany w swoim domu w Łodzi. Niczego się nie spodziewał, kiedy policjanci skuli go w kajdanki, nie protestował. Na dokonanie skoku stulecia Krzysztof W. czekał blisko rok. W firmie ochroniarskiej zatrudnił się pod fałszywym nazwiskiem dopiero po zmianie wyglądu. Mozolna praca nad rozpracowaniem fałszywego konwojenta przyniosła efekty. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Jest podejrzany m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Jego wspólników nadal ścigają nasi policjanci.

Wielkopolscy gliniarze dają nam poczucie bezpieczeństwa. I właśnie dlatego chcemy docenić ich i wyróżnić w naszym plebiscycie „SuperGlina 2015”.

Czekamy na zgłoszenia
Już dziś mamy ponad dwadzieścia zgłoszeń policjantów, którzy wykazali się profesjonalizmem i wyjątkową odwagą w swoim regionie. Dodatkowo jednak są cenieni przez Wielkopolan za swoje „nadprogramowe” aktywności i działalność społeczną. Uwaga! Nasza lista zgłoszeń nie jest jednak zamknięta. Sylwetki kandydatów można wysyłać na adres: [email protected] (w treść wpisując: imię i nazwisko kandydata, jednostkę, opis oraz numer telefonu).
Wśród zgłoszonych pretendentów do tytułu SuperGliny 2015 jest m.in. sierż. Ewelina Królak z Zespołu Kryminalnego Posterunku Policji w Dusznikach. Patrząc na jej zasługi, można stwierdzić, że zatrzymywanie złodziei to jej hobby. W połowie 2015 r. wspólnie z innymi policjantami zatrzymała nieletniego sprawcę kradzieży 10 tysięcy złotych z domu jednorodzinnego w Wolczynie. Dzięki niej gotówka wróciła do właścicieli. Poza służbą Ewelina Królak ma nietypowe zainteresowania. Jej wielką pasją jest śpiew. Od 2013 roku jest solistką w zespole rodzinnym Familiaris, z którym występuje na scenach całej Polski.

Nasz plebiscyt po raz kolejny udowadnia, że kobiety w mundurze dokonują nadzwyczajnych wyczynów. Nasza kolejna kandydatka to sierż. sztab. Karina Migalska-Cepa, która pracuje w rewirze dzielnicowych jako dzielnicowa Rejonu nr 2 w Jarocinie. W lutym przywróciła funkcje życiowe 12-letniemu dziecku, które w wyniku nieszczęśliwego zdarzenia przez kilka minut nie dawało oznak życia. Teraz chłopiec przebywa w klinice Fundacji Budzik w stanie śpiączki. Rodzice dziecka dziękując policjantce, przyznali, że jego życie zawdzięczają jej natychmiastowej reakcji i umiejętnie przeprowadzonej pierwszej pomocy.

O tytuł powalczy także dyżurny Zespołu Dyżurnych KPP Wągrowiec - nadkomisarz Waldemar Rojtek. Oprócz służby w policji pracuje na rzecz społeczeństwa jako rodzinny kurator Społeczny Sądu Rejonowego w Wągrowcu. Kocha biegać w maratonach. Ostatnio przebiegł Poznań Maraton 2015. Ponadto w ubiegłym roku zdobył koronę półmaratonów, przebiegając półmaratony w Warszawie, Poznaniu, Grodzisku, Pile i Gnieźnie.

W tegorocznej edycji plebiscytu aż dwóch reprezentantów ma Kalisz. To asp. Artur Bąk oraz asp. Monika Rataj z kaliskiej KMP. Ten pierwszy od 21 lat związany jest z pionem ruchu drogowego i ma na koncie niezwykłe zasługi. Nasz kandydat m.in. uratował dwóch tonących, którym wywróciła się łódź oraz skutecznie reanimował nieprzytomnego mężczyznę. Sprawdził się też jako dobry negocjator, ratując kobietę, która targnęła się na własne życie. Z kolei jego koleżanka z komendy - Monika Rataj - współtworzy i organizuje działania profilaktyczne związane i ukierunkowane na zapobieganie przestępczości i demoralizacji nieletnich oraz występującym zjawiskom patologii społecznych.
Oni zdobyli wasze zaufanie
W pierwsze edycji plebiscytu udział brali policjanci z różnym stażem pracy, o różnych zainteresowaniach. Łączyło ich jedno - pasja i oddanie swojej pracy. Głosami naszych czytelników SuperGliną 2014 roku w etapie wojewódzkim plebiscytu został Adam Rakowski, który służbę pełni już od 42 lat!

- Pracę rozpocząłem 18 stycznia 1974 roku - mówi. - Miałem 21 lat, kiedy po raz pierwszy jechałem na wypadek śmiertelny. Ogromne przeżycie. W pamięci zapadają najbardziej zdarzenia z udziałem dzieci. To coś strasznego. Dziś do wypadków podchodzę z większym dystansem, ale nie obojętnością - przyznaje st. asp. Rakowski. I chociaż praca w policji to jego pasja, to ma jeszcze drugą. Są nią konie. I chociaż nie działa w jednostce konnej, umiejętność i odpowiednie podejście do zwierząt przydały mu się, gdy wiosną 2013 roku musiał odebrać lejce z rąk pijanego woźnicy i pokierować bryczką.

Co zdecydowało o tym, że został Super Gliną 2014 roku? Komendant gnieźnieńskiej jednostki mówi o nim, że to policjant, który swoją wiedzą chętnie dzieli się z młodszym koleżeństwem. - To funkcjonariusz, który wzorowo wykonuje swoją pracę. Jest człowiekiem radosnym, wrażliwym, ciągle gotowym na nagłe wezwanie, ze służby czerpie wiele satysfakcji. Nie wyobraża sobie pracy innej niż ta. Jest wzorem dla młodego pokolenia policyjnych adeptów. To policjant, który nigdy nie zawiódł nie tylko swoich kolegów, ale i przełożonych - mówi szef gnieźnieńskiej jednostki insp. Adam Sobolewski.

Drugim laureatem naszego plebiscytu został w zeszłym roku policjant z Krotoszyna - Piotr Szczepaniak. Policjantem jest od dziewięciu lat. Już jako dziecko wiedział, że ten zawód jest mu pisany.

- Od zawsze chciałem pomagać innym ludziom. Zresztą, moim zdaniem po to właśnie jest policja, by przede wszystkim służyć pomocą obywatelom - mówi.

Jak głosować?
Aby zagłosować na wybranego policjanta lub policjantkę w naszym plebiscycie, należy wysłać SMS pod numer 72355 (w treści wpisując POL.numer kandydata). Koszt SMS-a to 2,46 zł. Głosowanie potrwa tylko do 30 kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski