SuperRolnik Wielkopolski 2015: Ja też będę kiedyś takim...

  SuperRolnik Wielkopolski 2015: Ja też będę kiedyś takim rolnikiem!

  Milena Kochanowska, Sandra Perlińska

  Głos Wielkopolski

  Głos Wielkopolski

  Nawet ci najmłodsi pomagają w gospodarstwie i wcale nie chcą mieszkać gdzie indziej
  SuperRolnik Wielkopolski 2015: Ja też będę kiedyś takim rolnikiem!
  Tak naprawdę, większość gospodarstw to gospodarstwa rodzinne. Nawet jeśli dzieci są już dorosłe i "na swoim", pomagają rodzicom i odwrotnie. Przewaga z nich zostaje na wsi, chociaż niejednokrotnie wykształciły się w zupełnie innych kierunkach. Choć od najmłodszych lat widziały, że praca jest trudna, pomagały zaczynając od najprostszych czynności coraz bardziej wdrażając się w codzienny rytm i przejmując bardziej odpowiedzialne obowiązki, rzadko udawało im się wyjechać gdzieś wspólnie z rodzicami – zwłaszcza w lecie. A jednak też chcą gospodarzyć. Jak tłumaczą to, ci najmniejsi?

  – Na wsi jest mnóstwo przygód! – przekonuje siedmioletnia Natalka, córka Bogusławy i Tomasza Olechów z Borucina. – Z tatą można wsiąść na traktor albo pojeździć widlakiem.

  SuperRolnik Wielkopolski 2015 - KLIKNIJ I ZAGŁOSUJ!

  Pan Tomasz ((Borucin, gmina Pleszew – wyślij SMS o treści ROL.34 pod numer 72355) żonę Bogusławę poślubił 14 lat temu.
  Małżonkowie doczekali się pięciorga dzieci. Oliwka, Natalka, Paweł, Ola i Andrzej cieszą się urokami życia na wsi.

  – Nigdy nie chcę mieszkać w mieście – zarzeka się trzynastoletnia Ola.

  Cała piątka lubi spokojne życie w Borucinie. Nie wyobrażają sobie zamieszkania w innej, większej miejscowości. Na schodach w wejściu do domu na każdego członka rodziny czeka zawsze kot, a gospodarstwa pilnują dwa ukochane psiaki – Miśka i Aleks.
  Czteroletnia Oliwka z siostrą Natalką regularnie odwiedzają w oborze krowę, bo... są zachwycone jej dużymi oczami.
  Andrzej, najstarszy syn państwa Olechów, mimo, że jest dopiero w drugiej klasie gimnazjum, już wie, że będzie się uczył w Zespole Szkół Przyrodniczo -Politechnicznych w Marszewie.

  – Pójdę w ślady taty – zapewnia gimnazjalista. – Tu w Borucinie, w gospodarstwie widzę swoją przyszłość.
  Życie rodzinne koncentruje się w salonie. Oliwka i Natalka bawią się. Starsze z dzieci odrabiają lekcje, od czasu do czasu pytając o coś mamę. Rodzina Olechów, jak większość rodzin rolników, uwielbia wolne wieczory, gdy wszyscy mogą razem usiąść i w spokoju obejrzeć wspólnie film.

  Praca w gospodarstwie to ich pasja.
  – Ta ziemia należała do moich pradziadków, dziadków i rodziców. Teraz jest moja, ale kiedyś będzie należała do moich dzieci – mówi pan Tomasz.

  – Właśnie dlatego dzieci, poza czasem na naukę i przyjemności, mają swoje obowiązki – dodaje jego żona. – Mniejsze dziewczynki chętniej pomagają w kuchni. Uwielbiają lepić pierogi, czy wycinać ciastka. Mają jednak i swoje obowiązki w gospodarstwie. Oliwka i Natalka to właścicielki pięciu królików. To na nie spada karmienie zwierzaków. Starsze wolą pomagać tacie, bo twierdzą, że z tatą jest ciekawiej.

  SuperRolnik Wielkopolski 2015 - KLIKNIJ I ZAGŁOSUJ!

  Emilia i Marcin Walczakowie (Szyszyn - Teodorowo, gmina Ślesin, powiat koniński – wyślij SMS o treści ROL.44 pod numer 72355) specjalizują się w hodowli bydła mlecznego. Pan Marcin ma 36 lat, ale jak od dziecka pomagał ojcu i został na ojcowiźnie. Mają 9-miesięczną córeczkę Sarę i pięcioletniego synka Floriana. Synek naśladuje ojca i w soboty kiedy nie chodzi do przedszkola podąża za nim krok w krok. Pomimo, że ma dopiero 5 lat odbierał już z ojcem porody – pomagał w przyjściu na świat małym cielaczkom. Co więcej, sam zauważył kilka razy i zaalarmował rodziców, że krowa się cieli. Bardzo poważnie traktuje to co robi ojciec, a jego ulubione zabawki to plastikowe traktory i ciągniki, które parkuje pod nowo wybudowaną oborą.

  W taki sposób rosną nam przyszli nominowani do kolejnych plebiscytów na SuperRolnika.

  Trwające już głosowanie zakończy się w sobotę, 3 października o godzinie 23.59(59), a jego wyniki przedstawimy na naszych łamach 5 października.
  Patronat honorowy nad naszym plebiscytem, organizowanym we współpracy z Wielkopolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i Wielkopolską Izbą Rolniczą, objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
  Dzisiaj przedstawiamy kolejną czternastkę, która zamyka poczet kandydatów do zaszczytnego tytułu "SuperRolnika 2015".

  współpraca BP


  Czytaj treści premium w Głosie Wielkopolskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo