Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki otwarte. Można wybrać się w podróż po dawnym Swarzędzu

MW
Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki zostało otwarte 20 września. Zwiedzanie ekspozycji jest bezpłatne.
Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki zostało otwarte 20 września. Zwiedzanie ekspozycji jest bezpłatne. UMiG Swarzędz
W dawnym budynku remizy strażackiej przy ul. Bramkowej zostało otwarte Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki. Można w nim zobaczyć ekspozycję związaną z dziejami Swarzędza. Wykorzystane zostały nowoczesne technologie, dzięki którym każdy będzie mógł na własne oczy zobaczyć, jak przed wiekami żyło się w tej podpoznańskiej miejscowości.

Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki powstało w budynku dawnej remizy strażackiej przy ul. Bramkowej. Pomysł otwarcia takiego muzeum powstał w ramach budżetu obywatelskiego, a dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej (ponad 2 mln złotych), można go było rozszerzyć. Ostatecznie centrum kosztowało około trzech milionów złotych.

Czytaj też: Swarzędz: Udało się! Będzie platforma dla Grażyny Urban. Pomógł... papież i urzędnicy

Zwiedzać je można już od 20 września, czyli od dnia uroczystego otwarcia, na którym pojawił się m.in. honorowy mieszkaniec Swarzędza - podróżnik Aleksander Doba. Zaprezentował także swój kajak, którym podróżował po oceanie. Wkrótce na ekspozycję do centrum ma trafić pamiątka przekazana przez Dobę.

Sama ekspozycja powstała także we współpracy z mieszkańcami. Niektóre eksponaty, które można zobaczyć w centrum pochodzą właśnie od swarzędzan.

Wystawa stała jest w dużej mierze oparta na stolarstwie, czyli wizytówce Swarzędza. Na kilku stanowiskach Strefy Stolarza można wykonać wirtualny mebel i poznać nazwy specjalistycznych narzędzi (także gwarowe). Jest także historyczna ekspozycja prezentująca fragment autentycznego warsztatu z początku XX wieku. Poza tym można zobaczyć szyldy swarzędzkich rzemieślników i ich dyplomy mistrzowskie.

Zwiedzający mogą też podejść do interaktywnej makiety Swarzędza. Tam podświetlą najważniejsze punkty na mapie miasta, a nawet odnajdą swój dom. Na interaktywnej mapie można porównać, jak na przestrzeni lat zmienił się Swarzędz.

Idąc dalej, można zasiąść w oryginalnych fotelach z dawnego kina Rusałka i udać się w nocną podróż dookoła ratusza z XX wieku. Z kolei gdy otworzymy wirtualne okiennice dowiemy się jak spędzali czas mieszkańcy, na przestrzeni ostatnich stu lat.

Ze strefy wielokulturowości odwiedzający centrum wyślą wirtualną pocztówką ze sobą w roli głównej. Tyle że z wizerunkiem siebie, jako pierwszych mieszkańców swarzędza z XVII wieku.

Nie zabrakło akcentów nawiązujących do miejsca powstania centrum. Można nawet wcielić się w strażaka i ugasić wirtualny pożar szalejący w wieży.

Sprawdź: Swarzędz: Komunikacja miejska będzie wspólna z Poznaniem - od lipca 2019 r. pasażerowie pojadą na jednym bilecie

- Na tych, którzy przywykli do tradycyjnej formy muzeum, czekają gabloty z bogatymi zbiorami i postery opowiadające o historii miasta. W Wirtualnych Książkach natomiast przeczytamy o ważnych postaciach regionu, powstaniu wielkopolskim, II wojnie światowej oraz historii swarzędzkiego harcerstwa - zapewnia Maciej Woliński, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz.

W centrum będą się odbywały lekcje dla uczniów, a wystawa ma być stale rozbudowywana. Wstęp jest bezpłatny, ale grupy powyżej 10 osób powinny rezerwować swoją wizytę. Centrum jest czynne od wtorku do piątku w godz. od 10 do 17, a w sobotę i niedzielę od 14 do 18. Ostatnie zwiedzanie ekspozycji zaplanowane jest zawsze na godzinę przed zamknięciem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski