Powstanie Wielkopolskie
  konkurs

  20 tysięcy złotych na wyciągnięcie ręki

  Rozwiń
  SuperRolnik 2016: Gospodarują z dziada pradziada i nie chcą...

  SuperRolnik 2016: Gospodarują z dziada pradziada i nie chcą robić niczego innego

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Maciej Pohl bierze też udział w wystawach zwierząt hodowlanych, gdzie zdobywa liczne nagrody

  Maciej Pohl bierze też udział w wystawach zwierząt hodowlanych, gdzie zdobywa liczne nagrody ©Archiwum

  Trwa czwarta edycja plebiscytu, w którym honorujemy najlepszych wielkopolskich gospodarzy godnych naśladowania. Sama nominacja do plebiscytu jest już zaszczytem, bo oznacza, że w ten sposób wyróżnieni, to najlepsi rolnicy w regionie
  Maciej Pohl bierze też udział w wystawach zwierząt hodowlanych, gdzie zdobywa liczne nagrody

  Maciej Pohl bierze też udział w wystawach zwierząt hodowlanych, gdzie zdobywa liczne nagrody ©Archiwum

  Wacław Waligórski z Chorzemina (gmina Wolsztyn, powiat wolsztyński – wyślij SMS o treści: ROL.37) prowadzi z żoną Lucyną gospodarstwo rolne o kierunku mlecznym. Państwo Waligórscy przejęli gospodarstwo od rodziców i systematycznie powiększali areał. Obecnie mają 52,23 ha, z czego ich własnością jest 44,12 ha. Głównym kierunkiem jest produkcja mleka, ale gospodarstwo rozwija też hodowlę młodego bydła opasowego.
  Rolnicy utrzymują 130 sztuk bydła, w tym 60 krów mlecznych. Obecnie gospodarstwo jest na etapie budowy nowoczesnej obory na 60 sztuk krów mlecznych z halą udojową. Państwo Waligórscy mają czwórkę dzieci, które pomagają im w trudnej pracy. Pan Wacław aktywnie wspiera wszelkie inicjatywy na rzecz rozwoju swojej wsi.

  [b]SuperRolnik Wielkopolski 2016 - sprawdź kandydatów i zagłosuj!


  Alina i Paweł Lewandowscy z Wojnowic (gmina Opalenica, powiat nowotomyski – wyślij SMS o treści: ROL.38)[/b] prowadzą 50 ha gospodarstwo rolne ukierunkowane na produkcję mleka. Ich stado liczy 90 zwierząt, w tym 45 krów dojnych. Rocznie produkują około 350 tysięcy litrów mleka. Produkcja roślinna ukierunkowana jest pod bazę paszową dla bydła. Gospodarstwo jest rodzinną schedą po rodzicach pana Pawła, którzy do dziś aktywnie uczestniczą w jego prowadzeniu. Państwo Lewandowscy wychowują dwie córki i syna. Pani Alina jest członkiem Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Nowym Tomyślu.

  Robert Ciesielski z Kiełpin (gmina Siedlec, powiat wolsztyński – wyślij SMS o treści: ROL.39)
  też przejął gospodarstwo po rodzicach. Został gospodarzem, mając zaledwie 18 lat. Razem z żoną Dorotą gospodarują na 40 ha. Głównym kierunkiem produkcji jest hodowla i chów trzody chlewnej w cyklu otwartym. Obecnie w gospodarstwie jest 90 macior. Dodatkowo uprawiana jest cebula, kukurydza na ziarno oraz zboża paszowe dla trzody chlewnej.

  Karol Twardowski z Szamotów (gmina Szamocin, powiat chodzieski – wyślij SMS o treści: ROL.42) zajmuje się hodowlą trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Jego stado podstawowe liczy 22 maciory. Gospodarstwo przejął od rodziców i kontynuuje obrany przez nich kierunek produkcji. Rośnie mu też już następca – jego 5-letni syn ma mnóstwo zabawek związanych z rolnictwem. Marzy o tym, by kiedyś pójść w ślady taty.

  Marek Kaczmarek z Brodziszewa (gmina Szamotuły, powiat szamotulski – wyślij SMS o treści: ROL.44)
  wraz z żoną i synem uprawiają ziemię o łącznej powierzchni 60 ha, z czego 36 ha to ziemia własna. Rośnie na niej: zboże, rzepak, buraki cukrowe, ziemniaki i kukurydza. Państwo Kaczmarkowie mają również małe stado krów mlecznych, bydło opasowe i trzodę chlewną. Poza obowiązkami na roli pan Marek jest również aktywnym działaczem społecznym, należy do grupy producenckiej buraka cukrowego „Szamotulski Cukier’’, od 20 lat jest prezesem OSP Brodziszewo. – Ta nominacja to dla mnie duże wyróżnienie – mówi rolnik. – Od wielu lat pracuję na roli, ale udział w takim plebiscycie to też satysfakcja. Praca w rolnictwie to samodzielność – sam jestem sobie prezesem i pracownikiem, sam podejmuję decyzje. To nielekki chleb, więc trzeba to lubić i kochać.

  Szczepan Szymankiewicz z Turkowa (gmina Kuślin, powiat nowotomyski – wyślij SMS o treści: ROL.47) z żoną Grażyną prowadzą gospodarstwo ukierunkowane na hodowlę bydła mlecznego. – Najpierw gospodarował dziadek, potem mój ojciec, teraz ja. Nie wyobrażamy sobie z żoną, byśmy mogli robić cokolwiek innego – mówi pan Szczepan. Obecnie państwo Szyman-kiewiczowie hodują ponad 90 sztuk bydła, z czego 40 to krowy mleczne, 10 byki, a pozostała liczba to jałówki i cielaki. Prócz hodowli zwierzęcej rodzina na 35 ha uprawia: kukurydzę, ziemniaki, zboża, lucernę i buraki. Pan Szczepan i pani Grażyna mają 4 synów. Na podwórzu ich gospodarstwa znajduje się również wystawa drobnego sprzętu rolniczego, który przez pokolenia zbierali. Najstarsze eksponaty pochodzą z XIX wieku.

  Maciej Pohl z Krotoszyna (gmina Krotoszyn, powiat krotoszyński – wyślij SMS o treści: ROL.49) gospodaruje na 160 ha. Produkcja zwierzęca to bydło mleczne – 110 krów. Ogólny stan bydła to 250 sztuk. Uprawy polne to kukurydza i zboże. Gospodarstwo rodzinne prowadzone jest od 15 lat. Męża w obowiązkach wspiera żona Malina. Od 2004 r. gospodarstwo znajduje się w czołówce w powiecie krotoszyńskim pod względem wydajności mlecznej. Od kilku lat pan Maciej jest członkiem Grupy Producenckiej Solidarni. Jest także laureatem wielu nagród za wydajność mleczną krów.

  SuperRolnik Wielkopolski 2016 - sprawdź kandydatów i zagłosuj!


  Dominik Białkowski z Kiełczewa (gmina Kościan powiat kościański – wyślij SMS o treści: ROL.53)
  ukończył technikum rolnicze, a od października rozpoczyna studia zaoczne na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na kierunku rolnictwo. Od 5 lat z pomocą rodziny prowadzi gospodarstwo o powierz-chni ok. 150 ha, na których uprawiane są głównie zboża, buraki i kukurydza z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt. Gospodarze mają też około 150 sztuk bydła, w tym krowy mleczne. – Chętnie pracuję także społecznie. Interesuję się nowinkami technicznymi w rolnictwie oraz historią – mówi młody rolnik.
  WSPÓŁPRACA: AWY, AK, ASZ, JCZ, MP

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo