SuperRolnik 2016: pracują od świtu do nocy, ale zawodu by...

  SuperRolnik 2016: pracują od świtu do nocy, ale zawodu by nie zmienili

  Milena Kochanowska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Trwa czwarta edycja plebiscytu, w którym honorujemy najlepszych wielkopolskich gospodarzy godnych naśladowania
  Marcin Gościniak z córeczkami Hanią i Gabrysią, które są jeszcze zbyt małe, by pomagać rodzicom

  Marcin Gościniak z córeczkami Hanią i Gabrysią, które są jeszcze zbyt małe, by pomagać rodzicom ©Archiwum

  A to kolejni nominowani.

  Marcin Gościniak z Zalesia (gmina Jaraco, powiat jarociński – wyślij SMS o treści: ROL.9 pod numer 72355)
  prowadzi 56- hektarowe gospodarstwo nastawione na produkcję mleka. Ma 180 sztuk bydła, z czego 70 to krowy mleczne. Gospodaruje razem z żoną Lidią. Pan Marcin jest też członkiem Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Jarocinie – drugą kadencję. Aktywnie rozwija swoje gospodarstwo w oparciu o środki unijne, wybudował m.in. nową oborę oraz kupił maszyny rolnicze. Prowadzi również rolniczą działalność usługową. – Mimo że praca jest trudna, nie zamieniłbym jej na inną – mówi rolnik. – Choć zabiera dużo czasu, daje satysfakcję. A przy dobrej organizacji pracy, czas na wyjazd z dziećmi zawsze się znajdzie.
  Adrian Bracław ze Świniar (gmina Kłecko, powiat gnieź-nieński – wyślij SMS o treści: ROL.11 pod numer 72355)
  jest absolwentem Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tytuł magistra inżyniera uzyskał na kierunku informatyka w inżynierii rolniczej. Założone przez dziadków w 1945 r. gospodarstwo rolne, przejął od ojca w 2015 roku. Działalność rolnicza od lat jest ukierunkowana na hodowlę drobiu wodnego (gęsi i kaczki). Nieustannie rozwijając i modernizując 16-hektarowe gospodarstwo pan Adrian rozpoczyna dużą inwestycję – budowę budynku inwentarskiego do hodowli drobiu wodnego, współfinansowaną ze środków unijnych.
  Jest człowiekiem wielu pasji. Jedną z nich jest elektronika połączona z mechanizacją. Stara się wprowadzać do gospodarstwa nowe technologie i sam wciąż konstruuje maszyny i urządzenia ułatwiające prace w gospodarstwie. Wykształcenie umożliwia mu również serwis nowoczesnego, skomputeryzowanego sprzętu rolniczego.
  Ponadto jest miłośnikiem sportów ekstremalnych, sztuk walki i akrobatyki oraz pasjonatem muzyki, którą niekiedy sam tworzy na organach lub na gitarze klasycznej i elektrycznej. Jednak to swoim dzieciom poświęca najwięcej wolnego czasu.

  SuperRolnik Wielkopolski 2016 - sprawdź kandydatów i zagłosuj!

  Albert Dembski z Kamieńca (gmina Kłecko, powiat gnieźnieński – wyślij SMS o treści: ROL.12 pod numer 755) gospodaruje na 16 ha. Uprawia głównie: owies, jęczmień, żyto i pszenżyto, a hoduje świnie i bydło opasowe. – Gospodarstwo prowadzę razem z mamą – mówi pan Albert. – Stosujemy tradycyjny sposób uprawy roli. Nasze gospodarstwo istnieje już od XVIII wieku, jest typowym gospodarstwem przejmowanym z dziada pradziada.
  Rolnik jest jeszcze uczniem ZSP nr 1 w Gnieźnie, interesuje się mechaniką rolniczą – zajął II miejsce w olimpiadzie wiedzy i umiejętności rolniczych z bloku mechanizacja rolnictwa.
  1 »

  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo