MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Supersam w Katowicach - to był kultowy sklep w PRL. Zburzono go 9 lat temu. Kto robił tam zakupy?

Karina Trojok
Karina Trojok
Supersam w Katowicach zburzono 9 lat temu w lipcu. Zobacz archiwalne zdjęcia tego kultowego sklepu PRL
Supersam w Katowicach zburzono 9 lat temu w lipcu. Zobacz archiwalne zdjęcia tego kultowego sklepu PRL Fotoreporterzy DZ
Na nic zdały się protesty mieszkańców, którym żal było kultowego budynku hali targowej - katowickiego Supersamu. Inwestor postanowił w tym miejscu stworzyć nowoczesną galerię handlową, którą otwarto w 2015 roku. Co ciekawe, z hali ocalono jedynie trzy przęsła stalowej konstrukcji, które odnowiono i wbudowano w nowy obiekt (można je zobaczyć we wnętrzu galerii).

Supersam w Katowicach zburzono 9 lat temu w lipcu. Zobacz archiwalne zdjęcia tego kultowego sklepu PRL. Pamiętacie?

NRD-owskie firanki, kafelki z importu, czy rzeźbione szachy - wszystko można było dostać w PRL w słynnym Supersamie, który mieścił się w przepięknej, przedwojennej hali targowej. Lata świetności jednak skończyły się kilkanaście lat temu, bo piękny architektonicznie budynek zaczął się - dosłownie - rozpadać. Więc zapadła decyzja o wyburzeniu kultowego obiektu. Stało się to w lipcu 2013 roku. Setki mieszkańców obserwowało to spektakularne "widowisko". Niektórzy z łezką w oku...

Tak było dokładnie 9 lat temu, gdy buldożery zrównały z ziemią słynny budynek Supersamu, który mieścił się przy ulicy Piotra Skargi w Katowicach.

Zobaczcie archiwalne zdjęcia Supersamu i z wyburzenia

Na nic zdały się protesty mieszkańców, którym żal było kultowego budynku hali targowej, inwestor postanowił w tym miejscu stworzyć nowoczesną galerię handlową, którą otwarto w 2015 roku. Co ciekawe, z hali ocalono jedynie trzy przęsła stalowej konstrukcji, które odnowiono i wbudowano w nowy obiekt (można je zobaczyć we wnętrzu galerii).

Budowa nowego Supersamu, według projektu pracowni Konior Studio trwała dwa lata. Dom Handlowy został otwarty w październiku 2015 roku. Budynek robi wrażenie, ale nie da się go porównać z przedwojenną myślą architektoniczną.

Do budowy hali targowej przystąpiono 15 kwietnia 1937 roku. - W tym czasie w Katowicach funkcjonowało 1486 sklepów spożywczych, 518 odzieżowych, 515 z towarami domowymi - od sklepów meblowych po drogerie - i 241 z artykułami różnymi, samochodami, narzędziami, książkami. Projekt to dzieło Lucjana Sikorskiego z Wydziału Budownictwa Naziemnego magistratu, natomiast projekt konstrukcji stalowej hali - prof. Stefana Bryły ze Lwowa, tego samego, który zaprojektował stalową konstrukcję katowickiego Drapacza Chmur z ulicy Żwirki i Wigury. Realizacja trwała ponad rok. Hala po oddaniu (została poświęcona przez ks. Emila Szramka) była jednym z największych tego typu obiektów w Polsce, miała 121 metrów długości, 39,5 szerokości, 16 wysokości. Znalazło się w niej miejsce na 408 stoisk na dwóch kondygnacjach (wyższa była na balkonie biegnącym wokół hali) i 12 basenów rybnych. Na zewnątrz znajdowało się 30 sklepów, filia urzędu pocztowego i kasy oszczędności. W podziemiach były magazyny i chłodnie - pisała dwa lata temu w tekście wspominkowym nasza dziennikarka, red. Justyna Przybytek.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera