Krystyna Pakowska i Tomasz Sikora (SMS o treści POL.2) z komisariatu w Krzyżu Wielkopolskim to nie tylko przykładni policjanci. To też bohaterowie, którzy w listopadzie ubiegłego roku uratowali 18 osób z narażeniem własnego życia. Podczas patrolowania zauważyli dym, wydobywający się z jednego z domów. Dzięki swojemu instynktowi zareagowali błyskawicznie i tym samym ewakuowali mieszkańców z płonącego domu. Funkcjonariusze po zakończonej akcji, kilka dni spędzili w szpitalu. Ratując ludzi, sami narazili swoje życie. Dziś są wzorem do naśladowania dla lokalnej społeczności. Na co dzień pokazują, że nie ważne są stopnie oficerskie. Każdy może zostać bohaterem i pomóc drugiemu człowiekowi.
Poznaj najlepszych policjantów Wielkopolski: Zagłosuj TUTAJ
Zdarza się jednak, że mundurowi, podobnie jak Radosław Nowak (SMS o treści POL.9) z komisariatu w Kościanie muszą działać także w szkołach. - Uczę też młodzież w klasach o profilu policyjnym. Pokazuję im jakie są zagrożenia, jak wygląda praca w policji - mówi Radosław Nowak.
Współpracuje ze szkołami z całego powiatu kościańskiego. Odwiedza je i prowadzi zajęcia profilaktyczne. - Niestety, zdarza się, że szkoły odwiedzam też z innych powodów, zwłaszcza jeśli ktoś nie działał zgodnie z prawem. By jednak takich zdarzeń nie było staram się uwrażliwić młodych ludzi na zagrożenia, które na nich na co dzień czyhają - mówi funkcjonariusz z Kościana.
Sam wie też jak wygląda zabezpieczanie imprez masowych i zgromadzeń. Był zaangażowany w działania Zespołu Antykonfliktowego, powołanego tuż przed Euro 2012. - To były dla mnie zupełnie nowe doświadczenia. Nasz zespół został specjalnie przed Euro powołany po to, by tłumaczyć, zwłaszcza obcokrajowcom jak mają się zachowywać. Jakie zachowania są karane w Polsce, tłumaczyć im jak mają się poruszać po mieście. Czasami lepsze od wystawiania mandatów jest nauka, pouczenie, wytłumaczenie czegoś - mówi Radosław Nowak.
W naszym plebiscycie znaleźli się też społecznicy, którzy po pracy w policji organizują imprezy profilaktyczno-edukacyjne. To m.in. Maciej Zając (SMS o treści POL.21) z wydziału prewencji w Złotowie i Waldemar Rymarski (SMS o treści POL.10) z komendy w Międzychodzie, który jest też członkiem gminnej komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przemocy i Narkomanii. Ci, policjanci, każdy w swoim mieście walczą z patologiami, uczą młodzież i rodziców jak walczy z z uzależnieniami, czuwają nad rodzinami.
Maciej Zając przy czynnej współpracy młodzieży organizuje szereg działań promujących bezpieczeństwo na drodze oraz życie wolne od nałogów i uzależnień. Potrafi zmotywować i zmobilizować młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa i działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu. Nie są mu obojętne losy ludzi uzależnionych od narkotyków czy alkoholu, gdzie poprzez uczestnictwo w pracach Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pomaga wyjść ludziom z nałogu i rozpocząć życie na nowo. W czasie wolnym organizuje spotkania i spotkania z młodzieżą.
Natomiast o Waldemarze Rymarskim mówi się w Międzychodzie, że to społecznik. Jest przewodniczącym Rady Rodziców Zespołu Szkól w Kwilczu, członkiem Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Przemocy i Narkomanii w Kwilczu, członkiem Koła Polskiego Związku Pszczelarzy oraz wieloletnim członkiem Chóru Kościelnego im. św. Cecylii w Kwilczu, a w wolnych chwilach zajmuje się naprawą starych zegarów.
Jednak bycie policjantem to nie wszystko. Każdy z naszych kandydatów, oprócz pracy ma swoją pasję. Dariusz Nowicki (SMS o treści POL.16) wie jak połączyć miłość do policji z miłością do historii. Jest współautorem książki o słupeckich policjantach z okresu 20-lecia międzywojennego. - Pomysł pojawił się w 2012 roku. Okazało się, że opisywani przez nas policjanci, to przodkowie naszych dzielnicowych - wspomina policjant ze Słupcy.
Czy sprawy, którymi zajmowali się policjanci kilkadziesiąt lat temu są inne?
- Mówiąc szczerze, nie bardzo. Wciąż karzemy za podobne przewinienia, w ten sam sposób ścigamy przestępców. Doszło tylko więcej papierkowej pracy - przyznaje Nowicki.
Zajmuje się m.in. szeroko rozumianą profilaktyką, koordynuje z ramienia komendy procedurę Niebieskiej Karty, ochronę zabytków, jest odpowiedzialny za organizację policyjnych uroczystości. Funkcjonariusz prywatnie jest instruktorem samoobrony i działa w Klubie Sportów Walki Zagórów. Prowadzi treningi dla dzieci i młodzieży. Wspólnie z podopiecznymi klubu bierze udział w pokazach na festynach rodzinnych podczas których organizuje zbiórki krwi.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?