Świadczenia dla niepełnosprawnych

Milena Kochanowska
Świadczenia dla niepełnosprawnych. Kiedy i komu przysługuje zasiłek rodzinny lub dodatki do niego? Na jaki czas przyznawane jest świadczenie pielęgnacyjne? Na te i inne pytania odpowiada Elżbieta Brzezińska z Poznańskiego Centrum Świadczeń

Dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności. Czy w związku z tym przysługują mi jakieś świadczenia dla niepełnosprawnych,na przykład dodatki do zasiłku rodzinnego?
- Tak. Przysługuje pani dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka. Dodatek przysługuje do ukończenia 16 roku życia, jeżeli dziecko legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności, a powyżej 16 roku życia do ukończenia 24 roku życia, jeżeli ma orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności. Dodatek wynosi miesięcznie 60 zł do ukończenia przez dziecko 5 lat, a powyżej 5 roku życia 80 zł.

CZYTAJ TAKŻE


Nie dostałam zasiłku rodzinnego, bo przekroczyłam kryterium dochodowe. Obecnie jedno z moich dzieci ma orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, czy zmienia to coś w moim kryterium dochodowym?

- Tak. Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 504 zł, natomiast gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności jest to kwota 583 zł.

Dostaję dodatek pielęgnacyjny z ZUS-u. Czy mogę również ubiegać się o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego?
- Nie, ponieważ zasiłek nie przysługuje osobie uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.


Mam świadczenie pielęgnacyjne na dziecko. Czy mogę podjąć prace na pół etatu?

- Świadczenie pielęgnacyjne przyznawane jest osobom, które nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia, żeby opiekować się osobą niepełnosprawną. Pobierający świadczenie nie może więc podejmować żadnego zatrudnienia.

Na jaki czas przyznawane jest świadczenie pielęgnacyjne?
- Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustala się na czas nieokreślony, chyba że orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane tylko na pewien czas. Wówczas prawo do świadczenia ustala się do ostatniego dnia miesiąca, w którym upływa termin ważności orzeczenia.

Mam 27 lat i znaczny stopień niepełnosprawności, nie uczę się. Czy mogę liczyć na świadczenia z funduszu alimentacyjnego?
- Tak. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności przysługują bezterminowo.

Dostaję zasiłek pielęgnacyjny w kwocie 153 zł. Dlaczego moja znajoma ten sam zasiłek z ZUS-u ma wyższy?
- Zasiłek pielęgnacyjny wypłacany jest na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych i nie ulega corocznej waloryzacji, tak jak dodatek pielęgnacyjny z ZUS-u. Obecnie wysokość zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 153 zł, a dodatku pielęgnacyjnego 186,71 zł.


Moje dziecko przebywa w placówce opiekuńczo- wychowawczej. Czy przysługuje mi na nie zasiłek pielęgnacyjny?

- Jeżeli placówka zapewnia całodobowe pełne utrzymanie i nie ponosi pani żadnych kosztów utrzymania dziecka zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje.


Syn jest uczniem szkoły wyższej, ma 23 lata i orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Czy mogę ubiegać się na niego o zasiłek rodzinny?

- Tak. Gdy dziecko ma orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności i kontynuuje naukę w szkole lub szkole wyższej, zasiłek rodzinny przysługuje do ukończenia przez nie 24 roku życia.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie